Telemedyczna platforma dla pacjentów, robot do zdalnej diagnostyki, robot-asystent osób chorych na Alzheimera. Zdaniem ekspertów rynek telemedycyny w Lublinie ma się coraz lepiej.
Polska Platforma Telemedycyny powstaje dzięki współpracy naukowców i ekspertów w dziedzinie technologii.
– Stworzyliśmy koncepcję tej platformy razem z medycznym środowiskiem lubelskim i warszawskim. My zajmujemy się stroną technologiczną – mówił Tomasz Nowakowski, prezes firmy R-Soft Studio podczas wczorajszej debaty „Robotyka, a telemedycyna” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. – Usługi w ramach medycyny spersonalizowanej mają być łatwo dostępne dzięki mobilnym urządzeniom elektronicznym. Jest już gotowy prototyp aplikacji związany z jedną z usług dotyczącą logopedii. Będą z niej mogli korzystać zarówno dzieci jak i dorośli.
Platforma będzie rozbudowywana o kolejne usługi dla pacjentów, a także specjalistów.
– Chodzi o pacjentów z problemami głosu i mowy. Platforma ma służyć m.in. do diagnozy, rehabilitacji. Ma też pełnić funkcję centrum wiedzy medycznej – wyjaśnia prof. Krzysztof Izdebski, prezes Pacific Voice and Speech Foundation i założyciel jednej z pierwszych klinik głosu w USA. Prof. Izdebski jest również zaangażowany w projekt telemedycznej platformy. – Rynek telemedycyny w Lublinie cały czas się rozwija – podkreśla.
Gdy lekarz jest daleko
Gotowy jest także najnowszy prototyp robota ReMeDi, stworzony dzięki współpracy lubelskich naukowców i inżynierów. Urządzenie do zdalnej diagnostyki chorego składa się z dwóch części - robota z mobilnym ramieniem, głową, oczami i uszami, który znajduje się tam gdzie pacjent oraz konsoli sterującej, której używa lekarz do sterowania robotem i wykonywania badań ultrasonograficznych.
– Robot umożliwi fizykalną interakcję lekarza z pacjentem na odległość. To urządzenie dla szpitali, szczególnie tych położonych poza dużymi ośrodkami miejskimi, w których brakuje specjalistów – tłumaczy Bartłomiej Stańczyk z lubelskiej firmy Accrea Engineering Poland i precyzuje: Robot znajduje się w tym samym miejscu, co pacjent. Odtwarza on ruch ręki lekarza i przykłada sondę do ciała pacjenta. Dzięki temu lekarz siedząc w odległości nawet wielu kilometrów będzie mógł sprawnie i szybko przeprowadzić badania fizykalne i ultrasonograficzne.
Robot mógłby być też wykorzystywany w godzinach nocnych lub w weekendy, gdy dostępność specjalistów jest ograniczona.
Urządzenie może być używane m.in. do zdalnej diagnostyki bólu brzucha czy ostrej niewydolności serca, oceny tętniaka aorty. Może być także rozwiązaniem dla lekarzy ultrasonografistów z problemami w układzie ruchu.
Domowy asystent
Za kilka dni do kliniki neurologii SPSK4 w Lublinie przyjedzie prototyp robota, który ma pomagać osobom starszym z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi oraz chorym na Alzheimera.
– Robot ma towarzyszyć takiej osobie w domu cały czas, podawać różne przedmioty, ale też wchodzić w interakcję i stymulować do prawidłowych zachowań – mówi Małgorzata Szyszko z Accrea Engineering Poland. – Obecnie jesteśmy w fazie testów - jeden prototyp jest w Barcelonie w domach pacjentów, drugi w Lublinie. W SPSK4 stworzyliśmy symulowane środowisko domowe.
– W początkowym etapie przeprowadziliśmy badanie opinii i zapytaliśmy pacjentów czego oczekują. Dzięki temu, uwzględniając ich ocenę mogliśmy stworzyć optymalną wersję robota - akceptowanego przez osoby starsze i dostosowanego do ich potrzeb – mówi prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii SPSK4 w Lublinie.
Robot ma pomagać m.in. w regularnym przyjmowaniu leków, przygotowywaniu posiłków, utrzymywaniu kontaktu z bliskimi osobami. Wpływa także na zwiększenie bezpieczeństwa przez wykrywanie niepożądanych wydarzeń m.in. upadków czy nagłych zmian stanu zdrowia. – W razie wystąpienia zagrożenia poinformuje o tym opiekunów – mówi Szyszko.
– W ramach tego projektu stworzyliśmy także scenariusze, które mają sprawdzać interakcję robota z człowiekiem – dodaje prof. Rejdak.
O INNOWACJACH W LUBLINIE
Od poniedziałku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym trwa Europejski Tydzień Innowacji. Każdy dzień poświęcony jest innemu tematowi. Dziś eksperci i praktycy będą mówić o nowych technologiach w medycynie (robotyka w kardiochirurgii, fotonika w diagnostyce). Piątek to dzień startupów. Poznamy zwycięzcę konkursu Young & Innovative na najlepszy startup lub pomysł na biznes.