Obsługę ośrodka rehabilitacyjno-wypoczynkowego w Lalikach w Beskidzie Żywieckim stanowią głównie osoby niepełnosprawne. Rejestrują gości, sprzątają pokoje, przygotowują posiłki, a nawet pracują jako rehabilitanci.
– A zadaniem Zakładów Aktywności Zawodowej jest rehabilitacja osób niepełnosprawnych i umożliwienie im funkcjonowania na rynku pracy – wyjaśnia Beata Kuziów, dyrektor ZAZ w Lalikach.
Niepełnosprawni, którzy do tej pory głównie siedzieli w domach, otrzymali szansę na naukę zawodu i poszerzenia swych kontaktów społecznych. W ośrodku zajmują różne stanowiska: pomocy kuchennych, pokojówek, recepcjonistów, rehabilitantów. Pracują na dwie zmiany, do zakładu są dowożeni busami. 22 zatrudnione tu osoby mają rozmaite schorzenia: jedni poruszają się na wózku lub o kulach, inni niedowidzą, jest też grupa osób chorujących psychicznie.
– Bardzo dobrzy z nich pracownicy – zapewnia szefowa ZAZ.
– Nie wyobrażam sobie innej pracy – wyznaje Ewa, która, tak, jak pozostali niepełnosprawni, wykonuje swe zawodowe zadania przez niecałe 4 godziny dziennie. W tym czasie sprząta pokoje. Ośrodek ma ich 21. Jednorazowo może pomieścić nawet 60 osób. Ludzie przyjeżdżają do hotelu w Lalikach, by wypocząć w górach, firmy organizują tu szkolenia. Innych kusi funkcjonujące w ośrodku centrum rehabilitacji i odnowy biologicznej. Pracy więc nie brakuje.
Stanisław, który podaje posiłki gościom, jest z pracy bardzo zadowolony.
– Lubię kontakty z ludźmi, a także swoich kolegów i koleżanki, z którymi pracuję – mówi.
Osoby niepełnosprawne przygotowują posiłki nie tylko dla gości hotelowych, ale także dla uczniów sąsiadującej z nimi szkoły.
Daniel Mrózek pracuje w centrum rehabilitacji jako masażysta. Nie widzi. Zawód masażysty bardzo mu się podoba,choć skromnie przyznaje, że dopiero się go uczy. Daniel pomaga osobom niepełnosprawnym zatrudnionym w ZAZ, które korzystają z rehabilitacji w ośrodku, a także pacjentom przychodzącym tutaj na zabiegi z zewnątrz.
ZAZ korzysta z dotacji, jednak sam również wypracowuje dochód. Jest on przeznaczany w całości na aktywizację zawodową innych osób niepełnosprawnych.