Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lutego 2020 r.
7:17

Zmiana za sterami Portu Lotniczego Lublin? Marszałek województwa chce odwołania prezesa

8 46 A A
Od maja 2013 roku portem kieruje Krzysztof Wójtowicz.
Od maja 2013 roku portem kieruje Krzysztof Wójtowicz. (fot. Maciej Kaczanowski)

Odwołania prezesa Portu Lotniczego Lublin chce marszałek województwa. I namawia do takiego rozwiązania prezydenta Lublina. Główni akcjonariusze lotniczej spółki decyzję w tej sprawie mogą podjąć już w marcu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec ubiegłego roku marszałek Jarosław Stawiarski zapowiedział opracowanie planu naprawczego dla spółki, która za 2018 rok wykazała 30,2 mln zł straty. Ubiegłoroczny wynik finansowy nie jest jeszcze znany, ale władze portu przewidują, że będzie on lepszy.

Wnioski z zapowiedzianej przez marsrzałka diagnozy i pomysły m.in. na zmniejszenie kosztów funkcjonowania portu miały być przedstawione jeszcze w styczniu. Takiej informacji do tej pory nie przekazano.

– Na razie jesteśmy na wstępnym etapie, ale mam nadzieję, że będzie nowe kierownictwo portu i wyjdziemy z nowymi pomysłami – mówi pytany o szczegóły planu naprawczego Stawiarski.

Od maja 2013 roku portem kieruje Krzysztof Wójtowicz. Obecnie ma dwóch zastępców, którzy swoje funkcje sprawują od niedawna. W sierpniu ubiegłego roku na utworzone wówczas stanowisko powołany został Sebastian Meitz. Z kolei w listopadzie Włodzimierza Wysockiego w roli wiceprezesa zastąpił Adam Klinert, który w latach 2010–2015 podobną rolę pełnił w Porcie Lotniczym Radom.

– Moim zdaniem zmiana na stanowisku prezesa jest nieunikniona. Człowiek się wypala po kilku latach pracy. Jeśli ktoś próbuje coś robić, a nic mu nie wychodzi, liczba pasażerów spada, nie widać nowych inwestycji wokół lotniska,  to znaczy, że pomysły dotychczasowego kierownictwa nie wypaliły i trzeba szukać nowych rozwiązań – przekonuje Stawiarski. I dodaje: – Ja wyraziłem swoją wolę i mam nadzieję, że prezydent też będzie za zmianami.

Bo do takiej decyzji potrzeba porozumienia głównych akcjonariuszy, którzy mają swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej portu. Jej członkowie na wniosek właścicieli mogą dokonać zmian w zarządzie.

Pytany o zdanie w tej sprawie Krzysztof Żuk odpowiada, że z punktu widzenia miasta najważniejsze są wyzwania stojące przed lotniskiem. I wymienia m.in. zacieśnianie współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT oraz nawiązanie partnerstwa z Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”.

– Nasze rozmowy dotyczą przede wszystkim tych zagadnień. Oczywiście z tym, czy z innym zarządem, rozwiązać trzeba te same problemy. Moje stanowisko jest takie, że akcjonariusze powinni w tym zakresie mówić jednym głosem i jak do tej pory z marszałkiem zgadzaliśmy się w większości kwestii – mówi nam prezydent.

Dopytywany, czy podziela zdanie marszałka w sprawie zmiany kierownictwa lotniskowej spółki, odpowiada: – Zaplanowane na początek marca spotkanie powinno rozstrzygnąć, czy ten zarząd jest w stanie zrealizować nasze oczekiwania.

– To właściciele ustalają strategię spółki i do jej realizacji dobierają menadżerów – powiedział nam poproszony o komentarz prezes Krzysztof Wójtowicz.

Porządek najbliższego posiedzenia rady nadzorczej nie jest jeszcze znany. – Zwyczajowo jest ogłaszany kilka dni wcześniej. Dziś nie mam żadnych informacji poza tą, że obecny zarząd ma przedstawić swoją strategię funkcjonowania portu – mówi Jacek Sobczak, przewodniczący rady nadzorczej PLL.

W opracowaniu planu naprawczego uczestniczy m.in. senator PiS Józef Zając, były wieloletni rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, która kształci m.in. na kierunkach lotniczych. W kuluarach mówi się, że nowym prezesem miałaby zostać osoba związana z chełmską uczelnią. Za takim rozwiązaniem ma opowiadać się m.in. marszałek Stawiarski.

Rok na lotnisku

Port Lotniczy Lublin w 2019 roku obsłużył ponad 357 tys. podróżnych. To o 21 proc. mniej niż w rekordowym roku 2018, gdy licznik zatrzymał się na 455 tys. osób. Władze lotniska liczą, że w tym roku uda się zbliżyć do wyniku sprzed dwóch lat. Ten rok w porcie rozpoczął się od zawieszenia przez linie TUI Fly lotów do Antwerpii. Niedawno poinformowano natomiast, że od czerwca w ofercie
znajdą się wykonywane przez German Wings rejsy do Kolonii/Bonn.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty