Od jakiegoś czasu zima nas oszczędza, ale to nie znaczy, że można ją lekceważyć.
- Odmrożenia mogą wystąpić już przy niezbyt niskiej temperaturze - ostrzega Marek Baprawski, specjalista chirurg z NZOZ Lekarze Specjaliści w Lublinie. - Przy minus 3 st. C i silnym wietrze, dużej wilgotności, temperatura odczuwalna będzie dużo niższa. Wpływ ma też czas przebywania na dworze i osobnicza wrażliwość na zimno.
Skóra wystawiona na działanie zimna staje się zaczerwieniona, później sina i występują przebarwienia marmurkowe. W końcu staje się biała.
Objawy
Co robić, a czego unikać
- Niedopuszczalne jest rozcieranie śniegiem czy gorąca kąpiel. Organizm trzeba rozgrzewać stopniowo, można podać ciepły płyn i zawsze lepiej odmrożone miejsce pokazać lekarzowi - radzi doktor Baprawski.
Kiedy jest ryzyko
Bardziej narażone są osoby palące, ponieważ nikotyna powoduje zmiany w ich naczyniach krwionośnych. Niska temperatura i wiatr sprzyjają odmrożeniom szczególnie wtedy, kiedy mamy mało ruchu. Zamiast więc czekać pół godziny na mrozie na przystanku, lepiej szybkim marszem przejść się do następnego.
Nie nawilżaj
Jak dodaje dr Skorupska, większe ryzyko jest u osób mających problemy z krążeniem, ale każdemu może się odmrożenie przytrafić. Jest bardzo trudne do wyleczenia i praktycznie do końca życia na twarzy może zostać rumień, zaczerwienienie, a skóra będzie bardzo wrażliwa na zmiany temperatury.
Stopień odmrożenia
Pomoc
Gdy pojawiły się pęcherze, przykrywa się je tylko jałowym opatrunkiem, absolutnie nie wolno ich otwierać. Koniecznie trzeba iść do lekarza.
Nacieranie śniegiem prowadzić może do zakażenia.
Nie wolno podawać alkoholu, gdyż jego działanie rozszerzające naczynia może spowodować przechłodzenie całego organizmu.
Ekspert radzi - Rękawiczki nakładaj w domu
specjalista dermatolog, gabinet NZOZ Novita w Lublinie
Najważniejsze jest zapobieganie odmrożeniom. Trzeba być w ruchu, mieć wygodne, nie za ciasne buty, szczególnie dbać o ręce. Powinny o tym pamiętać mamy ubierając małe dzieci. Ręce można przed wyjściem posmarować tym samym kremem ochronnym na zimę co twarz lub kupić specjalny krem do rąk.
Narciarze powinni koniecznie używać kremu z filtrem. Rękawiczki wkładamy przed wyjściem z domu, a nie na dworze. Radzę wkładać podwójne - najpierw cienkie, bawełniane, a na wierzch grube. Szczególnie powinny pamiętać o tym osoby mające problemy z krążeniem - one są bardziej podatne na odmrożenia.
(Kmo)