Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 kwietnia 2023 r.
16:07

Udało się. Cztery miesiące pracy i Domicjan stworzył specjalną mapę powiatu puławskiego

Mapa powiatu puławskiego
Mapa powiatu puławskiego (fot. D. Grabowski/FB)

To prawdopodobnie jedyna taka mapa w Polsce. Powiat puławski został przedstawiony przez artystę-grafika, który naniósł nie tylko drogi, czy nazwy miejscowości, ale umieścił własne, oryginalne rysunki najciekawszych miejsc, budynków, pomników i symboli. Prace nad projektem trwały 4 miesiące.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Autorem mapy jest puławianin, Domicjan Grabowski, którego pasją jest sztuka, w tym grafika komputerowa. 23-latek zafascynowany XIX-wieczną kartografią postanowił wypromować powiat, pokazując najciekawsze miejsca i symbole charakterystyczne dla poszczególnych gmin.

Swoją mapę rysował od końcówki zeszłego roku publikując w internecie jej kolejne fragmenty. Artysta uwzględniał propozycje i uwagi ze strony mieszkańców regionu, którzy chętnie podpowiadali miejsca i obiekty, które warto zilustrować. W ten sposób po czterech miesiącach pracy powstała szczegółowa mapa całego powiatu.

Mapa Puław

Mapa Kazimierza Dolnego

Mapa Wąwolnicy

Mapy Janowca i Kurowa

Mapa Nałęczowa

Mapa Markuszowa

Opracowanie Grabowskiego, w odróżnieniu od zwyczajnych map, poza nazwami miejscowości, drogami, czy liniami kolejowymi, zawiera liczne rysunki obiektów architektury, znane budynki, mosty, kościoły, pomniki, grafiki zwierząt zamieszkujących miejscowe lasy, czy też produktów, z jakich słyną gminy powiatu.

Znajdziemy więc choćby końskowolskie róże, kazimierskie koguty, janowieckie wino, nadwiślańskie truskawki, nałęczowską wodę mineralną, czy też kurowskie kożuchy.

Do tego dochodzą daty bitew i pełna heraldyka, z herbami i flagami samorządów.

– Ostanie cztery miesiące pracowałem nad wykonaniem tej mapy. Dzięki temu przedsięwzięciu poznałem wiele historii oraz miejsc, które teraz są mi jeszcze bliższe. Mapa była cały czas konsultowana z jej mieszkańcami, gdyż chciałam uzyskać jak najlepszy obraz tego co się tam znajduje – napisał Domicjan Grabowski przy okazji publikacji pełnej mapy.

Tuż po tym, jak grafika znalazła się w internecie, w komentarzach, poza gratulacjami i podziękowaniami za pracę włożoną w projekt, pojawiły się prośby o możliwość zakupu tego dzieła. Jego autor jego skomercjalizowania jednak nie planuje: – Mapa jest oddolnym przedsięwzięciem, za które nie biorę ani złotówki i jest udostępniana w formie cyfrowej wszystkim mieszkańcom powiatu.

Mapa powstała jako autorski projekt Domicjana Grabowskiego, który stworzył ją bez wsparcia finansowego ze strony samorządów, czy lokalnych firm. Zgodnie z przyjętym już w zeszłym roku założeniem, autor nie rości sobie do niej praw w znaczeniu komercyjnym.

Wszyscy zainteresowani mogą ją rozpowszechniać, ściągać na swoje komputery i drukować we własnym zakresie.

W pełnej skali mapa ma wymiary 2x2 metry.

– Uważam, że jest to bardzo fajna inicjatywa i doskonałe wykonanie. Sami będziemy chcieli wydrukować co najmniej jeden egzemplarz tej mapy, by umieścić ją w budynku starostwa. Rozważamy również możliwość wykorzystania stworzonej grafiki w działaniach marketingowych. Wśród pomysłów o jakich rozmawiamy jest choćby umieszczenie jej na kalendarzach powiatu na rok 2024 – mówi Maciej Saran, rzecznik powiatu puławskiego, który podkreśla, że wszelkie działania w tej sprawie będą prowadzone w porozumieniu z autorem dzieła.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium