Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

10 października 2018 r.
7:11

Nałęczów: Turnusy rehabilitacyjne dla chorych na szpiczaka

0 11 A A
Dr hab. n. med. Piotr Majcher pokieruje Instytutem Rehabilitacji Uzdrowiskowej w Nałęczowie<br />
Dr hab. n. med. Piotr Majcher pokieruje Instytutem Rehabilitacji Uzdrowiskowej w Nałęczowie

Uzdrowisko Nałęczów, jako pierwsze w Polsce, zaczęło rehabilitować chorych na szpiczaka mnogiego. Na razie komercyjnie, ale stara się o kontrakt z NFZ.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szpiczak mnogi to złośliwy nowotwór, który rozwija się w szpiku kostnym. Kiedyś był diagnozowany głównie u osób starszych. Jak jednak wskazują statystyki z ostatnich lat, jest coraz częściej rozpoznawany u osób poniżej 55. roku życia. W Polsce na szpiczaka choruje ok. 6 tys. osób, przy czym rocznie rejestruje się 1,5–2 tys. nowych zachorowań.

Chorzy cierpią m.in. na dolegliwości układu ruchu, powstałe zarówno w wyniku choroby, jak i skutków ubocznych jej leczenia. Rehabilitacja jest więc koniecznością.

W Uzdrowisku Nałęczów odbyły się już dwa dwutygodniowe turnusy rehabilitacyjne dla chorych na szpiczaka, w których uczestniczyły 32 osoby. Oprócz m.in. zajęć indywidualnych i zabiegów (pod kontrolą lekarzy i fizjoterapeutów), pacjenci korzystają także z terapii psychologicznej. Organizatorem turnusów jest Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, działająca wspólnie z Katedrą Rehabilitacji, Fizjoterapii i Balneoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Koordynatorem jest dr hab. n. med. Piotr Majcher, krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej. – Każdy z pacjentów ma indywidualną konsultację z lekarzem specjalistą rehabilitacji medycznej, zajmującym się rehabilitacją onkologiczną. Lekarz, po zapoznaniu się z pełną dokumentacją medyczną, decyduje o wyborze zabiegów dedykowanych konkretnej osobie – wyjaśnia dr Majcher i dodaje, że to głównie hydromasaże, masaże klasyczne kręgosłupa oraz masaże i ćwiczenia indywidualne.

– Wszystkie zabiegi prowadzone są przez zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów, indywidualnie z każdym uczestnikiem i polegają głównie na wykorzystaniu kinezyterapii i hydroterapii oraz odpowiednio dobranych ćwiczeń indywidualnych – mówi dr Majcher.

– Wychodzimy naprzeciw potrzebom medycyny, chcemy być wsparciem dla tradycyjnego lecznictwa onkologicznego i, poprzez ofertę turnusów rehabilitacyjnych, stanowić uzupełnienie pełnej terapii osób, cierpiących na szpiczaka mnogiego – dodaje Piotr Marczyk, prezes Uzdrowiska Nałęczów.

Na razie pacjenci mogą korzystać z turnusów rehabilitacyjnych tylko komercyjnie. Jednak ze względu na ich wysokie koszty (340 zł za dobę dla chorego i opiekuna), Uzdrowisko Nałęczów złożyło już wniosek do NFZ o kontraktowanie.

Uzdrowisko jest też w trakcie prac nad utworzeniem Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej. Nowa jednostka zajmie się opracowywaniem innowacyjnych metod leczenia i prowadzeniem badań naukowych związanych z leczeniem uzdrowiskowym. Do tego kompleksowa rehabilitacja, a także rehabilitacja uzdrowiskowa i prowadzenie certyfikowanych szkoleń. Instytutem również pokieruje dr hab. n. med. Piotr Majcher.

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium