Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

18 maja 2017 r.
17:32

"To był jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu". Co może dać tyle radości?

Od prawej na zdjęciu: Angelika Panocha, która była dawcą szpiku, Rafał Rynkowski, tata 2,5 letniego chłopca, któremu dedykowana jest akcja rejestracji potencjalnych dawców i Anna Talarek, ciotka 4-letniego Szymona, który jest już po przeszczepie
Od prawej na zdjęciu: Angelika Panocha, która była dawcą szpiku, Rafał Rynkowski, tata 2,5 letniego chłopca, któremu dedykowana jest akcja rejestracji potencjalnych dawców i Anna Talarek, ciotka 4-letniego Szymona, który jest już po przeszczepie

Dzięki obcej osobie, która zarejestrowała się jako dawca 4-letni Szymon z okolic Garwolina miał przeszczepiony szpik. Wczoraj ciocia chłopca Anna Talarek wspólnie z lekarzami i członkami fundacji DKMS zachęcali do rejestrowania się jako potencjalni dawcy szpiku. 28 maja masz okazję!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Bardzo zależy nam na tym, aby zarejestrować więcej dawców – mówi dr Tigran Torosian, hematolog, dyrektor medyczny w Fundacji DKMS, jeden z uczestników wczorajszej konferencji.

W ośrodku DKMS jest zarejestrowanych już ponad milion dawców szpiku. – Obecnie w większości przypadków, dla ok. 80 proc. pacjentów można już znaleźć dawcę - rodzinnego, albo niespokrewnionego. Pozostaje wciąż te ok. 20 proc. pacjentów, którzy tej szansy nie mają, bo na całym świecie nie ma dla nich zarejestrowanego dawcy.

Dlatego w Światowy Dzień Walki z Nowotworami Krwi (28 maja) zaplanowano akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Wydarzenie jest dedykowane 2,5 letniemu Tadziowi z podlubelskiego Miłocina. Chłopiec ma zespół Downa i wadę serca. Teraz walczy z ostrą białaczką szpikową. Na razie przeszczep nie jest konieczny. – Tadzio kończy chemioterapię, która przynosi skutki – mówi Rafał Rynkowski, tata 2,5 letniego chłopca. – Wyniki są zadowalające.

Mimo to rodzina Tadzia zachęca do włączenia się w obchody Światowego Dnia Walki z Nowotworami Krwi i namawia do rejestracji potencjalnych dawców. Podobnie jak Anna Talarek spod Garwolina, ciotka 4-letniego Szymona, który cierpi na chorobę genetyczną. – 15 lutego Szymek miał przeszczep, bo 14 lutego w Walentynki ktoś oddał mu cząstkę siebie – opowiada pani Anna. – Szymek od świąt wielkanocnych jest już w domu, pod stałą obserwacją lekarzy.

Dawcą była niespokrewniona osoba. – To był jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu – mówi Angelika Panocha, która po dwóch latach od rejestracji w bazie potencjalnych dawców dowiedziała się, że jest osoba, która potrzebuje jej pomocy. Mieszkanka Podkarpacia dodaje, że pobranie szpiku metodą aferezy, za pomocą separatora trwało 3 godziny. W czasie zabiegu towarzyszył jej chłopak.

Im więcej jest zarejestrowanych dawców tym lepiej. Bo szanse na uratowanie życia kolejnej chorej osobie wzrastają. Bardzo ważny jest czas, zwłaszcza w przypadku najmłodszych pacjentów.

– Przebieg choroby nowotworowej u dzieci jest znacznie szybszy niż u dorosłych – podkreśla prof. dr hab. Jerzy Kowalczyk, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej USD w Lublinie. – Dany nam czas na podjęcie działań terapeutycznych jest znacznie krótszy.

Dawca szpiku

Może być każda osoba, która podejmie świadomą decyzje o tym, że chce zostać dawcą. Jest osobą między 18 a 55 rokiem życia i waży co najmniej 50 kg. Nie ma nadwagi i jest osobą zdrową. – Podczas rejestracji przeprowadzamy wstępny wywiad medyczny – opisuje Katarzyna Poniatowska z Fundacji DKMS. – Następnie wypełniamy formularz rejestracyjny zawierający podstawowe dane osobowe. Później pobieramy wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka za pomocą pałeczek.

28 maja w godz. 11 – 18 na placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Pozostałe informacje

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Wielki Marsz Patriotów: Trzaskowski i Tusk zmieniają termin

Rafał Trzaskowski poinformował, że wraz z premierem Donaldem Tuskiem postanowili zmienić datę zapowiadanego wcześniej „marszu patriotów”. – Bo to ma być marsz, który będzie łączył wszystkie siły demokratyczne – tłumaczy Trzaskowski.

Nowy Starbucks znajduje się przy Krakowskim Przedmieściu 12

Pierwszy Starbucks na Lubelszczyźnie: Otwarcie i niespodzianki dla pierwszych klientów

Starbucks, jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, otwiera swoją pierwszą kawiarnię w Lublinie. Już od 2 kwietnia będzie można cieszyć się kultowymi napojami w nowoczesnym wnętrzu przy ul. Krakowskie Przedmieście. Na pierwszych gości czeka niespodzianka.

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

Dwa mandaty na 10 000 złotych. I utrata prawa jazdy. Wszystko w jedną dobę

W niedzielę jechał BMW w obszarze zabudowanym 123 km/h. W poniedziałek był jeszcze szybszy i przez Adamów pędził z prędkością 126 km/h. Jak się tłumaczył?

Atak przed lubelskim klubem przy ul. Narutowicza. Obraz z kamer monitoringu

Bili i kopali przypadkowe osoby. Sprawcy usłyszeli zarzuty

Po słownej utarczce dwaj 19-latkowie i jeden 21-latek rzucili się przed lubelskim klubem na dwóch spotkanych tam przypadkowo mężczyzn. Byli brutalni, bili i kopali swoje ofiary po całym ciele.

Ciężki sprzęt na budowie jednej z dróg na Lubelszczyźnie

Ponad 145 milionów na drogi lokalne w Lubelskiem. Lista zadań

Kolejne prawie 60 umów na remonty i budowę dróg lokalnych w województwie lubelskim w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg - podpisane. Środki trafią do jedenastu powiatów. Najwięcej otrzyma powiat lubelski, który chce rozbudować odcinek Nowiny-Osmolice.

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle
film

Miasto movie – filmowa wiosna z polityką w tle

Tegoroczna filmowa wiosna w Miasto Movie zapowiada się nad wyraz ciekawie. Organizatorzy zabiorą nas w podróż po meandrach wielkiej polityki – tej globalnej i narodowej, jak również tej lokalnej.

Marek Zawada
praca

Powiat hojnie wynagradza dyrektora szpitala. Duża podwyżka pensji to nie wszystko

Zarząd powiatu bialskiego hojnie wynagradza dyrektora międzyrzeckiego szpitala. Właśnie przyznano mu sporą podwyżkę pensji i nagrodę jubileuszową.

Food Truck Festivals  powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Food Truck Festivals powraca do Lublina. Kuchnie z całego świata w Lublinie zagoszczą na parkingu przed Motor Arena Lublin.

Na trzy dni Motor Arena zmieni się w kulinarne centrum, w którym będzie można spróbować dań z różnych zakątków świata. Już od piątkowego popołudnia różnorodność smaków będzie przyprawiała o zawrót głowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium