Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

23 maja 2022 r.
7:32

140 lat walki z ogniem minęło. Strażacy napisali o tym książkę i szykują imprezę

Autor: Zdjęcie autora ak
0 1 A A
Wydawnictwo dumnie zaprezentowali podczas konferencji prasowej starosta Stanisław Grześko, prezydent Andrzej Wnuk i st. bryg. Jacek Sobczyński, komendant miejski PSP w Zamościu.
Wydawnictwo dumnie zaprezentowali podczas konferencji prasowej starosta Stanisław Grześko, prezydent Andrzej Wnuk i st. bryg. Jacek Sobczyński, komendant miejski PSP w Zamościu. (fot. KM PSP Zamość)

Od tego, jak farmaceuta Karol Kłossowski założył Towarzystwo Ogniowe zaczyna się 140-letnia historia straży pożarnej w Zamościu. Została właśnie spisana i wydana. Autorami są strażacy, którzy swój wyjątkowy jubileusz będą świętować w tym tygodniu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Publikacja zatytułowana „Straż Pożarna w Zamościu – 140 lat historii” to 240 stron opowieści i setki bardzo starych, trochę nowszych i współczesnych zdjęć, mnóstwo nazwisk, faktów, opisów akcji, a także wspomnień tych, którzy na przestrzeni lat gasili pożary w powiecie zamojskim.

Monografię w nakładzie 600 egzemplarzy wydała Książnica Zamojska, sfinansowały samorządy miejski i powiatowy, a napisali ją strażacy. Autorem pierwszego rozdziału jest bryg. Andrzej Szoda, zastępca komendanta i rzecznik prasowy KM PSP w Zamościu, który zebrał i spisał opowieści z pierwszych lat strażackiej działalności w mieście i zakończył na okresie II wojny światowej. Marcin Żulewski opisał okres powojenny od 1944 do 1974 roku, a nad dwoma kolejnymi rozdziałami, obejmującymi okres od 1975 roku do działalności obecnej komendy, pracowali: Tomasz Burcon, Przemysław Ilczuk, Anna Krukowska, Małgorzata Kuźma, Maria Pieńkosz oraz Iwona Popajewska-Popyść. Całość nadzorował, redagował i dopinał obecny szef zamojskich strażaków st. bryg. Jacek Sobczyński.

Nieocenionego wsparcia autorom w mundurach, którzy nad monografią pracowali od lat, a nie byli w tym czasie zwolnieni ze swoich normalnych, codziennych obowiązków zawodowych, udzieliło Muzeum Zamojskie, przekazując wiele archiwalnych fotografii, ale też Archiwum Państwowe.

– Mamy świadomość, że do wielu danych nie udało nam się dotrzeć. Zwłaszcza okres wojny był skąpy w wydarzenia z udziałem straży, ale też materiały i dokumenty, które je opisywały. Ale to tylko wyzwanie na przyszłość. Może uda nam się dotrzeć do nowych dokumentów i faktów, to pierwsze wydanie poszerzyć i znowu opublikować – mówi bryg. Szozda.

Monografia jest dostępna w Książnicy Zamojskiej, trafi też do bibliotek w regionie oraz szkół strażackich w całej Polsce. Będą ją również otrzymywać goście zaplanowanych na ten tydzień wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka, które połączone z 30-leciem Państwowej Straży Pożarnej i zamojskim jubileuszem, odbędą się właśnie w tym mieście.

W ramach urodzinowych uroczystości w czwartek na placu przy KM PSP zostanie odsłonięta rzeźba św. Floriana, patrona strażaków. Wykonał ją Andrzej Gontarz, artysta z Krasnobrodu. Dzień później wydarzy się więcej. W samo południe odprawiona zostanie msza w Katedrze Zamojskiej, a po niej uroczystości przeniosą się na Rynek Wielki. Tu zaplanowano pokazy, a także defiladę strażackich pojazdów. Na jej czele ma jechać 100-letnia sikawka, będą też wozy z kolejnych dekad XX wieku i oczywiście współczesne, najnowocześniejsze.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

W czwartek poznaliśmy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/2025. Motor Lublin na dzień dobry zagra przed własną publicznością z Rakowem Częstochowa. Pierwszą kolejkę zaplanowano na dni: 19-21 lipca.

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

Migranci atakują polskich żołnierzy i pograniczników

Polski żołnierz ranny na granicy w stanie śmierci klinicznej

Żołnierz raniony nożem na granicy z Białorusią jest w stanie śmierci klinicznej – podaje RMF 24. Rannego mundurowego przetransportowano helikopterem z Hajnówki do Warszawy.

Tomasz Celej (z piłką), to lider Matematyki

Czas na finał rozgrywek LNBA. Matematyka czy Patobasket?

W finale rozgrywek LNBA zmierzą się Matematyka oraz Patobasket. Każdy z tych zespołów rozegrał w tym sezonie 16 spotkań. Większość z nich udało się im wygrać, co doprowadziło ich do wielkiego finału LNBA.

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Urlop na poligonie. Wikt i karabin od terytorialsów

Już za miesiąc startują „Wakacje z WOT”. Chętnych, by spędzić urlop na poligonie nie brakuje, dlatego 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uruchomiła dodatkowy – trzeci termin szkolenia podstawowego. Są jeszcze wolne miejsca.

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Dwa wzmocnienia Hetmana Zamość przed nowym sezonem

Choć Hetman Zamość ma w tym sezonie do rozegrania jeszcze dwa mecze w „najciekawszej lidze świata” jego działacze już myślą o przyszłości w wyższej klasie rozgrywkowej i dokonali dwóch wzmocnień składu

To już trzynasta edycja sezonu Lublin. Aby wziąć udział wystarczy skorzystać z usługi jednego z partnerów i zebrać wystarczającą liczbę naklejek, które wymienimy na nagrody.

Gadżety za naklejki. Zagrasz z miastem?

Miasto po raz kolejny rusza z Sezonem Lublin. Za naklejki będzie można dostać gadżety.

Tomasz Fulara podczas prezentacji autobusu napędzanego wodorem

Lublin. Nowy wiceprezydent Tomasz Fulara

Od 15 czerwca Tomasz Fulara, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie zasiądzie w fotelu zastępcy prezydenta Krzysztofa Żuka. Kim jest wiceprezydent, który odpowiadać będzie w ratuszu za inwestycje i rozwój miasta?

zdjęcie ilustracyjne

Żołnierze zakuci w kajdanki. Szef MON: Zatrzymanie bulwersuje

Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Użyli oni broni wobec uzbrojonej w niebezpieczne narzędzia grupy migrantów. - Jeśli chodzi o zatrzymanie, bo to jest coś, co bulwersuje i mnie i opinię publiczną- stwierdził szef MON.

zdjęcie ilustracyjne

Oni badają rosyjskie wpływy w Polsce

Specjalna komisja ma zbadać rosyjskie i białoruskie wpływy w Polsce. Jej pracami kieruje szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Jarosław Stróżyk.

Ognisko ASF.  Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

Ognisko ASF. Ograniczenia dla rolników w kilku powiatach

We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium