Pieniądze przeznaczą na rozbudowę fabryki, opracowanie nowych, ulepszonych środków i zatrudnienie kolejnych pracowników.
Chodzi o polską firmę Medisept, która działa od 30 lat i mieści się w strefie ekonomicznej Lublina. Systematycznie otrzymuje ona dofinansowania na rozwój i rozbudowę siedziby. Tym razem firma otrzymała 3,3 mln złotych od Agencji Rozwoju Przemysłu oraz strefowe zwolnienie z podatku w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
- To zwolnienie podatkowe, które będziemy teraz otrzymywać jest już czwartym z kolei. Rozbudujemy zakład produkcyjny i wprowadzimy nowy, udoskonalony asortyment. To dalej będą produkty związane z dezynfekcją przeznaczone dla służby zdrowia, tyle, że lepsze. Okazało się też, że potrzebujemy dodatkowej powierzchni, żeby jeszcze lepiej zorganizować naszą produkcję. Również przewidujemy utworzenie kilku nowych miejsc pracy. Urządzenia, które kupimy są bardzo nowoczesne i zautomatyzowane – mówi Przemysław Śnieżyński, współwłaściciel i założyciel firmy Medisept.
Spółka skutecznie zareagowała na potrzeby placówek medycznych na początku pandemii Covid-19, kiedy część z zagranicznych firm się wycofała. Ma największy udział w zaopatrywaniu szpitali w środki dezynfekujące, a w razie zagrożenia pandemicznego staje się ich głównym dostawcą.
- Ta firma ma 100% polskiego kapitału. Pandemia pokazała jak kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa ma to, żeby takie zakłady funkcjonowały w Polsce. To wsparcie jest decyzją Agencji Rozwoju Przemysłu i mam nadzieję, że pomoc w dofinansowaniu projektu Mediseptu będzie zwiększał jej potencjał. Firma ma unikatowe kompetencje, tworzy nowe produkty, testuje je w warunkach własnego laboratorium. Na Lubelszczyźnie jesteśmy dumni z tej firmy – chwali Artur Soboń, wiceminister finansów.
Medisept już wcześniej otrzymywał dofinansowania na projekty. Dzięki unijnym dotacjom, w 2022 roku mogli otworzyć Centrum Badawczo-Rozwojowe z własnym laboratorium. W nim prowadzone są badania wirusologiczne i mikrobiologiczne m.in. nad bakteriami antybiotykoopornymi, których obecność w szpitalach jest dużym zagrożeniem dla pacjentów, jak i personelu medycznego. CBR to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w kraju.