Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

22 lipca 2020 r.
20:21

Owoce leśne prosto z krzaka? Sanepid ostrzega przed bardzo groźną chorobą

9 0 A A
GIS apeluje, aby zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie; pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami, myć owoce leśne, chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczać śmietniki przed dzikimi zwierzętami
GIS apeluje, aby zachowywać zasady higieny podczas i po pracy w polu, ogrodzie, lesie; pamiętać o myciu rąk po kontakcie ze zwierzętami, myć owoce leśne, chronić posesję przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczać śmietniki przed dzikimi zwierzętami

Bąblowicą można zarazić się bardzo łatwo, a skutki są bardzo poważne. – Nieleczona choroba może doprowadzić do śmierci – ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komunikat ostrzegający przed tą groźną chorobą pojawił się na stronie internetowej GIS w poniedziałek. – Także pies może być rezerwuarem tasiemców bąblowcowych – zwraca uwagę Główny Inspektorat Sanitarny.

– W tym roku mieliśmy na razie dwóch pacjentów z bąblowicą, więc w porównaniu do poprzednich lat nie obserwujemy jakiegoś znacznego wzrostu. Nie mniej jednak choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania, bo nie ma charakterystycznych objawów, a zarazić można się nią bardzo łatwo – mówi Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.

W pierwszym i drugim kwartale tego roku w województwie lubelskim sanepid zarejestrował cztery zachorowania na bąblowicę. W całym ubiegłym roku było 10 przypadków.

– To dwa razy więcej niż w 2018 roku. Pamiętajmy też, że te dane dotyczą tylko przypadków zarejestrowanych przez inspekcję sanitarną – zaznacza Magdalena Smolińska-Kornas, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. – To bardzo podstępna choroba. Przez długi czas nie daje objawów, więc chorych, którzy nie są tego świadomi może być znacznie więcej.

Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową – poprzez zjedzenie jaj tasiemca z brudnych owoców albo poprzez przeniesienie ich do ust na brudnych rękach.

Jaja tasiemca przenoszą się na leśne owoce z kałem zakażonych zwierząt, np. lisów. Są one odporne na niską temperaturę i różne związki chemiczne, przez co mogą przetrwać kilka miesięcy.

Dorosła postać tasiemca wykształca się już w organizmie człowieka. Z krwią jest roznoszona po całym organizmie. Tam, gdzie się zatrzyma, powstają torbiele, które rosnąc przybierają formę guza.

– Dopiero ucisk powiększających się cyst na otaczające tkanki i narządy daje pewne objawy. Wówczas choroba jest już na tyle rozwinięta, że jedynym rozwiązaniem jest chirurgiczne usunięcie torbieli. Nieleczona choroba, np. w postaci powiększających się cyst w płucach, prowadzi do śmierci – tłumaczy rzeczniczka sanepidu.

Cysty mogą być także zlokalizowane w wątrobie, nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym czy kościach.

– Nie ma szczepionki na tę chorobę, wiec musimy się przed nią zabezpieczyć w inny sposób. Powinniśmy myć ręce po kontakcie ze zwierzętami, również domowymi, bo one też mogą przenosić jaja tasiemca – zaznacza Smolińska-Kornas. – Bardzo ważne jest także regularne odrobaczanie zwierząt domowych. Ponadto owoce, szczególnie leśne, i warzywa powinniśmy myć albo poddawać obróbce termicznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium