Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 lutego 2025 r.
14:50

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej
Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej (fot. rs)

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zacznijmy od pytania o miejską przestrzeń. W Puławach jest ona dosyć specyficzna, brak wyraźnego centrum, reklamowy misz-masz, kontrowersyjne remonty budynków modernistycznych. Na wiele z tych zjawisk często zwracasz uwagę w internecie.

Tak, bo uważam, że to jak prezentuje się miasto jest bardzo ważne. Mamy dla przykładu osiedla takie jak Niwa, Polna, czy Kołłątaja, które zachowują spójność kolorystyczną przez co wyglądają ładnie, estetycznie. Dla kontrastu centrum jest nieuporządkowane i chaotyczne. A powinno z zasady wyglądać najlepiej, przyciągać, inspirować, żyć. Niestety w Puławach nie mamy czegoś w rodzaju Krakowskiego Przedmieścia w Lublinie. Są modernistyczne pawilony, hotel i kino, które kiedyś tworzyły swoje założenie, ale zostało ono zaburzone. Podobnie jak jedna z głównych osi miasta tworzona przez Centralną i Piłsudskiego, która wiele traci na zbyt dużej ilości reklam. Stare kamienice straciły swój charakter i nie są wydobyte poprzez kolor, jak ma to miejsce w Zamościu, czy Poznaniu. Sami pozbywamy się tego co jest ładne, a z Puław naprawdę można wyciągnąć o wiele więcej.

Co uznałbyś za największy błąd lub błędy popełnione na miejskiej tkance w Puławach?

Trudno wskazać jeden najważniejszy błąd. Jak wspomniałem, całe centrum traci pod względem estetyki. Jednym z najbardziej oszpeconych budynków jest na pewno Tasiemiec przy Centralnej, ale jego można jeszcze uratować. Starej poczty wyburzonej kilka lat temu już nie przywrócimy. Tęsknić będziemy za tymi obiektami, jak za nieistniejącą już Bramą Mostową. Już dzisiaj wzdychamy do starych zdjęć Puław, gdzie widać uporządkowaną przestrzeń i widać ogromny kontrast ze współczesnością. Za błąd uważam również nie przyjęcie uchwały krajobrazowej, która chroniłaby budynki przed reklamami. Dzisiaj każdy właściciel może robić wszystko, nawet jeśli nie ma żadnej wiedzy na temat estetyki przestrzeni wspólnej. A przecież Puławy wywodzą się z ogrodu, mamy zabytki, piękne rzeczy i powinniśmy o nie dbać. 

A jak oceniłbyś efekty przebudowy Domu Chemika? To jeden z ważniejszych obiektów w centralnej części miasta, którego przeprowadzona kilka lat temu modernizacja podzieliła mieszkańców.

Uważam, że zbyt wiele zabrano temu budynkowi. W ramach przebudowy zniknęło wiele detali, płaskorzeźby, drewniane schody, relief, zdobione stropy, marmurowe posadzki. Myślę, że należało zachować więcej z oryginału, bo dzisiaj w mojej opinii ten budynek wygląda jak kolejna galeria handlowa.

Jednym z powtarzających się tematów, które poruszasz, poza samą przestrzenią, są miejskie symbole, kolorystyka, grafika. Tutaj również dostrzegasz pole do poprawy?

Podam przykład, kiedyś odkryłem lokalny, puławski browar, którego etykieta zupełnie nie przypadła mi do gustu. Wykonałem więc własną i pokazałem jak mogłaby ona wyglądać. Mówię o tym dlatego, że irytuje mnie pomijanie to, że Puławy nie korzystają ze swoich barw, symboli. Nawet autobusy w Puławach nie mają miejskich barw. W Warszawie są żółto-czerwone, w Krakowie biało-niebieskie, w Chełmie - zielone, dlatego że jest to część szerokiej identyfikacji wizualnej tych miast. U nas to kompletny przypadek, zupełny brak nawiązania do naszych symboli, kształtów, form. Podobnie jest z logo Puław, z kolorowymi ludzikami, ale nie w kolorach miasta, tylko w zupełnie innych. To było odwołanie się do człowieka. Każde miasto może to zrobić, ale nie każde może odwołać się do Świątyni Sybilii czy Pogoni Litewskiej.

W przypadku ostatnich Powiatowych Dni Kultury z miejskiej symboliki udało się skorzystać.

Tak, odezwał się do mnie Hubert Domański z domu kultury, który dostrzegł potencjał w tym co robię. Stworzyłem dla powiatu grafiki dla tego wydarzenia, całą identyfikację. Moim zdaniem poprzednie plakaty pozostawiały wiele do życzenia, wygladały jak zrobione w Canvie w trzy sekundy. Ja jestem zdania, że jeśli coś nawiązuje do miasta, powinno zachowywać bardziej reprezentacyjny sznyt. Kultura przestrzeni publicznej jest ważniejsza od tej prezentowanej na wystawach, bo ludzie na wystawy nie chodzą, ale widzą to, co jest dookoła.

W Puławach widzą na przykład murale, których w ostatnich latach powstało całkiem sporo. Ubogacają przestrzeń, czy ją zaburzają?

To zależy. Gdy murale powstawały na osobnych obiektach, jak śmietniki, czy garaże to był to dobry pomysł, ale gdy zaczęły wychodzić na bloki, które mają swoje kolory, zacząłem je krytykować. Zwłaszczą jedną z plansz, taką z zachodem słońca. Nie wyobrażam sobie murali tego rodzaju na Niwie, Polnej, czy Kołłątaja. "Malowanie Puławy" mają dobrą formę w przypadku motywów roślinnych, ale anatomię postaci już niekoniecznie. W mojej ocenie niektóre ich projekty są przegadane. Czasem mniej znaczy lepiej. Twórcom murali zarzucam także brak puławskich motywów, sięgania po historię miasta, symbole. Żeby Puławy były bardziej puławskie. Z kolei patroni malowani na szkołach są w porządku, ale nie wszyskie prace mi się podobają. Superpoeta wyszedł trochę zbyt kiczowaty i za mało patetyczny, jak na poświęcenie, które kryje się za tą postacią.

Kilka lat temu stworzyłeś najbardziej chyba popularną, autorską mapę powiatu puławskiego. Czy dzisiaj pracujesz nad czymś podobnym, lub innym projektami tego rodzaju?

Dzisiaj sporo czasu poświęcam na naukę, studiuję grafikę na UMCS. W wolnym czasie pracuję nad wektorowymi grafikami puławskiej architektury, jak Brama Mostowa, Brama Rzymska, Hotel Izabela, czy wspomniane Koloseum, do których dodałem arkady. Pokazuję jak poprzez drobne zmiany kolorostyczne można uspójnić pewne budynki, poprawić ich odbiór. Mam już 10, czy 11 budynków, ale docelowo ma być ich 50. Wszystkie umieszczę na nowej mapie, która pokaże coś w rodzaju miasto Puławy po liftingu. W mojej wizji tego, jak powinno ono wyglądać jest także deptak na Piłsudskiego i zadbane centrum. Musimy skupić się tym rdzeniu, potrzebujemy nowego założenia, by miasto nie rozlewało się na boki, ale rosło w górę.

Na koniec zapytam gdzie będzie można obejrzeć twoje prace w najbliższym czasie.

W maju razem z Puławskim Frontem Artystycznym planujemy wystawę w Domu Chemika. To będzie malarstwo, rzeźby i koncert muzyki ambient. Każdy z nas interesuje się czymś innym. Wspólnie tworzymy oddolny ruch artystyczny.

Mapa powiatu puławskiego autorstwa Domicjana Grabowskiego to był autorski, niekomercyjny projekt, na który jej autor poświęcił kilka miesięcy. Mapa zdobi jedną ze ścian starostwa powiatowego w Puławach (fot. D. Grabowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

Puławy będą gospodarzem mistrzostw świata w karate tradycyjnym

Puławy będą gospodarzem mistrzostw świata w karate tradycyjnym

Ponad tysiąc zawodników reprezentujących 35 krajów ma wziąć udział w tegorocznych mistrzostwach świata w karate tradycyjnym. Impreza w dniach 8-11 maja będzie rozgrywana w Puławach.

3 listy gończe, 2 promile, 1 hulajnoga. 19-latek trafił już do zakładu karnego

3 listy gończe, 2 promile, 1 hulajnoga. 19-latek trafił już do zakładu karnego

19-latek poszukiwany trzema listami gończymi oraz zarządzeniem sądu za przestępstwa narkotykowe oraz kradzież. A teraz jeszcze dostał mandat.

Zderzenie czterech samochodów. Droga krajowa nr 17 zablokowana

Zderzenie czterech samochodów. Droga krajowa nr 17 zablokowana

Dwie osoby zostały ranne w wypadku w miejscowości Krasne po zderzeniu czterech aut. Droga krajowa nr 17 ma być zablokowana do godziny 18.

Koniec gry. Nalot na 35 nielegalnych salonów gier

Koniec gry. Nalot na 35 nielegalnych salonów gier

35 nielegalnych salonów gier, 196 automatów i prawie 358 tysięcy złotych. To efekt ostatniej akcji Krajowej Administracji Skarbowej. W działaniach brali udział funkcjonariusze z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Caroline Martins od nowego sezonu będzie zawodniczką PGE MKS FunFloor Lublin

Reprezentantka Portugalii zagra w PGE MKS FunFloor Lublin

Kolejne zagraniczne wzmocnienie w drużynie z Lublina. PGE MKS FunFloor w środę ogłosił, że od kolejnego sezonu będzie miał nową bramkarkę. To reprezentantka Portugalii Caroline Martins. 33-latka zastąpi w zespole Pawła Tetelewskiego Antoniję Mamić.

Pluszak lekiem na całe zło? Lubelscy studenci organizują wyjątkowy turniej
Pollub Misia
26 kwietnia 2025, 9:00

Pluszak lekiem na całe zło? Lubelscy studenci organizują wyjątkowy turniej

„Pollub Misia” to cykliczna akcja, której celem jest promocja aktywnego stylu życia, ale przede wszystkim wsparcie dla najmłodszych w trudnych chwilach. Zabawki trafią do radiowozów, karetek i wozów strażackich.

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

Miał gdzieś dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Złapali go z łysą oponą i pod wpływem

W ciągu czterech dni został złapany dwa razy przez policjantów za jazdę pod wpływem alkoholu. Jakby tego było mało, 36-latek posiadał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz nie pojeździ, bo najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Grill w Świdniku czeka na majówkę

Świdnik zaprasza na grilla

Było wysypisko, a teraz jest zagospodarowany plac rekreacji z grillem. To nowa atrakcja dla mieszkańców Świdnika.

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Stracony w Niemczech volkswagen nie wjechał na Białoruś

Funkcjonariusze NOSG zakazali dalszej podróży kierowcy volkswagena. Jak się okazało, auto było poszukiwane.

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Rząd obiecuje szybkie wypłaty odszkodowań dla rolników po nawałnicach na Lubelszczyźnie

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak w rozmowie z Radiem Lublin zapowiada szybkie wsparcie finansowe dla poszkodowanych. Straty w niektórych miejscach sięgają 100%.

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Kosiarka spalinowa w ogrodzie – wygoda w czystej postaci

Zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu, a jego pielęgnacja wymaga odpowiednich narzędzi. Posiadanie własnej kosiarki spalinowej to inwestycja, która zwraca się w postaci oszczędności czasu i energii. Nowoczesne kosiarki spalinowe oferują znacznie więcej niż tylko podstawowe koszenie – wyposażone są w systemy napędowe, regulację wysokości cięcia oraz pojemne kosze na trawę. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknie przystrzyżonym trawnikiem bez nadmiernego wysiłku, a zróżnicowane modele pozwalają dopasować urządzenie do indywidualnych potrzeb każdego ogrodu.

Marta Wcisło przed sądem w Opolu Lubelskim

Szarpał i groził lubelskiej europosłance. Sąd utrzymał w mocy wyrok dla Adama H.

Adam H. szarpał i groził europosłance Marcie Wcisło (KO) na miejskim targowisku w Opolu Lubelskim. Sąd Okręgowy w Lublinie utrzymał w mocy wyrok skazujący 56-latka na pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Co zużywa najwięcej prądu w domu? Oto 10 największych winowajców!

Z roku na rok rośnie nasza świadomość energetyczna. Coraz więcej osób zadaje sobie pytania: co zużywa najwięcej prądu w domu, jak obniżyć rachunki i jednocześnie działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Okazuje się, że wiele popularnych sprzętów AGD i RTV może odpowiadać za lwią część zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. Warto wiedzieć, które z nich są najbardziej energochłonne – i jak je obsługiwać, by oszczędzać nie tylko prąd, ale i pieniądze.

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Jakie ubezpieczenie pojazdu jest obowiązkowe?

Masz samochód? Pamiętaj o badaniu technicznym – bez niego auto nie powinno być użytkowane. Zgodnie z zaleceniami wymieniaj oleje i filtry, kontroluj stan poszczególnych układów – szczególnie napędowego i hamulcowego. Co jeszcze jest twoim obowiązkiem? Musisz posiadać polisę OC! Dlaczego trzeba ją wykupić i co daje?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium