Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

31 maja 2023 r.
9:03

"Była bita, gwałcona i wykorzystywana na różne sposoby" Zdrowie ofiary przemocy uratowała lubelska sztuczna kość

Autor: Zdjęcie autora ask
(fot. materiały dr. Konrada Wasylewskiego)

Ofierze handlu ludźmi, 26-latce z Bangladeszu udało się pomóc odzyskać zdrowie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. A wszystko dzięki wynalazkowi naukowczyń z Lublina i wyjątkowemu lekarzowi, który tu zaczynał karierę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sztuczna kość powstała w Lublinie. Kilka lat temu opatentowały ją prof. Grażyna Ginalska i dr Anna Belcarz z Uniwersytetu Medycznego. Także w Lublinie, w szpitalu przy ul. Staszica przeprowadzano pierwsze operacje z jej wykorzystaniem. Zakwalifikowano do nich osoby, które były leczone bez powodzenia w innych ośrodkach. Również takie, którym groził wózek inwalidzki. Dzięki kompozytowi pacjenci wrócili do sprawności. U żadnego nie było skutków ubocznych.

Teraz operację z wykorzystaniem kompozytu przeprowadzono po raz pierwszy poza Unią Europejską. I znowu jest akcent lubelski. Zabieg przeprowadzał dr Konrad Wasylewski, który urodził się w Lublinie. W prawdzie połowę dzieciństwa spędził w Niemczech, ale do Lublina wrócił na studiach.

– Wybrałem Uniwersytet Medyczny. Potem pracowałem w szpitalu przy ul. Staszica na oddziale traumatologii i medycyny ratunkowej – opowiada medyk i dodaje, że przez kilkanaście lat pracował też w klinikach w Niemczech, a od 4 lat robi to w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. – Najpierw przez dwa lata byłem tam ordynatorem jednej z klinik. A teraz zbudowałem oddział ortopedii w wysokospecjalistycznej klinice medycyny regeneracyjnej. Robimy tam wszystko co w naszej mocy, żeby odnawiać układ ruchu: stawy, kości, tkanki. Operujemy tam wielu chorych, a od niedawna operuję też w Warszawie.

Klinika w Zjednoczonych Emiratach Arabskich utrzymywana jest przez szejków, którzy starają się też pomagać potrzebującym, których na pomoc na wysokim poziomie nie stać.

– ZEA to bardzo bezpieczny kraj. Można zostawić samochód na chodzie; otwarty dom; można zostawić telefon w miejscu publicznym. Nic nie zniknie. Jednocześnie dużym problem są jednak różnego rodzaju oszustwa i handel ludźmi. I właśnie ofiarą tego ostatniego była 26-letnia obywatelka Bangladeszu, która została jakoś do Emiratów przerzucona. Kobieta była bita, gwałcona i wykorzystywana na różne sposoby. Dlatego próbowała popełnić samobójstwo. Skoczyła z 3 piętra – opowiada Wasylewski.

Kobieta doznała wielu urazów. Miała m.in. pogruchotane stopy i złamany kręgosłup. Miała też wieloodłamowe złamanie prawej kości udowej z przemieszczeniem. W szpitalu, do którego trafiła zoperowano ją, ale kość nie zrosła się. Wtedy trafiła pod opiekę organizacji charytatywnej rządu emiratu Abu Dhabi "EWAA", która pomaga kobietom i dzieciom w potrzebie i prowadzi schroniska dla ofiar przemocy.

 – Pacjentka trafiła do mnie 6 tygodni po wypadku i pierwszej operacji. Badania wykazały, że kość udowa nie ma szans się zrosnąć. Powstał duży ubytek kostny – mówi dr Wasylewski.

I wtedy lekarz przypomniał sobie o lubelskiej sztucznej kości. – Nawiązaliśmy kontakt z producentem i okazało się, że to idealny „przypadek” jej zastosowania. 2 maja przeprowadziłem operację, w której wykorzystałem ponad 5-centymetrowy fragment kompozytu. To plastyczny materiał, który można z łatwością formować. To materiał 3. generacji, którym można wypełnić wszystkie ubytki. Ma też takie właściwości biologiczne, że naczynia krwionośne łatwo w niego wrastają tworząc na jego bazie nowa kość – opowiada lekarz.

Operowana pacjentka czuje się dobrze i już chodzi. Prawdopodobnie za tydzień będzie mogła wrócić do domu.

– Cieszy mnie, że mogłem pomóc, ale cieszy mnie też to, że w tym przypadku czas zatoczył koło. Zaczynałem pracę w szpitalu w Lublinie. W szpitalu, w którym wykonywane były pierwsze operacje z użyciem sztucznej kości. Gdyby nie Lublin to happyendu by nie było.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł
galeria

Marszałek rozdaje pieniądze na transport. To projekty za ponad 120 mln zł

Urząd Marszałkowski w Lublinie rozdał fundusze dla samorządów. W ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 dofinansowanie na niskoemisyjny transport miejski otrzymało cztery podmioty.

Huczwa Tyszowce wywiozła remis 2:2 z boiska Omegi Stary Zamość

PoGrom w spotkaniu kolejki zamojskiej okręgówki, Omega i Huczwa na remis

Sąsiadujące w tabeli Omega Stary Zamość i Huczwa Tyszowce podzieliły się punktami po remisie 2:2. Wicelider Tanew Majdan Stary rozbiła lidera Grom Różaniec 6:1.

Ekran akustyczny przy SP nr 4 w Puławach

Prezydent Puław trafi do więzienia. "Bezduszne, kalekie prawo"

Za otwarcie boiska sportowego dla mieszkańców Puław - mimo sądowego zakazu - prezydent Paweł Maj odbędzie karę pięciu dni pozbawienia wolności. Samorządowiec spędzi je w więzieniu w Opolu Lubelskim. To skutek odrzucenia proponowanej przez sąd grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych.

Do hiszpańskiej Barcelony polecimy z irlandzkim przewoźnikiem Ryanair.
ZDJĘCIA
galeria

¡Hola Barcelona! Ryanair uruchomił loty do Girony

Port Lotniczy Lublin poszerza swoją ofertę o kolejne atrakcyjne połączenie. Od poniedziałku pasażerowie mogą polecieć bezpośrednio do hiszpańskiej Barcelony. To doskonała wiadomość dla miłośników podróży i mieszkańców województwa lubelskiego.

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

Odkryj swoją przyszłość. Politechnika Lubelska zaprasza przyszłych studentów

To wcale nie jest prima aprilis. Politechnika Lubelska 1 kwietnia zaprasza przyszłych studentów by poznali szeroką ofertę uczelni.

Padwa musiała uznać wyższość rywali z Żukowa

Niespodziewana porażka Padwy, AZS AWF Biała Podlaska z cenną wygraną

KPR Padwa Zamość bez punktów, AZS AWF Biała Podlaska powiększył dorobek o wygraną z SMS ZPRP I Kielce.

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić
galeria

Śmietnisko nad Czerniejówką. Miasto wie, ale nie może nic zrobić

Lublin. Ulica Chłodna, niedaleko ulica Kunickiego. Niedaleko dworzec, tuż przy skrzyżowaniu komisariat policji. A tuż za nim istne wysypisko śmieci w samym sercu miasta. Miasto o tej sytuacji wie, ale nie może zrobić praktycznie nic.

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Jakie KPI w marketingu warto mierzyć?

Współczesny marketing internetowy wymaga ciągłego mierzenia efektywności działań. Jednym z najważniejszych narzędzi, które umożliwiają to monitorowanie, są KPI (Key Performance Indicators), czyli kluczowe wskaźniki efektywności. Dzięki nim można precyzyjnie ocenić, czy strategie marketingowe przynoszą pożądane rezultaty. W artykule tym przyjrzymy się definicji KPI w marketingu internetowym oraz przedstawimy konkretne przykłady wskaźników, które warto stosować, aby optymalizować działania marketingowe w sieci.

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy
patronat

Przestrzeń twórczej ekspresji. Premierowe spektakle grup inkubatora Osterwy

W Teatrze Osterwy wiosna pachnie premierami. Pachnie też ... dziecięcą wyobraźnią! A wszystko za sprawą Inkubatora Osterwy – miejsca, gdzie marzenia o teatrze materializują się bardzo szybko.

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Poszukiwany przez Hiszpanię Ukrainiec złapany w Polsce

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji we współpracy z funkcjonariuszami z Warszawy zatrzymali 29-letniego obywatela Ukrainy poszukiwanego przez hiszpańskie organy ścigania. Mężczyzna zostanie deportowany do kraju, gdzie będzie odbywać karę.

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Ponad 14 tysięcy kibiców na meczu Motor Lublin - Stal Mielec

Pełna rehabilitacja. Piłkarze Motoru świetnie odpowiedzieli na porażkę z Górnikiem Zabrze. W niedzielę rozbili u siebie Stal Mielec 4:1. Spotkanie na Motor Lublin Arenie oglądało 14195 osób i chyba nie było takich, którzy wychodzili ze stadionu niezadowoleni. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium