Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

9 lutego 2025 r.
17:03

Zlikwidują szkołę w Skrzynicach. 9 radnych nie dało szansy placówce

Sesja Rady Gminy Jabłonna z udziałem rodziców
Sesja Rady Gminy Jabłonna z udziałem rodziców (fot. Czytelnik)

Rodzice nie zgadzają się na likwidację szkoły w Skrzynicach. Radni mimo to zagłosowali za wygaszeniem szkoły w gminie Jabłonna. Los 83 dzieci jest przesądzony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 O problemie poinformowali nas zaniepokojeni rodzice, bo Magdalena Sałek-Lewczyk, wójt gminy Jabłonna, przekazała im, że wkrótce Szkoła Podstawowa w Skrzynicach Pierwszych przestanie istnieć. Głównym powodem mają być rosnące koszty utrzymania placówki. Rodzice uważają to za absurd, że gmina szuka oszczędności kosztem dzieci.

Rodzice: pieniądze, to nie wszystko

– Gmina szuka oszczędności, bo jest zadłużona, bo kilka inwestycji okazało się nietrafionych. Wójt teraz twierdzi, że setki tysięcy złotych zaoszczędzi na płacach nauczycieli. Na dzieci dostaje subwencję, ale do wynagrodzeń nauczycieli musi dokładać. Pani wójt nie stać wyłożyć, z tego co pamiętam, 450 tys. złotych na utrzymanie szkoły, ale stać ją w tej chwili zapłacić chyba 300 czy 350 tys. złotych odprawy dla nauczycieli – mówi jedna z mam.

– Do naszej szkoły dzieci praktycznie chodzą od najmłodszych lat, tak jak moje dwie córki. To jest dla nich taki drugi dom. Te nauczycielki są bardzo miłe i przyjazne dla tych dzieci. Dzieci w tej szkole uczone są dobroci, porządku i szacunku. Pierwszym planem pani wójt było przeniesienie dzieci do Piotrkowa. Rodzice się nie zgodzili, więc Rada Gminy przegłosowała, że obwodem Skrzynic będzie Czerniejów – dodaje mama.

To jest ważna szkoła

Do szkoły uczęszcza obecnie 83 dzieci. Dyrektorka szkoły wskazuje, że poza wartością edukacyjną placówki, pełni ona również bardzo ważną rolę społeczną, integracyjną i kulturalną.

– Żal mi kadry. Tak pracującego zespołu naprawdę nie widziałam od dawna. Nauczyciele bardzo się starają, angażują dzieci, poświęcając mnóstwo czasu – mówi Teresa Wrześniewska, dyrektorka szkoły. – Liczba dzieci w szkole także wzrasta. W tej chwili brakuje nam tylko dwóch klas – dodaje dyrektorka.

  Szkoła jest w tej chwili jedyną instytucją kultury na terenie miejscowości spajającą mieszkańców. W ich opinii jest bardzo potrzebna. Szkoła jest placówką bardzo bezpieczną.  Jest przestrzeń do rekreacji,  boisko oddalone od ruchliwych dróg, pięknie zadrzewiony teren i miejsce do spaceru. Do dyspozycji dzieci jest nowy plac zabaw, na którym sprzęt został wymieniony w ubiegłym roku.

Przeszkodą są jednak finanse. – Mówi się o ich wysokich zarobkach, ale żyjemy w takich czasach, że ludzie muszą się utrzymać. A jeżeli dobrze wykonują swoją pracę, to powinno im się to umożliwić. Nie można po prostu przeliczać dobra dzieci na pieniądze. Nie można także liczyć na to, żeby szkoła była instytucją, która zarabia pieniądze, bo nie jest od tego – podkreśla dyrektorka.

Radni dyskutowali i zlikwidowali

Dyskusja i uchwała w sprawie likwidacji szkoły była tematem sesji Rady Gminy w dniu 4 lutego. Wójt gminy Jabłonna w swoim przemówieniu oznajmiła, że młodzież będzie miała zapewniony dojazd autobusem do placówki w Czerniejowie. Wskazała również na wysoki standard wyposażenia szkoły w Czerniejowie i pozytywny, jej zdaniem, wpływ na socjalizację dzieci.

– Przy Szkole Podstawowej w Czerniejowie również funkcjonuje nowy plac zabaw. Placówka posiada specjalistyczne pracownie przedmiotowe, m.in. fizyczno-chemiczną, informatyczną i nową pracownię językową. Proponowana przez samorząd gminny zmiana umożliwi uczniom ze Skrzynic naukę w oddziałach liczących od 14 do 24 uczniów, co wpływa korzystnie na efekty nauczania – wyliczała Magdalena Sałek-Lewczyk, wójt gminy Jabłonna. – Nieobecność na lekcji kilku uczniów nie wstrzyma realizacji programu nauczania – dodała wójt. Zapewniła też, że uczniowie ze Skrzynic będą mieli zapewniony bezpłatny transport.

Nie obyło się także bez wspomnienia o pieniądzach, które zdaniem rodziców są głównym powodem takiej decyzji władz.

– Bardzo istotnym czynnikiem dla organu prowadzącego (gminy – przyp. red.) przy podejmowaniu decyzji o zamiarze likwidacji szkoły w Skrzynicach jest również aspekt ekonomiczny. Wydatki w budżecie gminy Jabłonna przeznaczone na utrzymanie i funkcjonowanie szkoły w Skrzynicach w roku 2024 wyniosły blisko 1,8 mln złotych. Natomiast w roku 2025 planowana kwota to ponad 2,1 mln złotych. Brak wprowadzenia zmian w sieci szkół na terenie gminy Jabłonna powoduje w nowym roku szkolnym ograniczenie we wszystkich szkołach podstawowych godzin otwarcia świetlicy oraz godzin funkcjonowania przedszkoli – argumentowała na sesji wójt Sałek-Lewczyk.

Z wypowiedzią wójt stanowczo nie zgadzali się rodzice, którzy licznie przybyli na sesję. Ich zdaniem szkoły nie można przyrównywać do firmy.

– Miejcie państwo na uwadze to, że szkoła  to nie firma, która w sposób mierzalny przynosi zyski. Szkoła to są dzieci, to są przyszli mieszkańcy gminy. To osoby, które w przyszłości będą płacić podatki, utrzymywać gminę. Szukając oszczędności nie powinniśmy ich szukać w oświacie. Bo oświata jest to dobro, które procentuje przyszłościowo a nie finansowo w dniu dzisiejszym – zwrócił się do radnych jeden z rodziców.

W sprawie likwidacji szkoły radni byli podzieleni, a podczas sesji wybrzmiały argumenty za, jak i przeciw. Ostatecznie, w wyniku głosowania za likwidacją było 9 głosów, przeciw 4 głosy, a jedna osoba była nieobecna.

Szkoła ma zostać zlikwidowana z dniem 31 sierpnia tego roku. Rodzice nie tracą nadziei i zwrócili się z prośbą o pomoc m.in. do lubelskiego kuratora oświaty Tomasza Szabłowskiego oraz lubelskich posłów.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium