Burmistrz Brwinowa oraz dwóch jego zastępców w listopadzie zapuszczą wąsy, by zachęcać w ten sposób mężczyzn do badań profilaktycznych raka jądra i prostaty.
Burmistrz Brwinowa (powiat pruszkowski) Arkadiusz Kosiński oraz jego zastępcy Sławomir Walendowski i Jerzy Wysocki postanowili wesprzeć w ten sposób akcję „Movember”. Jej nazwa pochodzi od zbitki angielskich słów „moustache” – wąsy i november – listopad i nawiązuje do zainicjowanej przed kilkunastoma laty w Australii społecznej akcji propagującej badania profilaktyki raka u mężczyzn.
Zapuszczając wąsy mężczyźni, w listopadzie, miesiącu profilaktyki nowotworów u mężczyzn, zwracają uwagę na te zagadnienia, propagują zdrowy tryb życia i świadomość, że wcześnie wykryta choroba daje szanse na wyleczenie. Pod hasłem „Akcja Wąsy – profilaktyka męska rzecz” burmistrzowie przez miesiąc nie będą golić wąsów i wykorzystają ten pretekst do poruszenia głównego tematu. Na początek pokazali się z wąsami w kampanii w serwisie społecznościowym. Sami dali też przykład, wykonując badania profilaktyczne. – Trzeba zadbać o swoje zdrowie – podkreślili.
Panowie po 45. roku życia powinni przynajmniej raz w roku zbadać krew pod kątem poziomu PSA. Badanie to jest najbardziej wiarygodnym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów prostaty.
Dlatego warto odwiedzić swojego lekarza rodzinnego i poprosić go o skierowanie na badania krwi, nawet jeśli nie pojawiają się inne objawy, związane np. z trudnościami z oddawaniem moczu.
Burmistrz Sławomir Walendowski podkreślił też ogromne znaczenie wsparcia ze strony kobiet. – Akcja Wąsy skierowana jest do mężczyzn, ale to panie często dają nam ten decydujący impuls do działania. Prosimy je o zachęcenie panów, np. mężów, ojców czy dorosłych synów, aby przebadali się jak najszybciej, bez odkładania sprawy na kolejne miesiące. Teraz jest na to dobry moment, aby udać się do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie – powiedział Walendowski.
Wcześnie wykryty nowotwór jąder jest w 99 proc. procentach uleczalny. W przypadku nowotworów prostaty w wielu przypadkach można stosować baczną obserwację, zanim zajdzie konieczność podjęcia radykalnego leczenia. Najważniejsza jest profilaktyka, a tego panowie zwykle nie robią. W ramach ogólnopolskiej akcji przeprowadzane są bezpłatne badania USG jąder (dla mężczyzn do 45. roku życia) oraz poziomu PSA (dla mężczyzn po 45. roku życia). Jak podkreślili organizatorzy ogólnopolskiej akcji, badania nie wymagają wcześniejszego przygotowania. Badanie PSA polegać będzie na pobraniu kropli krwi z palca i pozwoli na wstępne określenie, czy poziom PSA jest przekroczony w stosunku do normy.