Ponad dwa tysiące uczniów ma przejść opłacone przez miasto badania, które pozwolą na szybszą reakcję na problemy zdrowotne. Wyniki dotychczasowych badań są dość niepokojące: co trzeci uczeń ma nadwagę, co dziesiąty jest już otyły.
Miejskim programem zdrowotnym „Jedz z głową” objęte będą 43 podstawówki. Pierwszoklasiści z tych szkół mają być poddani podstawowym badaniom. Mają one potrwać do grudnia.
– Ocena masy i składu ciała, sprawności krążeniowo-oddechowej oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi odbędą się w gabinetach szkolnych. Po wykonaniu badań rodzice będą mogli pobrać wyniki wraz zaleceniami w wersji online – zapowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Wyniki badań przesiewowych z poprzednich lat pokazały, że nadwaga występuje u ponad 33 proc., a otyłość u prawie 10 proc. spośród ponad 5,5 tys. przebadanych uczniów z Lublina.
Równocześnie w szkołach organizowane mają być zajęcia prozdrowotne. Dzieci nauczą się zasad prawidłowego żywienia, będą mieć spotkania z psychologiem i zajęcia sportowe.
– Jestem przekonana, że wczesna diagnostyka, zdobycie odpowiednich nawyków żywieniowych i zdrowy styl życia przyczynią się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych u dzieci – ocenia Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.
Osobne zajęcia będą organizowane dla rodziców.
– W ramach tych zajęć omawiane będą zarówno zasady zdrowego komponowania posiłków, jak i bardziej specjalistyczne tematy, np. wpływ otyłości na gospodarkę hormonalną u dzieci, czy dieta w ADHD lub autyzmie – podkreśla Duma. – Rodzice otrzymają też konkretne porady psychologiczne jak najlepiej motywować dzieci.
Specjalne zajęcia edukacyjne przewidziano także dla osób odpowiedzialnych za szkolne jadłospisy.
– Na wybór diety mają wpływ nie tylko rodzice, ale także dyrektorzy szkół oraz pracownicy szkolnych stołówek – podkreśla Lipińska.
Warsztaty dla osób przygotowujących posiłki w stołówkach przeprowadzono już w sierpniu. – Frekwencja wyniosła aż 96 proc. – zauważa Marcin Radziwiłł z fundacji Medicover, która na zlecenie miasta ma przeprowadzić program „Jedz z głową”.
Akcja ma trwać także w latach 2023 i 2024. – Zakończy się cyklem lekarskich badań, które przyniosą najbardziej aktualną diagnozę stanu zdrowia dzieci po uczestnictwie w trzyletnim programie – dodaje rzeczniczka Ratusza.