Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

18 maja 2020 r.
21:19

Szpitale w Lublinie i regionie wznawiają planowe badania i zabiegi. Co trzeba wiedzieć przed wizytą?

101 0 A A
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie wznowił od dziś planowe hospitalizacje
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie wznowił od dziś planowe hospitalizacje (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie wznowił od dziś planowe hospitalizacje. 1 czerwca do stanu sprzed epidemii zaczną wracać kolejne szpitale w województwie lubelskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Do tej pory do oddziałów byli przyjmowani pacjenci w stanie zagrożenia życia i wymagający pilnej diagnostyki, a od dzisiaj wznawiamy hospitalizacje w takim zakresie, aby zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego – informuje Agnieszka Osińska, rzeczniczka szpitala i dodaje, że od poniedziałku również poradnie specjalistyczne zaczynają wracać do stałego harmonogramu pracy. – Oczywiście również z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego, co spowoduje wydłużenie czasu porady – zaznacza rzeczniczka. – Rejestracja powiadamia rodziców dzieci wcześniej o zaplanowanej godzinie przyjęcia i zwracamy się z prośbą o przestrzeganie tych godzin. Chodzi o to, żeby zachować niezbędne odstępy między pacjentami i nie doprowadzić do tłoku w szpitalu.

Wszyscy przychodzący do szpitala zobowiązani są do dezynfekcji rąk, a rodzice lub opiekunowie dzieci muszą nosić maseczki. – Przy wejściu głównym do szpitala znajduje się punkt, gdzie mierzona jest temperatura ciała u dzieci i rodziców lub opiekunów. Wypełniane są także ankiety epidemiologiczne – tłumaczy Agnieszka Osińska.

Czy pacjenci muszą mieć aktualne badania pod kątem zakażenia koronawirusem? – Nie ma takiego wymogu. Przed przyjęciem do szpitala, prowadzimy bardzo szczegółowy wywiad epidemiologiczny – zaznacza rzeczniczka szpitala. – Rodzice mogą być przy dzieciach na oddziale. Tak było również w czasie podwyższonych restrykcji. W szpitalu funkcjonuje odział, w którym w przypadku niejasnego wywiadu, przebywa rodzic z dzieckiem do czasu uzyskania wyniku badania. Przy ujemnym wyniku następuje przyjęcie do oddziału, przy dodatnim pacjent zostaje przekazany do szpitala zakaźnego.

Jest to kolejny etap odmrożenia leczenia sprzed epidemii w szpitalu dziecięcym. Jako pierwsze, 11 maja zostały przywrócone świadczenia rehabilitacyjne fizjoterapeutyczne.

Zmiany czekają też kolejne szpitale. W poniedziałek wojewoda lubelski podjął decyzje dotyczące szpitala jednoimiennego w Puławach oraz szpitala wojewódzkiego w Białej Podlaskiej, szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie oraz szpitala w Łukowie.

– W przypadku szpitala w Puławach chodzi o ograniczenie zakresu świadczeń na rzecz osób zakażonych. To nie jest pełny powrót do stanu sprzed epidemii, ale otwarcie się na świadczenia dla osób niezakażonych – tłumaczy Lech Sprawka, wojewoda lubelski i precyzuje: od 1 czerwca z ponad 300 łóżek zakaźnych pozostaje 153, z zastrzeżeniem konieczności zabezpieczenia 14 łóżek do intensywnej terapii i 8 stanowisk do dializoterapii.

W przypadku szpitali w Białej Podlaskiej, Łukowie i Jana Bożego w Lublinie (oddział zakaźny dziecięcy) chodzi o pełny powrót do stanu sprzed epidemii od 1 czerwca. – Będą tam działać oddziały zakaźne, ale z liczbą łóżek jaka była przed epidemią – tłumaczy wojewoda. Dodaje, że we wtorek wyda kolejną decyzję dotyczącą szpitala w Tomaszowie Lubelskim. – Chodzi o zmniejszenie liczby łóżek zakaźnych z 94 do 53 i ograniczanie rozszerzonego oddziału zakaźnego, również od 1 czerwca – mówi Sprawka. Decyzje wojewody wynikają ze stabilizacji sytuacji epidemicznej w województwie.

– Nie jest to całkowity powrót do stanu sprzed epidemii, bo chcemy być przygotowani na każdą niespodziewaną sytuację szybkiego wzrostu zakażonych. Przykład Śląska pokazuje, że jest to możliwe – zaznacza wojewoda.

O zmianach w szpitalach poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium