Uzdrowisko Nałęczów, jako pierwsze w Polsce, zaczęło rehabilitować chorych na szpiczaka mnogiego. Na razie komercyjnie, ale stara się o kontrakt z NFZ.
Szpiczak mnogi to złośliwy nowotwór, który rozwija się w szpiku kostnym. Kiedyś był diagnozowany głównie u osób starszych. Jak jednak wskazują statystyki z ostatnich lat, jest coraz częściej rozpoznawany u osób poniżej 55. roku życia. W Polsce na szpiczaka choruje ok. 6 tys. osób, przy czym rocznie rejestruje się 1,5–2 tys. nowych zachorowań.
Chorzy cierpią m.in. na dolegliwości układu ruchu, powstałe zarówno w wyniku choroby, jak i skutków ubocznych jej leczenia. Rehabilitacja jest więc koniecznością.
W Uzdrowisku Nałęczów odbyły się już dwa dwutygodniowe turnusy rehabilitacyjne dla chorych na szpiczaka, w których uczestniczyły 32 osoby. Oprócz m.in. zajęć indywidualnych i zabiegów (pod kontrolą lekarzy i fizjoterapeutów), pacjenci korzystają także z terapii psychologicznej. Organizatorem turnusów jest Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka, działająca wspólnie z Katedrą Rehabilitacji, Fizjoterapii i Balneoterapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Koordynatorem jest dr hab. n. med. Piotr Majcher, krajowy konsultant w dziedzinie rehabilitacji medycznej. – Każdy z pacjentów ma indywidualną konsultację z lekarzem specjalistą rehabilitacji medycznej, zajmującym się rehabilitacją onkologiczną. Lekarz, po zapoznaniu się z pełną dokumentacją medyczną, decyduje o wyborze zabiegów dedykowanych konkretnej osobie – wyjaśnia dr Majcher i dodaje, że to głównie hydromasaże, masaże klasyczne kręgosłupa oraz masaże i ćwiczenia indywidualne.
– Wszystkie zabiegi prowadzone są przez zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów, indywidualnie z każdym uczestnikiem i polegają głównie na wykorzystaniu kinezyterapii i hydroterapii oraz odpowiednio dobranych ćwiczeń indywidualnych – mówi dr Majcher.
– Wychodzimy naprzeciw potrzebom medycyny, chcemy być wsparciem dla tradycyjnego lecznictwa onkologicznego i, poprzez ofertę turnusów rehabilitacyjnych, stanowić uzupełnienie pełnej terapii osób, cierpiących na szpiczaka mnogiego – dodaje Piotr Marczyk, prezes Uzdrowiska Nałęczów.
Na razie pacjenci mogą korzystać z turnusów rehabilitacyjnych tylko komercyjnie. Jednak ze względu na ich wysokie koszty (340 zł za dobę dla chorego i opiekuna), Uzdrowisko Nałęczów złożyło już wniosek do NFZ o kontraktowanie.
Uzdrowisko jest też w trakcie prac nad utworzeniem Instytutu Rehabilitacji Uzdrowiskowej. Nowa jednostka zajmie się opracowywaniem innowacyjnych metod leczenia i prowadzeniem badań naukowych związanych z leczeniem uzdrowiskowym. Do tego kompleksowa rehabilitacja, a także rehabilitacja uzdrowiskowa i prowadzenie certyfikowanych szkoleń. Instytutem również pokieruje dr hab. n. med. Piotr Majcher.