Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

28 października 2008 r.
18:16
Edytuj ten wpis

Powiedz "nie” meningokokom

Autor: Zdjęcie autora Opr. (TOM)
0 0 A A

Sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowch, niedosłyszenie czy niedowład kończyn to najczęstsze skutki działania groźnej bakterii - meningokoka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jak twierdzą eksperci, to właśnie meningokok jest odpowiedzialny za większość notowanych w naszym kraju przypadków sepsy.

Do końca października w całej Polsce trwają Dni Edukacji na temat Meningokoków. Ma przybliżyć wszystkim problem meningokoków, a także przekazać podstawowe informacje na temat profilaktyki i zasad reagowania w przypadku pojawienia się objawów zakażenia tą groźną bakterią.
- W ostatnich latach odnotowuje się regularny wzrost zachorowań na inwazyjną chorobę meningokokową. Niestety, na Lubelszczyznie też to obserwujemy - mówi dr Barbara Hasiec z oddziału chorób zakaźnych Dziecięcych Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie.

- Inwazyjna choroba meningokokowa ma bardzo poważny, burzliwy i niepewny w rokowaniach przebieg. Zaledwie po kilku godzinach od pojawienia się pierwszych objawów pacjent może trafić na oddział intensywnej terapii z rozpoznaniem posocznicy czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Najczęściej chorują małe dzieci w wieku od roku do pięciu lat oraz młodzież, jednak inwazyjna choroba meningokokowa może dotknąć każdego. Dlatego tak ważna jest edukacja oraz profilaktyka w postaci szczepień ochronnych.

Co powinniśmy wiedzieć o meningokokach?

Bakterie te żyją w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej człowieka. Ich nosicielem może być nawet zdrowy, nieświadomy tego faktu człowiek. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z bezobjawowym nosicielem lub osobą już chorą.

Przenoszenie meningokoków odbywa się drogą kropelkową (podczas kaszlu lub kichania), przez kontakt bezpośredni (np. podczas pocałunku) lub kontakt pośredni (np. przy korzystaniu ze wspólnych naczyń czy sztućców).

W Polsce najczęściej występują meningokoki z grupy B i C, które stanowią przyczynę 90 proc. wszystkich zachorowań w Europie. Meningokoki z grupy C częściej wywołują epidemie i są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki choroby meningokokowej. Powodują sepsę, chorobę o wysokiej śmiertelności.

Zachorować może każdy

Na zakażenie meningokokami grupy C narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najbardziej podatne na zakażenie są dzieci w wieku od 3 miesięcy do 6 lat. Około 40 proc. przypadków chorobowych rejestruje się właśnie w wieku dziecięcym. Drugą grupę ryzyka stanowi młodzież. W tej grupie szczyt zachorowań notowany jest między 14 a 19 rokiem życia.

Nastolatków dotyczy około 20 proc. wszystkich zachorowań spowodowanych przez meningokoki grupy C. Ryzyko zakażenia meningokokami grupy C wzrasta również w dużych zbiorowiskach ludzkich - np. w szkołach, przedszkolach, żłobkach, internatach, akademikach czy koszarach. W takich warunkach ułatwione jest bowiem przenoszenie się bakterii poprzez bliski kontakt, co ułatwia powstawanie ognisk epidemicznych.

Jak uciec przed bakteriami

Profilaktyka zakażeń wywołanych przez meningokoki grupy C to przede wszystkim szczepienia ochronne. Dlatego też lekarze rodzinni i pediatrzy powinni wyczerpująco informować pacjentów o zalecanych takich szczepieniach. Tylko bowiem dzięki upowszechnieniu szczepień istnieje szansa na ograniczenie zachorowań wywołanych tymi groźnymi bakteriami.

Szczepionki są szczególnie wskazane u osób z grup ryzyka, w szczególności dzieci w wieku 0-6 lat, młodzieży, a także pacjentów z wybranymi zaburzeniami odporności, osób, których organizm jest wyniszczony, narażonych na zachorowanie w wyniku kontaktu (np. żołnierze, studenci, osoby podróżujące w regiony endemiczne i epidemiczne).

To powinno Cię zaniepokoić

Pierwsze objawy choroby nie różnią się od pierwszych oznak przeziębienia czy grypy, dlatego też choroba diagnozowana jest w wielu przypadkach bardzo późno. Dodatkowo, rozwija się bardzo szybko, a jej przebieg jest zwykle bardzo ciężki. Po okresie wylęgania, który trwa od 2 do 7 dni, pojawiają się pierwsze objawy charakterystyczne dla sepsy lub zapalenia opon mózgowych: wysoka gorączka, bóle głowy i kończyn, wymioty.

Następnie bóle głowy i gorączka nasilają się, a chory nie może swobodnie poruszać głową w przód i w tył. Pojawia się sztywność karku, odrętwienie, oszołomienie i zakłócenia świadomości, a w końcu dochodzi do śpiączki. Dalsze objawy choroby meningokokowej to plamy na skórze, które pod naciskiem nie ustępują.

Inwazyjna choroba meningokokowa najczęściej przebiega jako zapalenie opon mózgowych lub sepsa. Dlatego też śmiertelność pacjentów jest bardzo wysoka - wynosi 10-12 proc. Poważne są także skutki choroby. Co piąty chory po przebytej chorobie doznaje trwałych powikłań. Najczęstsze to niedosłyszenie, uszkodzenia mózgu, ataki epileptyczne lub utrata kończyn.

Wiedza o chorobie meningokokowej

Wiedza o meningokokach jest nam w większości nieznana. Ponad połowa Polaków nic nie słyszała o zakażeniach meningokokami, a aż dwie trzecie nigdy nie słyszały o możliwościach szczepienia – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Nie! dla meningokoków”.

Zdecydowana większość osób nie wie, w jaki sposób dochodzi do zakażenia, kto znajduje się w grupie ryzyka i jak można chorobie zapobiegać. Najlepiej poinformowane o zakażeniach meningokokami są młode małżeństwa z dziećmi do lat 6. O chorobie najczęściej dowiadujemy się z mediów. W gabinecie lekarskim o zakażeniu meningokokami słyszało zaledwie 2 proc. badanych.

Pozostałe informacje

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

Różowe skrzyneczki pojawiły się na UP

To forma wsparcia przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Każdy może skorzystać i każdy może pomóc.

Aleksandra Stanacev to jedna z liderek Polskiego Cukru AZS UMCS

Polski Cukier AZS UMCS kontra Ślęza Wrocław. Wrogiem może być zmęczenie

W sobotę Polski Cukier AZS UMCS Lublin zagra we Wrocławiu z miejscową Ślęzą. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16, a transmisję będzie można obejrzeć na portalu emocje.tv.

Laureaci czołowych pozycji w tegorocznej edycji rankingu „Liderzy Zarządzania” podczas gali ogłoszenia wyników. Odbyła się w czwartek w łódzkim Teatrze Scena Monopolis

Ranking najlepiej zarządzanych szpitali. W czołówce placówki z naszego regionu

Szpitale z Zamościa, Puław i Radecznicy znalazły się wśród wyróżnionych w tegorocznej edycji rankingu Liderzy Zarządzania organizowanym przez BFF Banking Group.

Król latino w Sercu
foto
galeria

Król latino w Sercu

Skolim - Król Latino wystąpił w klubie Serce. Zobaczcie, jak się bawiliście. Tak imprezuje Lublin!

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

X Turniej Tenisowy Prawników w Lublinie

W Lublinie trwa jubileuszowa, X edycja Otwartego Halowego Turnieju Prawników w Tenisie o puchar Dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Wydarzenie zgromadziło rekordową liczbę uczestników – aż 62 osoby z całej Polski, w tym 13 kobiet i 49 mężczyzn.

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Po latach namierzyło go Archiwum X. Morderca stanie przed sądem

Do Sądu Okręgowe w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 62-letniemu Bogdanowi S. Mężczyzna miał dokonać zbrodni sprzed 30 lat, a śledczy trafili na jego ślad dzięki specjalistycznym badaniom.

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Wisła Puławy podejmuje ŁKS II Łódź

Po dłuższej przerwie do walki o ligowe punkty po wracają piłkarze Wisły Puławy. W sobotę, w ramach 19. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z rezerwami ŁKS Łódź. Początek spotkania punktualnie w południe

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci
galeria

Problemy z kręgosłupem? W Lublinie rozmawiają o tym eksperci

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbywa się XI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa. Wydarzenie zgromadziło neurochirurgów, ortopedów, fizjoterapeutów oraz rehabilitantów z całej Polski i stanowi wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, przedstawienia najnowszych osiągnięć oraz omówienia najważniejszych wyzwań w dziedzinie chirurgii kręgosłupa.

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

Niespodzianka w Olsztynie. Bogdanka LUK rozbita zagrywką

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę Bogdanka LUK Lublin przegrała na wyjeździe z Indykpolem AZS Olsztyn 0:3. To niespodzianka weekendowej serii gier.

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie
film

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie [zobacz bramki]

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium