Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

Dzisiaj
8:00

Wykorzystujemy potencjał regionu, z którego się wywodzimy

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Małgorzata i Krzysztof Jakubczakowie poznali się w Zamościu i do Zamościa, po latach doświadczeń zdobywanych w wielu różnych miejscach, wrócili
Małgorzata i Krzysztof Jakubczakowie poznali się w Zamościu i do Zamościa, po latach doświadczeń zdobywanych w wielu różnych miejscach, wrócili (fot. Anna Szewc)

Gdyby chcieli wyłącznie zarabiać pieniądze, to pewnie robiliby już kariery w dużych, światowych firmach, może gdzieś w Polsce, może za granicą. Ale Małgorzata i Krzysztof Jakubczakowie, po zdobyciu rozlicznych zawodowych doświadczeń wrócili do Zamościa, w którym 12 lat temu zarejestrowali własny biznes. To Perspectiva Solutions.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie jest sztuką, jeśli się ma kompetencje, przyjąć dobrą ofertę pracy, za duże pieniądze i żyć sobie komfortowo w jakimś dużym mieście – uważa 42-letni Krzysztof Jakubczak.

Oboje z żoną takie możliwości mieli, propozycji żadnemu z nich nie brakowało. Mogli wyjechać do Paryża, pracować w Szwajcarii albo kontynuować zawodową karierę np. w Warszawie. A jednak postanowili stworzyć własny biznes. I z determinacją (to zdaniem obojga podstawa) go budowali. Mieli jednak świadomość, że dobrze prosperująca firma nie jest czymś, co się robi w chwilę. – To są kompetencje, które trzeba cierpliwie zdobywać. Mieć plan i metodycznie, konsekwentnie go realizować. I na pewno należy chcieć się uczyć, nieprzerwanie – mówi Jakubczak.

Więcej wiedzieć, więcej umieć

Oni uczyli się długo, właściwie robią to do dzisiaj. Skończyli to samo zamojskie liceum. Wtedy się przyjaźnili. W końcu zostali parą. Ona wyjechała do Krakowa, studiowała psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizację zrobiła z zarządzania zasobami ludzkimi.

On marzył o karierze... w armii. Więc wybrał elektronikę z telekomunikacją na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, po której ukończeniu pół roku służył w wojsku. Ale wtedy odezwali się Czesi. W Pradze był wcześniej na wymianie studenckiej.

– Dałem się tam poznać zespołowi badawczemu, który później wysłał wprost imienne zaproszenie do tego, bym zrobił doktorat na Politechnice Praskiej. Uznałem, że to może otworzyć przede mną szersze horyzonty niż wojsko – wspomina Jakubczak.

Z Małgorzatą byli już wówczas małżeństwem. Wyjechali więc razem. – Pracowałam w globalnej firmie Texas Instruments, znanej w świecie elektroniki. Fajne, międzynarodowe środowisko, w którym można było wiele się nauczyć. To było bardzo dobre doświadczenie, jeśli chodzi o obsługę klienta, a także, by przekonać się, jak działa firma, jak się ją tworzy – opowiada Małgorzata Jakubczak.

Jej mąż pracował nad doktoratem, będąc jednocześnie na etacie w Czeskiej Akademii Nauk.

– Jako inżynier badań rozwoju, robiłem swoje badania w ramach projektu trójstronnego realizowanego wspólnie z laboratorium LOA w Paryżu (Laboratorium Optyki Stosowanej) i koreańskim instytutem KAIST. To klon amerykańskiego MIT, najlepszej politechniki na świecie – wspomina właściciel Perspectiva Solutions.

 

W tym momencie Perspectiva Solutions zatrudnia na stałe ponad 30 osób. Pracowników werbuje w miejscu, gdzie funkcjonuje, w Zamościu. – Chcemy budować tę firmę nie tylko dla nas, ale dla społeczności – mówią Jakubczakowie. (fot. Anna Szewc)

Doświadczenie za doświadczeniem

Gdy skończył 3-letnią prace nad doktoratem, miał kilka miesięcy oczekiwania na obronę. Wtedy razem z trzema kolegami wpadli na pomysł, by zrobić „coś dużego”. Postanowili od zera zbudować centrum badawcze. – Przygotowaliśmy wniosek na 34 mln euro i pod Pragą zaczęło powstawać HiLASE, które funkcjonuje do dzisiaj. Byłem tam wicedyrektorem przez półtora roku, miałem jakieś 26 lat. Kiedy budowa już ruszała na dobre, zrezygnowałem, bo ciągnęło mnie do biznesu – zwierza się przedsiębiorca.

Podjęli wspólną decyzję o powrocie do Polski. Ale oboje mieli świadomość, że jeszcze czegoś muszą się nauczyć. Więc znaleźli zatrudnienie w Warszawie. Krzysztof przez kilka lat pracował jako szef inżynierii produkcji w firmie produkującej sprzęt medyczny. Wtedy już Perspectiva Solutions była zarejestrowana w Zamościu, ale funkcjonowała jako maleńka trzyosobowa firma prowadząca działalność dystrybucyjną.

Później pewna firma konsultingowa zaproponowała mu współpracę przy unikalnym projekcie realizowanym dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Wyszukiwaliśmy najciekawsze projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez uczelnie z całego kraju i pomagaliśmy budować tzw. start-upy technologiczne – wspomina Krzysztof Jakubczak.

Ten okres uznaje za najlepszą szkołę biznesu. – Przemodelowałem swoje myślenie o naszej firmie, zdobyłem umiejętność myślenia strategicznego. My nie zastanawiamy się dziś, co będziemy robić do końca tego roku, ale dokąd zmierzamy i gdzie będziemy za 10 lat – zdradza przedsiębiorca.

Mówi, że podobną naukę wyniósł też z epizodu pracy dla funduszu inwestycyjnego, w którym jako dyrektor technologiczny współpracował z finansistami i strategami biznesowymi przy inwestowaniu w przedsiębiorstwa technologiczne. Jego żona również przez cały ten czas zdobywała kolejne zawodowe doświadczenia i wiedzę m.in. w zakresie finansów, kadr i płac.

Kable, kabelki i sztuczna inteligencja

Teraz oboje skupiają się już wyłącznie na prowadzeniu własnej firmy. Czym zajmuje się Perspectiva Solutions?

– Produkcją komponentów do urządzeń i maszyn klasy przemysłowej. To wszelkiego rodzaju wiązki kablowe, od super prostych do bardzo zaawansowanych, które każdy z nas zna np. z samochodów, różnych sprzętów codziennego użytku – wyjaśnia właściciel.

W ich hali produkcyjnej powstają również całe systemy automatyki przemysłowej, czyli coś, co przypomina wielkie szafy zbudowane z bardzo wielu urządzeń i różnego rodzaju okablowania. – My to montujemy, a ktoś później umieszcza w jakiejś konkretnej maszynie. Nasze systemy sprzedajemy do wielu krajów świata, Chin, państw europejskich, Stanów Zjednoczonych – opowiadają Jakubczakowie.

Trzon ich działalności to produkcja na zamówienie, powtarzalna. Ale od jakiegoś czasu tworzą też własne portfolio. Jedna z najciekawszych pozycji w nim to jedyny na świecie system przewidujący awarie w laserach, działający w oparciu o sztuczną inteligencję (więcej o firmie można przeczytać na stronie: www.perspectivasolutions.com).

Perspectiva Solutions to firma, która z małej, trzyosobowej znaczącą się się przez 12 lat funkcjonowania rozrosła. Właściciele myślą też o przyszłości, mają plany na wiele lat do przodu, ale z Zamościa nie zamierzają się przenosić (fot. Anna Szewc)

Wykorzystać potencjał regionu

W tym momencie zatrudniają na stałe w Zamościu ponad 30 osób, współpracując też z grupą freelancerów z branży informatycznej. Mówią, że pracowników do takiej działalności jest wbrew pozorom łatwo znaleźć w regionie.

– Nasze motto brzmi: „Wierzymy w zaawansowane technologie i ich wpływ na społeczeństwo”. I to realizujemy konsekwentnie. Wykorzystujemy potencjał regionu, z którego się wywodzimy. Mamy partnerstwo strategiczne z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 3, tzw. Elektrykiem. Uczniowie odbywają u nas praktyki, a później wielu wraca, by pracować – mówi Jakubczak.

– Zawsze też staramy się w naszych pracowników inwestować, rozwijać, podnosić ich kompetencje i dlatego wybieramy osoby, które mają do tego predyspozycje, nawet jeśli na początku nie posiadają bardzo szerokiej wiedzy – dodaje Małgorzata Jakubczak.

Z wyraźną satysfakcją mówi o tym, że wielu ich dawnych pracowników „poszło w świat” i teraz są w znanych, dużych firmach.

– Wierzymy, że nasza praca ma sens. Chcemy budować tę firmę nie tylko dla nas, ale dla społeczności. Mimo pobytu za granicą czy w Warszawie, zawsze wiedzieliśmy, skąd pochodzimy i zawsze chcieliśmy tutaj wrócić. By dać ludziom pracę, ale też wiarę w siebie i możliwość rozwoju – podkreśla współwłaścicielka Perspectiva Solutions.

Pytani o to, gdzie będzie ich firma za 10 lat, Jakubczakowie odpowiadają bez zastanowienia: Na pewno w Zamościu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyremontowany i oddany do użytku odcinek długości ok. 2,3 km był w najgorszym stanie. Już nie jest

Jak po stole. Spory kawałek drogi po gruntownym remoncie

Prawie 5 mln złotych kosztował remont liczącego 2,3 kilometra odcinka drogi powiatowej 3011L na trasie Tarnawa Mała-Turobin. Oficjalne otwarcie odbyło się przed weekendem.

Ulica Główna w Lublinie rzeczywiście wymaga remontu
Lublin

Ulice i chodniki do remontu. Miasto szuka wykonawców

Wygląda to źle i trzeba sytuację poprawić. Miasto szuka wykonawców remontów dwóch ulic i chodników. Termin na składanie ofert to początek października.

Przed sezonem grzewczyn. Kilka godzin bez ciepłej wody
Lublin

Przed sezonem grzewczyn. Kilka godzin bez ciepłej wody

Przerwa w dostawie ciepłej wody w Lublinie. LPEC zapowiada ją na kilka godzin w poniedziałek. To dotyczy mieszkańców kilkunastu ulic na Wrotkowie.

Niezapominajka: O tym jak "pospolite ruszenie mełgwian" stworzyło Izbę Pamiątek Regionalnych
film

Niezapominajka: O tym jak "pospolite ruszenie mełgwian" stworzyło Izbę Pamiątek Regionalnych

Dziennikowa Niezapominajka zawitała do Mełgwi w powiecie świdnickim, gdzie ponad 23 lata temu powstała Izba Pamiątek Regionalnych. Twórcami ekspozycji byli mieszkańcy gminy i okolic. Zgromadzono w niej ponad 250 eksponatów od przedmiotów związanych z życiem rodzinnym dawnych mieszkańców wsi, przedmioty obrzędowe po zabytkowe związane z historią miejscowości i jej okolicami. O tym wyjątkowym miejscu, tradycjach i eksponatach opowiedziała nam opiekunka miejsca pani Urszula Kowalczyk.

Rodzinna tragedia w Annopolu. Mąż zabił żonę?

Rodzinna tragedia w Annopolu. Mąż zabił żonę?

Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować życia 57-letniej mieszkanki Annopola. Była ciężko ranna i nieprzytomna, gdy w mieszkaniu pojawiła się policja. Do sprawy został zatrzymany jej mąż. Czy to było zabójstwo?

Stal Mielec - Motor Lublin. Słaba druga połowa i porażka beniaminka (zapis relacji na żywo)

Stal Mielec - Motor Lublin. Słaba druga połowa i porażka beniaminka (zapis relacji na żywo)

W pierwszej połowie było kilka dobrych sytuacji, ale po przerwie Motor Lublin zagrał gorzej i ostatecznie przegrał w Mielcu ze Stalą 0:1.

W piątek Polski Cukier Start Lublin pokonał GTK Gliwice, ale w sobotę musiał uznać wyższość Dzików Warszawa
ZDJĘCIA
galeria

Polski Cukier Start Lublin przegrał w finale Memoriału Zdzisława Niedzieli z Dzikami Warszawa

Dziki Warszawa wygrały Memoriał Zdzisława Niedzieli. W finale zawodnicy ze stolicy pokonali Polski Cukier Start Lublin. Zmagania z trybun oglądał słynny Kent Washington.

Jest pięknie, magicznie i wyjątkowo. Dziś ostatni dzień Festiwalu Trzech Kultur. Będą prof. Bralczyk i Zalewski
NASZ PATRONAT
galeria

Jest pięknie, magicznie i wyjątkowo. Dziś ostatni dzień Festiwalu Trzech Kultur. Będą prof. Bralczyk i Zalewski

We Włodawie trwa organizowany jak co roku przez Powiat Włodawski oraz Muzeum - Zespół Synagogalny Festiwal Trzech Kultur. Dzisiaj ostatni dzień imprezy.

Legenda odeszła na swoich zasadach. MKS FunFloor pożegnał Kingę Achruk
ZDJĘCIA
galeria

Legenda odeszła na swoich zasadach. MKS FunFloor pożegnał Kingę Achruk

Kinga Achruk została oficjalnie pożegnana przez lokalne władze, a także sterników klubu.

Otwarte podwórka na Bronxie. Na Festiwalu Wszystkich Mieszkańców działy się cuda
ZDJĘCIA
galeria

Otwarte podwórka na Bronxie. Na Festiwalu Wszystkich Mieszkańców działy się cuda

To było połączenie twórczych warsztatów, muzyki i interaktywnych pokazów. Stare Bronowice, czyli lubelski Bronx w ramach Festiwalu Wszystkich Mieszkańców otworzyły swoje podwórka.

52-latek z Ustrzyk Dolnych dopuścił się przestępstw w Lublinie i w tym mieście został zatrzymany przez 'Łowców głów"

Gwałciciel zatrzymany w Lublinie. Namierzyli go "łowcy głów"

52-latek, który kilka lat temu dokonał dwóch gwałtów w Lublinie został zatrzymany przez lubelskich łowców głów. Od razu trafił do więzienia.

Powrót po latach
27 września 2024, 21:00

Powrót po latach

Osiemnaście lat musieli czekać fani zespołu 2Tm2,3 na płytę z premierowym materiałem. Jak brzmi najnowszy „Tymoteusz”? Przekonamy się o tym już 27 września (piątek) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Samochód po zderzeniu z łosiem był tak zniszczony, że policjanci zatrzymali jego dowód rejestracyjny

Groźne zderzenie z łosiem. Zwierzę nie przeżyło

Kolejny wypadek z udziałem dzikiego zwierzęcia. Na szczęście tym razem po zderzeniu z łosiem, kierowca doznał tylko ogólnych potłuczeń.

Stanisław Woźnica miał 65 lat. Orkiestrę „Zaburze” prowadził od 2008 roku.

"Żyłeś muzyką i sam byłeś muzyką". Zmarł zasłużony kapelmistrz

Nie żyje Stanisław Woźnica z Zamościa, wieloletni kapelmistrz Strażackiej Orkiestry Dętej „Zaburze” w gminie Radecznica. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę.

W rolę  Freddiego Mercury’ego na scenie wciela się Sebastian Machalski
NASZ PATRONAT
12 października 2024, 19:00

Niezwykła muzyczna podróż. Przeboje Queen w Zamościu. Rozdajemy wejściówki

Przeżycie fantastyczne i jedyne w swoim rodzaju. Wszystko dopięte na ostatni guzik. Koncert niesamowity. Doskonałe aranżacje – to tylko kilka opinii tych, którzy byli już na koncercie „Queen Symfonicznie”. Czy są prawdziwe? Niedługo będzie szansa przekonać się o tym w Zamościu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium