Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

24 listopada 2020 r.
17:00

Pierwszy taki poród w Lublinie, na świecie to rzadkość. "Wszystko skończyło się szczęśliwie"

Alan przyszedł na świat kilka dni temu w lubelskiej klinice
Alan przyszedł na świat kilka dni temu w lubelskiej klinice (fot. Archiwum prywatne)

Pani Karolina jest po przeszczepie serca. Kilka dni temu w lubelskiej klinice urodziła zdrowego synka. W Lublinie to pierwszy taki przypadek, a w skali kraju i świata - rzadkość

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Alan urodził się 18 listopada w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. W 37. tygodniu ciąży lekarze zdecydowali o cesarskim cięciu.

- Synek jest zdrowy, rozwija się prawidłowo, osiągnął wagę 2850 gramów, która jest standardowa przy porodzie w 37. tygodniu ciąży - mówi szczęśliwa mama. Dodaje, że to jej pierwsze dziecko. - Kiedy okazało się, że jestem w ciąży, bardzo się z mężem ucieszyliśmy. Miałam gdzieś z tyłu głowy, że względu na to, że jestem po przeszczepie, mogą być jakieś powikłania, ale cały czas mieliśmy nadzieję, że wszystko skończy się szczęśliwie - opowiada pani Karolina. - Tak też się stało. Dochodzę jeszcze do siebie po porodzie, ale na szczęście synek jest cały czas ze mną - dodaje.

Pacjentka lubelskiej kliniki pięć lat temu przeszła bardzo poważną operację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Przeszczepiono jej serce z powodu poinfekcyjnej kardiomiopatii rozstrzeniowej. Porody w takich sytuacjach to rzadkie przypadki nie tylko w kraju, ale i na świecie. Pani Karolina wymagała wielokrotnych hospitalizacji, intensywnego nadzoru i konsultacji interdyscyplinarnych.

- Jest to nasz sukces, biorąc pod uwagę nie tylko fakt ciąży bardzo wysokiego ryzyka i bardzo rzadkiego przypadku medycznego, ale też trudnej sytuacji, jaką mamy w związku z epidemią - zaznacza prof. Bożena Gorzelak-Leszczyńska, kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii SPSK4 w Lublinie. - Pacjentka po przeszczepie, która przyjmuje leki immunosupresyjne jest w podobnej sytuacji jak pacjent onkologiczny, jest wybitnie narażona. To ryzyko dla zdrowia i życia matki, a także dziecka - tłumaczy prof. Gorzelak-Leszczyńska.

Taka pacjentka musi być pod stałą opieką ośrodka najwyższego poziomu referencyjności, ale takiego, który funkcjonuje w kompleksie klinik, w razie potrzeby konsultacji z innymi specjalistami. Mama Alana przez całą ciążę była pod opieką specjalistów medycyny matczyno-płodowej oraz kardiologów.

- Konieczna była zmiana leku immunosupresyjnego na taki, który w ciąży jest bardziej dozwolony. Jednak nawet po tej zmianie konieczne było stałe monitorowanie płodu, bo przyjmowanie leków immunosupresyjnych zwiększa ryzyko poronień czy przedwczesnego porodu, może też powodować wady płodu i inne powikłania - zaznacza prof. Gorzelak-Leszczyńska. Wyjaśnia: - Pacjent musi je jednak przyjmować, żeby nie doszło do odrzucenia przeszczepu, a takie ryzyko w czasie ciąży rośnie dwukrotnie. W tym przypadku na szczęście udało nam się uniknąć powikłań. To pierwszy taki przypadek w Lublinie. Wcześniej mieliśmy pacjentki po przeszczepie, ale nerek i wątroby, u których również wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Jak podkreśla kierownik lubelskiej kliniki, przeszczep nie przekreśla możliwości normalnego życia. - Młode kobiety, które pragną urodzić dziecko, mimo tak poważnych obciążeń, dzięki właściwej opiece, wykorzystaniu najnowszych metod terapeutycznych oraz współpracy wielu specjalistów, mogą spełnić swoje marzenie - zaznacza prof. Gorzelak-Leszczyńska.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium