Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

22 września 2024 r.
8:00

Wykorzystujemy potencjał regionu, z którego się wywodzimy

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Małgorzata i Krzysztof Jakubczakowie poznali się w Zamościu i do Zamościa, po latach doświadczeń zdobywanych w wielu różnych miejscach, wrócili
Małgorzata i Krzysztof Jakubczakowie poznali się w Zamościu i do Zamościa, po latach doświadczeń zdobywanych w wielu różnych miejscach, wrócili (fot. Anna Szewc)

Gdyby chcieli wyłącznie zarabiać pieniądze, to pewnie robiliby już kariery w dużych, światowych firmach, może gdzieś w Polsce, może za granicą. Ale Małgorzata i Krzysztof Jakubczakowie, po zdobyciu rozlicznych zawodowych doświadczeń wrócili do Zamościa, w którym 12 lat temu zarejestrowali własny biznes. To Perspectiva Solutions.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie jest sztuką, jeśli się ma kompetencje, przyjąć dobrą ofertę pracy, za duże pieniądze i żyć sobie komfortowo w jakimś dużym mieście – uważa 42-letni Krzysztof Jakubczak.

Oboje z żoną takie możliwości mieli, propozycji żadnemu z nich nie brakowało. Mogli wyjechać do Paryża, pracować w Szwajcarii albo kontynuować zawodową karierę np. w Warszawie. A jednak postanowili stworzyć własny biznes. I z determinacją (to zdaniem obojga podstawa) go budowali. Mieli jednak świadomość, że dobrze prosperująca firma nie jest czymś, co się robi w chwilę. – To są kompetencje, które trzeba cierpliwie zdobywać. Mieć plan i metodycznie, konsekwentnie go realizować. I na pewno należy chcieć się uczyć, nieprzerwanie – mówi Jakubczak.

Więcej wiedzieć, więcej umieć

Oni uczyli się długo, właściwie robią to do dzisiaj. Skończyli to samo zamojskie liceum. Wtedy się przyjaźnili. W końcu zostali parą. Ona wyjechała do Krakowa, studiowała psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizację zrobiła z zarządzania zasobami ludzkimi.

On marzył o karierze... w armii. Więc wybrał elektronikę z telekomunikacją na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, po której ukończeniu pół roku służył w wojsku. Ale wtedy odezwali się Czesi. W Pradze był wcześniej na wymianie studenckiej.

>>> Złota Setka Dziennika Wschodniego - poznaj wyniki, zobacz zdjęcia z gali <<<

– Dałem się tam poznać zespołowi badawczemu, który później wysłał wprost imienne zaproszenie do tego, bym zrobił doktorat na Politechnice Praskiej. Uznałem, że to może otworzyć przede mną szersze horyzonty niż wojsko – wspomina Jakubczak.

Z Małgorzatą byli już wówczas małżeństwem. Wyjechali więc razem. – Pracowałam w globalnej firmie Texas Instruments, znanej w świecie elektroniki. Fajne, międzynarodowe środowisko, w którym można było wiele się nauczyć. To było bardzo dobre doświadczenie, jeśli chodzi o obsługę klienta, a także, by przekonać się, jak działa firma, jak się ją tworzy – opowiada Małgorzata Jakubczak.

Jej mąż pracował nad doktoratem, będąc jednocześnie na etacie w Czeskiej Akademii Nauk.

– Jako inżynier badań rozwoju, robiłem swoje badania w ramach projektu trójstronnego realizowanego wspólnie z laboratorium LOA w Paryżu (Laboratorium Optyki Stosowanej) i koreańskim instytutem KAIST. To klon amerykańskiego MIT, najlepszej politechniki na świecie – wspomina właściciel Perspectiva Solutions.

W tym momencie Perspectiva Solutions zatrudnia na stałe ponad 30 osób. Pracowników werbuje w miejscu, gdzie funkcjonuje, w Zamościu. – Chcemy budować tę firmę nie tylko dla nas, ale dla społeczności – mówią Jakubczakowie. (fot. Anna Szewc)

Doświadczenie za doświadczeniem

Gdy skończył 3-letnią prace nad doktoratem, miał kilka miesięcy oczekiwania na obronę. Wtedy razem z trzema kolegami wpadli na pomysł, by zrobić „coś dużego”. Postanowili od zera zbudować centrum badawcze. – Przygotowaliśmy wniosek na 34 mln euro i pod Pragą zaczęło powstawać HiLASE, które funkcjonuje do dzisiaj. Byłem tam wicedyrektorem przez półtora roku, miałem jakieś 26 lat. Kiedy budowa już ruszała na dobre, zrezygnowałem, bo ciągnęło mnie do biznesu – zwierza się przedsiębiorca.

Podjęli wspólną decyzję o powrocie do Polski. Ale oboje mieli świadomość, że jeszcze czegoś muszą się nauczyć. Więc znaleźli zatrudnienie w Warszawie. Krzysztof przez kilka lat pracował jako szef inżynierii produkcji w firmie produkującej sprzęt medyczny. Wtedy już Perspectiva Solutions była zarejestrowana w Zamościu, ale funkcjonowała jako maleńka trzyosobowa firma prowadząca działalność dystrybucyjną.

Później pewna firma konsultingowa zaproponowała mu współpracę przy unikalnym projekcie realizowanym dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Wyszukiwaliśmy najciekawsze projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez uczelnie z całego kraju i pomagaliśmy budować tzw. start-upy technologiczne – wspomina Krzysztof Jakubczak.

Ten okres uznaje za najlepszą szkołę biznesu. – Przemodelowałem swoje myślenie o naszej firmie, zdobyłem umiejętność myślenia strategicznego. My nie zastanawiamy się dziś, co będziemy robić do końca tego roku, ale dokąd zmierzamy i gdzie będziemy za 10 lat – zdradza przedsiębiorca.

Mówi, że podobną naukę wyniósł też z epizodu pracy dla funduszu inwestycyjnego, w którym jako dyrektor technologiczny współpracował z finansistami i strategami biznesowymi przy inwestowaniu w przedsiębiorstwa technologiczne. Jego żona również przez cały ten czas zdobywała kolejne zawodowe doświadczenia i wiedzę m.in. w zakresie finansów, kadr i płac.

Kable, kabelki i sztuczna inteligencja

Teraz oboje skupiają się już wyłącznie na prowadzeniu własnej firmy. Czym zajmuje się Perspectiva Solutions?

– Produkcją komponentów do urządzeń i maszyn klasy przemysłowej. To wszelkiego rodzaju wiązki kablowe, od super prostych do bardzo zaawansowanych, które każdy z nas zna np. z samochodów, różnych sprzętów codziennego użytku – wyjaśnia właściciel.

W ich hali produkcyjnej powstają również całe systemy automatyki przemysłowej, czyli coś, co przypomina wielkie szafy zbudowane z bardzo wielu urządzeń i różnego rodzaju okablowania. – My to montujemy, a ktoś później umieszcza w jakiejś konkretnej maszynie. Nasze systemy sprzedajemy do wielu krajów świata, Chin, państw europejskich, Stanów Zjednoczonych – opowiadają Jakubczakowie.

Trzon ich działalności to produkcja na zamówienie, powtarzalna. Ale od jakiegoś czasu tworzą też własne portfolio. Jedna z najciekawszych pozycji w nim to jedyny na świecie system przewidujący awarie w laserach, działający w oparciu o sztuczną inteligencję (więcej o firmie można przeczytać na stronie: www.perspectivasolutions.com).

Perspectiva Solutions to firma, która z małej, trzyosobowej znaczącą się się przez 12 lat funkcjonowania rozrosła. Właściciele myślą też o przyszłości, mają plany na wiele lat do przodu, ale z Zamościa nie zamierzają się przenosić (fot. Anna Szewc)

Wykorzystać potencjał regionu

W tym momencie zatrudniają na stałe w Zamościu ponad 30 osób, współpracując też z grupą freelancerów z branży informatycznej. Mówią, że pracowników do takiej działalności jest wbrew pozorom łatwo znaleźć w regionie.

– Nasze motto brzmi: „Wierzymy w zaawansowane technologie i ich wpływ na społeczeństwo”. I to realizujemy konsekwentnie. Wykorzystujemy potencjał regionu, z którego się wywodzimy. Mamy partnerstwo strategiczne z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 3, tzw. Elektrykiem. Uczniowie odbywają u nas praktyki, a później wielu wraca, by pracować – mówi Jakubczak.

– Zawsze też staramy się w naszych pracowników inwestować, rozwijać, podnosić ich kompetencje i dlatego wybieramy osoby, które mają do tego predyspozycje, nawet jeśli na początku nie posiadają bardzo szerokiej wiedzy – dodaje Małgorzata Jakubczak.

Z wyraźną satysfakcją mówi o tym, że wielu ich dawnych pracowników „poszło w świat” i teraz są w znanych, dużych firmach.

– Wierzymy, że nasza praca ma sens. Chcemy budować tę firmę nie tylko dla nas, ale dla społeczności. Mimo pobytu za granicą czy w Warszawie, zawsze wiedzieliśmy, skąd pochodzimy i zawsze chcieliśmy tutaj wrócić. By dać ludziom pracę, ale też wiarę w siebie i możliwość rozwoju – podkreśla współwłaścicielka Perspectiva Solutions.

Pytani o to, gdzie będzie ich firma za 10 lat, Jakubczakowie odpowiadają bez zastanowienia: Na pewno w Zamościu.

Więcej o działalności firmy można dowiedzieć się z jej strony internetowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studniówki 2025 - wybraliśmy najlepsze zdjęcia. Przeżyjmy to raz jeszcze
zdjęcia
galeria

Studniówki 2025 - wybraliśmy najlepsze zdjęcia. Przeżyjmy to raz jeszcze

Czas studniówek za nami. Tegoroczni maturzyści odpoczywają już na zimowych feriach i uczą się do czekających ich w maju egzaminów. Tymczasem my przygotowaliśmy galerię najlepszych studniówkowych zdjęć tego sezonu, które publikowaliśmy na łamach portalu Dziennika Wschodniego w 2025 roku.

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

Grupa nietrzeźwych nastolatków w Zamościu. Tragedii zapobiegły dwie policjantki

17-latek pod wpływem alkoholu stwarzał zagrożenie na jezdni. W tle kolejni pijani koledzy. Na szczęście na miejscu znalazły się policjantki.

Lublin planuje mobilne punkty zbiórki odzieży i tekstyliów

Lublin planuje mobilne punkty zbiórki odzieży i tekstyliów

Mieszkańcy Lublina od początku roku muszą segregować zużytą odzież i tekstylia zgodnie z nowymi przepisami. Problem w tym, że jedynym miejscem, gdzie można je legalnie oddać, jest Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych przy ul. Metalurgicznej 13K. Dla osób mieszkających w odległych dzielnicach oznacza to duże utrudnienia. Władze miasta planują jednak rozwiązanie – mobilne punkty zbiórki, które mają ułatwić mieszkańcom pozbywanie się odpadów tekstylnych i ograniczyć problem nielegalnego wyrzucania ubrań.

Opolscy policjanci uratowali 71-latka z lodowatej rzeki

Opolscy policjanci uratowali 71-latka z lodowatej rzeki

Szybka reakcja funkcjonariuszy zapobiegła tragedii. Zagubiony senior był wychłodzony i przemoczony, trafił do szpitala.

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium