Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

19 stycznia 2009 r.
12:52
Edytuj ten wpis

Nie igrajmy z mrozem!

0 0 A A

Od jakiegoś czasu zima nas oszczędza, ale to nie znaczy, że można ją lekceważyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odmrożenia, uszkodzenia naskórka, a nawet śmierć z wychłodzenia zdarzają się nawet przy niewielkich spadkach temperatury.

- Odmrożenia mogą wystąpić już przy niezbyt niskiej temperaturze - ostrzega Marek Baprawski, specjalista chirurg z NZOZ Lekarze Specjaliści w Lublinie. - Przy minus 3 st. C i silnym wietrze, dużej wilgotności, temperatura odczuwalna będzie dużo niższa. Wpływ ma też czas przebywania na dworze i osobnicza wrażliwość na zimno.

Skóra wystawiona na działanie zimna staje się zaczerwieniona, później sina i występują przebarwienia marmurkowe. W końcu staje się biała.

Objawy

Na początku czuje się zimno. Później swędzenie. Wreszcie miejsce odmrożenia staje się twarde, i niewrażliwe na dotyk, a po ogrzaniu obrzmiałe i bolesne. Gdy wystąpią pęcherzyki na skórze i brak czucia, sytuacja jest już dramatyczna.

Co robić, a czego unikać

Lekarze mówią, że dopiero w ciepłym pomieszczeniu można z grubsza postawić diagnozę. Lekkie odmrożenie i silne przechłodzenie w wyższej temperaturze powodują od razu silny ból. Ciężkie odmrożenia w cieple są zupełnie niebolesne bo najczęściej już doszło do obumarcia tkanek.

- Niedopuszczalne jest rozcieranie śniegiem czy gorąca kąpiel. Organizm trzeba rozgrzewać stopniowo, można podać ciepły płyn i zawsze lepiej odmrożone miejsce pokazać lekarzowi - radzi doktor Baprawski.

Kiedy jest ryzyko

Najczęściej do odmrożenia dochodzi u osób będących pod wpływem alkoholu. Szczególnie u tych, które utną sobie drzemkę w zaspie.

Bardziej narażone są osoby palące, ponieważ nikotyna powoduje zmiany w ich naczyniach krwionośnych. Niska temperatura i wiatr sprzyjają odmrożeniom szczególnie wtedy, kiedy mamy mało ruchu. Zamiast więc czekać pół godziny na mrozie na przystanku, lepiej szybkim marszem przejść się do następnego.

Nie nawilżaj

- O tej porze roku powinno się unikać stosowania kremu nawilżającego na dzień - przestrzega dr n. med. Dorota Roguś-Skorupska, specjalista dermatolog z lubelskiego NZOZ Novita. - Można go stosować na noc. Na twarz należy nakładać krem półtłusty lub tłusty ochronny, na zimę. Szczególnie dotyczy to osób z cerą naczynkową, mającą skłonność do przemarzania.

Jak dodaje dr Skorupska, większe ryzyko jest u osób mających problemy z krążeniem, ale każdemu może się odmrożenie przytrafić. Jest bardzo trudne do wyleczenia i praktycznie do końca życia na twarzy może zostać rumień, zaczerwienienie, a skóra będzie bardzo wrażliwa na zmiany temperatury.

Stopień odmrożenia

Odmrożenia, podobnie oparzenia, określa się w stopniach od I do IV. Ten ostatni jest najgorszy, jest przypadkiem ekstremalnym, kiedy następuje głęboka martwica. Najczęściej ulegają jej np. palce, uszy lub nos. W drastycznych przypadkach może nastąpić samoistna amputacja odmrożonej części.

Pomoc

W przypadku odmrożenia I stopnia pierwsza pomoc polega na szybkim przywróceniu krążenia krwi. Najczęściej stosuje się np. ogrzanie kończyny albo palców poprzez kąpiel wodną, włożenie ręki pod kran z wodą o temperaturze ok. 25-30 st. C. Jeśli nie ma możliwości wykonania kąpieli, miejsce to należy lekko masować.

Gdy pojawiły się pęcherze, przykrywa się je tylko jałowym opatrunkiem, absolutnie nie wolno ich otwierać. Koniecznie trzeba iść do lekarza.

Nacieranie śniegiem prowadzić może do zakażenia.

Nie wolno podawać alkoholu, gdyż jego działanie rozszerzające naczynia może spowodować przechłodzenie całego organizmu.

Ekspert radzi - Rękawiczki nakładaj w domu

Dr n. med. Dorota Roguś-Skorupska
specjalista dermatolog, gabinet NZOZ Novita w Lublinie

Najważniejsze jest zapobieganie odmrożeniom. Trzeba być w ruchu, mieć wygodne, nie za ciasne buty, szczególnie dbać o ręce. Powinny o tym pamiętać mamy ubierając małe dzieci. Ręce można przed wyjściem posmarować tym samym kremem ochronnym na zimę co twarz lub kupić specjalny krem do rąk.

Narciarze powinni koniecznie używać kremu z filtrem. Rękawiczki wkładamy przed wyjściem z domu, a nie na dworze. Radzę wkładać podwójne - najpierw cienkie, bawełniane, a na wierzch grube. Szczególnie powinny pamiętać o tym osoby mające problemy z krążeniem - one są bardziej podatne na odmrożenia.
(Kmo)

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium