Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

7 maja 2020 r.
17:36

Dyrektorzy szpitali: Nie wiemy, jak ułożyć grafik dyżurów. Medycy mają pracować tylko w jednym miejscu

2 0 A A
Nowe przepisy mają zapobiegać przenoszeniu wirusa przez lekarzy i pielęgniarki
Nowe przepisy mają zapobiegać przenoszeniu wirusa przez lekarzy i pielęgniarki (fot. Jacek Szydłowski / archiwum)

Personel medyczny, który zajmuje się osobami z koronawirusem, nie będzie mógł się opiekować innymi pacjentami. – Nie wiem jak stworzymy grafik dyżurów – nie ukrywa dyrektor jednego ze szpitali powiatowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To efekt rozporządzenia ministra zdrowia wydanego z końcem kwietnia. Nowe przepisy mają zapobiegać przenoszeniu wirusa przez personel medyczny. W praktyce pozwolą niektórym lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym na pracę tylko w jednym miejscu.

Zabraknie lekarzy

– To znacznie pogorszy dostęp pacjentów do świadczeń medycznych – uważa Leszek Buk, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej. – Mówimy o odmrażaniu służby zdrowia, a może się okazać, że przez nowe ograniczenia nie będzie miał kto przyjmować pacjentów w poradniach specjalistycznych.

Ogromne obawy mają też szpitale powiatowe, które bazują przede wszystkim na lekarzach, którzy przyjeżdżają z innych placówek.

– Mogą tam być ogromne problemy z obsadzeniem dyżurów – ocenia Buk.

– Mamy dużo lekarzy i pielęgniarek z Lublina, więc nie wiem jak stworzymy grafik dyżurów, jeśli nagle wypadłoby z niego kilka osób – przyznaje Janusz Hordejuk, dyrektor szpitala w Parczewie. – W ustawie jest dużo niejasności. Np. lekarz z mojego SOR pracuje jednocześnie na SOR w SPSK4 w Lublinie. Teoretycznie może nadal u mnie pracować, bo i tu i tu jest narażony na kontakt z zakażonymi, ale trudno powiedzieć jak to zostanie zinterpretowane.

Szpitale tworzą listy

W związku z nowymi przepisami, szpitale z oddziałami zakaźnymi (dwa szpitale w Lublinie oraz w Biłgoraju, Chełmie, Łukowie, Tomaszowie Lubelskim i Białej Podlaskiej) oraz szpitale jednoimienne (szpital w Puławach) musiały stworzyć listy pracowników, które zajmują się pacjentami z koronawirusem lub z podejrzeniem zakażenia.

– Zgłosiliśmy już do NFZ pełną listę takich pracowników. To ponad 350 osób, wśród których są lekarze, pielęgniarki, ratownicy, opiekunowie i inne zawody medyczne. To przede wszystkim osoby, które zajmują się pacjentami z potwierdzeniem zakażenia informuje Piotr Rybak, dyrektor szpitala w Puławach.

– W naszym przypadku to 14 lekarzy i 48 pielęgniarek, którzy zajmują się pacjentami w strefie zakaźnej szpitala. Wiemy, że część z nich pracowała też w innych miejscach – mówi Kamila Ćwik, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Chełmie.

Specjaliści stracą

Zdaniem prezesa LIL, nowe przepisy są sprzeczne ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.

– Rekompensaty, które w związku z nowymi przepisami mają dostawać lekarze to 80 proc. utraconych dochodów, ale nie więcej niż 10 tys. zł. Problem jednak w tym jak to będzie naliczane – mówi Leszek Buk. I tłumaczy: Jeśli za podstawę uznamy dochody w marcu, kiedy tak naprawdę pracowaliśmy normalnie tylko przez połowę miesiąca, albo kwiecień kiedy ze względu na epidemią cała służba zdrowia działała w maksymalnym ograniczeniu, to będą to symboliczne kwoty.

– A są przecież lekarze, którzy przeszli na działalność gospodarczą i przyjeżdżają do szpitala na tylko na dyżury lub w celu wykonania konkretnego zabiegu – zwraca uwagę Buk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Czy osoby z niepełnosprawnością mogą zagłosować w Lublinie?

Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z wieloma przeszkodami. Coraz więcej miejsc jest przystosowana tak, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie. Ale nie wszystkie i nie wszędzie.

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie
18 maja 2024, 20:00

Buenos Aires i Nowy Jork, czyli jazz w Lublinie

Cykl Lublin Jazz prezentuje najciekawsze zjawiska we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Tym razem na scenie CK wystąpi trio z Ameryki Łacińskiej i Północnej.

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Pociągiem z Łukowa do Radomia. Ciszej i bezpieczniej

Sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże między Łukowem a Radomiem Głównym obiecuje PKP. Wszystko za sprawą prac na 6-kilometrowym odcinku między miejscowościami Łuków a Łuków Łapiguz.

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów
film

Strażacy ćwiczą gaszenie pożarów lasów

W Nadleśnictwie Krasnystaw trwają ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej. Dziś strażacy z Lubelszczyzny trenują walkę z pożarami lasów pod okiem instruktorów z Wielkopolski.

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu
LUBLIN
15 maja 2024, 10:00

Zmierz ciśnienie i saturację. A potem porozmawiaj o swoim zdrowiu

Bezpłatne pomiary, plan żywieniowy i lekcja udzielania pierwszej pomocy. Lubelski oddział NFZ zaprasza na środę z profilaktyką.

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP
18 maja 2024, 15:30

Paweł Domagała w Centrum Kongresowym UP

Aktor, wokalista, muzyk – Paweł Domagała zrobił sobie prezent na 40-te urodziny i zadebiutować jako stand-uper w programie „Zresztą nieważne”.

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)
film

The Family Stallone: Koniec z Hollywood. Czas na drugi sezon (wideo)

Sylvester Stallone z rodziną opuszcza Hollywood. Córki rozjeżdżają się po USA, a on wraz zoną wybiera Palm Beach. Premiera drugiego sezonu programu The Family Stallone.

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Kadrowe roszady w straży pożarnej. Był pełniącym obowiązki. Teraz już na stałe

Było trochę kadrowych zmian i przetasowań, ale wygląda na to, że zamojscy strażacy mają już nowego komendanta na stałe.

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące
ZAMOŚĆ

Lwowska w przebudowie. Zamkną fragment ulicy na dwa miesiące

To największa tegoroczna inwestycja drogowa w Zamościu. Przebudowa ulicy Lwowskiej już się rozpoczęła. Są pierwsze utrudnienia w ruchu.

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż
21 maja 2024, 11:00

Czasoprzestrzeń Gomułki w bibliotece. Zaproszenie na wernisaż

We wtorek, 21 maja w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu otwarta zostanie wystawa prac Roberta Gomułki. Wernisaż „Czasoprzestrzeni” zaplanowano na godz. 11. Ekspozycja będzie dostępna do czerwca.

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź
galeria

Rozwiązania egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź

Dzisiejszy egzamin ósmoklasisty rozwiązały specjalnie dla nas panie polonistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie. Sprawdźcie arkusze

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Śleboda: śledztwo na Podhalu w sześciu odcinkach

Na Podhalu trwają zdjęcia do najnowszej produkcji własnej SkyShowtime Original w Polsce. W rolach głównych: Maria Dębska, Maciej Musiał i Piotr Pacek. O czym jest Śleboda?

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy
film

Ulica Wapienna w Lublinie idzie do przebudowy

Remont ulicy Wapiennej w Lublinie to jedna z wyczekiwanych inwestycji. Mieszkańcy się cieszą, jednak nadal nie wszyscy.

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę
1 czerwca 2024, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański: dwa dni na zakupy i muzykę

Jeśli zbliża się czerwiec, to wiadomo, że zbliża się też Jarmark Hetmański w Zamościu. Tegoroczny, już 30. zaplanowano na pierwszy weekend przyszłego miesiąca. Znamy program wydarzenia.

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Płyty, muzyka i nagrania. Jak powstaje dźwięk?

Bardzo łatwo można przesadzić z „poprawianiem” artysty. Na każdym etapie realizacji utworu muzycznego trzeba pilnować naturalności, bo tylko ona spowoduje, że będzie on wiarygodny – rozmowa z Markiem Majewskim, gitarzystą, wokalistą i właścicielem studia MAJART Studio w Lubartowie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium