Ruszyli wiosną 2016. Z każdym rokiem przybywało pacjentów. Po siedmiu latach działalności NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu, ściśle współpracującym z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu, jest w stanie zapewnić leczenie aż 1500 pacjentom rocznie. Co ważne: leczenie w ośrodku w całości odbywa się w ramach kontraktu z NFZ, oznacza to, że pacjent nie ponosi opłat.
Radioterapia i radiochirurgia
Leczenie w ośrodku prowadzone jest w zależności od kwalifikacji medycznej, stanu ogólnego pacjenta i rodzaju terapii, stacjonarnie, w 35- łóżkowym oddziale lub ambulatoryjnie, z możliwością pobytu pacjentów w hotelu.
Stosowane techniki napromieniania są zgodne z zaleceniami polskich towarzystw onkologicznych oraz standardami światowymi. Wśród nich są wysoko precyzyjne, celowane sposoby radioterapii, czy też radiochirurgii jak stereotaksja, czy też napromienianie na wstrzymanym wdechu.
Wspólnie z Samodzielnym Publicznym Szpitalem Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu, ośrodek tworzy konsylia lekarskie, dzięki którym chory, po wcześniej wykonanej diagnostyce, jest kwalifikowany przez zespół wielospecjalistyczny do odpowiedniego sposobu leczenia onkologicznego.
Najczęstsze nowotwory leczone w NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Zamościu to rak gruczołu krokowego, pęcherza moczowego, piersi, płuc, nowotwory ginekologiczne, głowy i szyi oraz centralnego układu nerwowego.
Od kilku lat w NU-MED stosowane są również techniki radioterapii dedykowane pacjentom z przerzutami do układu kostnego, takie jak HBI dolne, czyli napromienianie dolnej połowy ciała, lub HBI górne, oraz precyzyjne techniki stereotaktyczne. Metody takiego postępowania znacząco podnoszą komfort życia pacjenta i wydłużają przeżycie.
Poza chorobami nowotworowymi w ośrodku napromieniane są również choroby nienowotworowe. Najczęściej dotyczy to schorzenia tzw. ostróg piętowych.
Efekty przeciwbólowe i przeciwzapalne takiego leczenia sięgają nawet 90 proc.
Leczenie skojarzone
NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej posiada również Pracownie Brachyterapii, w której stosowane są metody napromieniania od wewnątrz. Brachyterapia pozwala na zapewnienie kompleksowego leczenia raka szyjki macicy, raka trzonu macicy, gruczołu krokowego, piersi. Jest również stosowana jako metoda samodzielna w nowotworach skóry, wcześnie zaawansowanym raku gruczołu krokowego i trzonu macicy.
– Wszystkie proponowane w naszym ośrodku sposoby radioterapii są w pełni bezpieczne i pozwalają zapewnić pacjentom najwyższą jakość leczenia. Dzięki współpracy z Oddziałem Onkologii Klinicznej Szpitala w Zamościu, możliwe jest również prowadzenie leczenia skojarzonego, czyli radiochemioterapii u pacjentów z rozpoznanymi nowotworami głównie głowy i szyi, CUN, płuca, czy przełyku - wylicza dr. Krzysztof Patyra.
W kwietniu minionego roku uruchomiono Pracownię PET-CT. Dzięki temu rozszerzono możliwości precyzyjnej diagnostyki onkologicznej. Badanie PET-CT pozwala na bardzo szczegółowe określenie położenia nowotworu oraz jego stopnia zaawansowania klinicznego. Służy do precyzyjnego rozpoznania choroby, monitorowania procesu nowotworowego w trakcie leczenia oraz coraz częściej do kontroli pacjentów po przeprowadzonej terapii. Badanie PET-CT rozszerza możliwości diagnostyczne dla pulmonologów, hematologów, kardiologów i innych specjalności pozaonkologicznych. Na podstawie obrazów badania PET-CT możliwe jest niezwykle dokładne zaplanowanie leczenia radioterapią i przeprowadzenie celowanego napromieniania zmian nowotworowych.
Po blisko siedmiu latach funkcjonowania, Centrum w Zamościu leczy rocznie około 1500 chorych z rozpoznaną chorobą nowotworową.
– Warto również wspomnieć o pracownikach ośrodka, którzy stale podnoszą poziom swojego kształcenia, uczestniczą w spotkaniach edukacyjnych z organizacjami pacjentów, prowadzą wykłady o tematyce onkologicznej, uczestniczą w akcjach profilaktycznych, podnosząc tym samym świadomość onkologiczną mieszkańców regionu i własne kwalifikacje – zapewnia dyrektor Patyra. – Lekarze onkolodzy pracujący w Ośrodku Radioterapii NU-MED służą konsultacjami, pomocą w przeprowadzeniu diagnostyki i kwalifikacji do leczenia, bez potrzeby przedstawienia skierowania.
– Z istniejącymi oddziałami zabiegowymi oraz oddziałem Onkologii Klinicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu, NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Zamość zabezpieczył pełną opiekę onkologiczną, uzupełniając ją o leczenie radioterapią. Dzięki temu dostęp do terapii onkologicznej dla pacjentów Zamojszczyzny i Lubelszczyzny został znacząco ułatwiony – mówi dr. n. med. Krzysztof Patyra, zastępca dyrektora ds. medycznych NU-MED-u.
Sama radioterapia stanowi istotny element leczenia onkologicznego na różnym jego etapie. Blisko 60 proc. chorych z rozpoznaną chorobą nowotworową podlega leczeniu napromienianiem.
NU-MED jest ośrodkiem wyposażonym w najnowszą, wysoko specjalistyczną aparaturę medyczną, pozwalającą na prowadzenie leczenia na najwyższym poziomie.