Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

15 września 2022 r.
8:06

Lubelskie. Leczymy dobrze, ale pieniędzy mamy mniej niż inni

1 1 A A
Debata o stanie opieki zdrowotnej w województwie lubelskim była jednym z punktów pierwszego dnia konferencji Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w Lublinie
Debata o stanie opieki zdrowotnej w województwie lubelskim była jednym z punktów pierwszego dnia konferencji Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w Lublinie (fot. Paweł Buczkowski)

Z jednej strony doskonali specjaliści i świetne wydatkowanie posiadanych pieniędzy. Z drugiej strony niezbyt dobre warunki lokalowe, trudność w dotarciu do lekarzy i mniej funduszy na leczenie w porównaniu do innych województw – tak o stanie opieki zdrowotnej w regionie mówili uczestnicy debaty, która rozpoczęła wczoraj odbywającą się w Lublinie Konferencję Naukowo-Szkoleniową Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z racji gospodarza spotkania, dyskusja w dużej mierze dotyczyła problemów neurologii. I tak województwo lubelskie może się pochwalić bardzo dużą liczbą trombektomii, która jest niezwykle skuteczną metodą leczenia pacjentów po udarze mózgu. Wykonuje się je właśnie w Klinice Neurologii SPSK 4 w Lublinie. – Płacimy pewną cenę popularności. Mamy bardzo dużo pacjentów, którzy chcą móc skorzystać z naszej opieki i diagnostyki – powiedział prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i jednocześnie kierownik Kliniki Neurologii w SPSK 4.

Tak duża liczba chętnych pacjentów znajduje się w opozycji do możliwości lokalowych kliniki. Profesor Rejdak sam porównał jej możliwości z odwiedzoną przez siebie nowo otwartą kliniką w Gdańskim Centrum Medycznym. – Tam 50 łóżek na 2 tysiącach metrów kwadratowych. A w mojej klinice 56 łóżek na tysiącu metrów kwadratowych, dostawki. To jest rzeczywistość, nikt tego nie ukryje – mówił Rejdak, dodając, że liczy że da się to zmienić. Jednym z pomysłów, który wychodzi jako rozwiązanie tych problemów może być budowa Wschodniego Centrum Chorób Układu Nerwowego, które ma w przyszłości powstać jako część szpitala przy ul. Jaczewskiego.

Uczestniczący w debacie wojewoda lubelski Lech Sprawka mówił, że pandemia wstrzymała prace nad rozwiązaniem, które również mogłoby pomóc. Chodzi o kwalifikację do leczenia interwencyjnego udaru mózgu i profilaktyki niepełnosprawności w województwie przy użyciu międzyszpitalnej sieci teleinformatycznej. – To powinien być kierunek działań. Ponieważ są problemy kadrowe, są problemy z wyposażeniem w infrastrukturę – przyznał wojewoda. – Chodziło o to, żeby stworzyć taką sieć, która pozwalałaby postawić diagnozę na poziomie kliniki w SPSK 4 nawet dla pacjenta, który jest w Białej Podlaskiej bądź w Tomaszowie Lubelskim – powiedział Sprawka.

Wojewoda wspomniał także o tym, że mieszkańcy regionu nie najlepiej radzili sobie z pandemią. – Wielokrotnie zadawano mi pytanie dlaczego wskaźnik zgonów w województwie lubelskim jest stosunkowo wysoki. Dlaczego jest tak niski poziom szczepień.

Jako jedną z przyczyn takiej sytuacji wojewoda podawał starszy wiek większości mieszkańców. – Poza tym jesteśmy województwem bardzo słabo zurbanizowanym. A to, jak pokazały szczepienia, zależy w bardzo dużym stopniu gdzie większość społeczeństwa żyje, czy warunkach miasta czy na terenach wiejskich – dodał.

Jednym z poruszanych tematów były także pieniądze jakie dostaje województwo na leczenie. – Stopień wykorzystania środków mamy jeden z najwyższych, ale jeśli chodzi o poziom finansowania jest dokładnie odwrotny – mówił Sprawka. Wojewoda winą za tę sytuację obarczał podział środków na ochronę zdrowia z lat 2006-2007. – Algorytm podziału środków między poszczególne województwa był dla województwa lubelskiego i jemu podobnych bardzo niekorzystny. On został później zmieniony pewną nowelizacją algorytmu, ale nie w pełni – powiedział wojewoda. I dodał, że jego zdaniem algorytm nadal nie odzwierciedla specyficznych potrzeb regionu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Karanawałowe szaleństwo w Trzydziestce
foto
galeria

Karanawałowe szaleństwo w Trzydziestce

Trwa karnawał i potrwa do 6 marca, a to oznacza, że można imprezować prawie 2 miesiące. Zobaczmy, jak rozpoczęto karnawał w lubelskim klubie 30, do którego co weekend ustawiają się kolejki. Jeśli jesteście ciekawi, co się działo wtedy w klubie, to zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii. Tak się bawi Lublin!

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta
17 stycznia 2025, 6:00
galeria

Artyści dla WOŚP. Galeria Dobroczynności już otwarta

Arkadiusz Burda, Henryk Szkutnik, Stanisław Orłowski, Mirosław Chmiel, Andrzej Pogudz, Marta Słomianowska, Paulina Grzybowska, Marcin Maron, Joanna Słupska-Maron, Jadwiga Wyczółkowska i Rafał Górski – to zamojscy artyści, którzy swoje prace przekazali na rzecz WOŚP.

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Australian Open. Iga Świątek idzie jak burza

Iga Świątek się nie zatrzymuje i gra dalej w Australian Open. Tym razem, w meczu trzeciej rundy Polka pokonała Emmę Raducanu i weszła do czwartej rundy tego prestiżowego turnieju

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Rejon został zamknięty dla ruchu
AKTUALIZACJA

Zawaliła się ściana jednej z kamienic. Rejon został zamknięty dla ruchu

Uszkodzona została ściana budynku na ulicy Bernardyńskiej. W nocy interweniowały służby.

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

W koronach drzew! Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

Ruszyła kolejna edycja Zielonego Budżetu w Lublinie. W tym roku miasto stawia na ochronę drzew, zachęcając mieszkańców do zgłaszania projektów poprawiających ich stan zdrowotny i wygląd. Wnioski można składać do 9 lutego.

Gorzej trafić się nie dało

Gorzej trafić się nie dało

Zespoły z województwa lubelskiego w 1/8 finału Orlen Puchar Polski spotkają się najtrudniejszymi z możliwych przeciwników

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025: Bal XXIII LO im. Nauczycieli Tajnego Nauczania w Lublinie

Dzisiaj na studniówce bawią się uczniowie XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. Nauczycieli Tajnego Nauczania przy ul. Poniatowskiego w Lublinie. Bal zorganizowali w lubelskim hotelu Luxor & Atelia.

Herve Matthys od piątku jest nowym piłkarzem Motoru Lublin

Motor Lublin pozyskał obrońcę z Belgii

O tym transferze plotkowało się od dłuższego czasu. W piątek dostaliśmy potwierdzenie. Motor pozyskał czwartego piłkarza podczas zimowego okienka transferowego. Tym razem do drużyny Mateusza Stolarskiego dołączył obrońca z Belgii Herve Matthys.

Arkadiusz Moryto w akcji

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska i Czechy na remis

W drugim meczu na mistrzostwach świata reprezentacja Polski mężczyzn zremisowała z Czechami 19:19. W niedzielę Biało-Czerwoni zagrają ze Szwajcarią, stawką będzie awans do kolejnej rundy (godzina 15.30).

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Potrącenie pieszego na drodze krajowej nr 76. Wyznaczono objazdy

Na drodze krajowej 76 pomiędzy Łukowem i Stoczkiem Łukowskim doszło do wypadku z udziałem pieszego. Droga jest zablokowana w obydwu kierunkach. Policja kieruje na objazdy przez wioski Szyszki i Aleksandrówkę.

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Puławy chcą wyjść ze związku miast. "Zabrakło istotnych korzyści"

Podczas najbliższej sesji radni miasta Puławy zdecydują o wystąpieniu ze Związku Miast Nadwiślańskich, do którego stolica powiatu puławskiego należy od 27 lat. Mimo wielu lat członkostwa korzyści z tego wynikających "nie odnotowano".

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)
imprezy
17 stycznia 2025, 20:30

Imprezy klubowe w Lublinie (17 –18 stycznia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator o tym, gdzie są najlepsze imprezy.

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Więcej nawozów na Ukrainę. Do ogromnego agroholdingu

Agroprosperis, jeden z ukraińskich agroholdingów, będzie kupował nawozy Grupy Azoty. Umowa z największym producentem i eksporterem płodów rolnych na Ukrainie została już podpisana. To firma, której gospodarstwa liczą 300 tys. hektarów. Agro-gigant posiada nawet własny bank.

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

Porzuć kanapę i wskocz w mundur, czyli „Ferie z WOT”

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej już po raz siódmy przygotowuje się do projektu „Ferie z WOT”. Jest on skierowany przede wszystkim do pełnoletnich uczniów szkół średnich, studentów i nauczycieli, którzy zimową przerwę w nauce chcą spędzić aktywnie. Szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 14 lutego br.

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Kino, basen, roboty, sport. Miliony na świetlice dla dzieci i młodzieży

Lubelski oddział Polskiego Czerwonego Krzyża otrzyma ponad 4,6 mln zł z funduszy unijnych na organizację świetlic opiekuńczo-wychowawczych w miastach województwa lubelskiego. Umowa na to zadanie zostala już podpisana.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium