Od 70 lat sanepid czuwa nad zdrowiem Polaków. Pandemia, odporność na antybiotyki czy powrót zapomnianych chorób to tylko niektóre z zagrożeń, które spowodowały dynamiczny rozwój. Nie inaczej jest w przypadku lubelskiej stacji sanitarnej.
Państwowa Inspekcja Sanitarna, działająca od 1954 roku na mocy dekretu o inspekcji sanitarnej, odegrała kluczową rolę w organizacji ochrony zdrowia w Polsce. Dekret stanowił podwaliny do organizacji struktur ochrony zdrowia i ustawy o inspekcji sanitarnej z 1985, która z pewnymi modyfikacjami obowiązuje do dziś.
Jak podkreśla lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny, na przestrzeni lat inspekcja musiała nieustannie dostosowywać się do zmieniających się warunków, począwszy od trudnych realiów powojennych po współczesne wyzwania związane z nowymi technologiami i globalnymi zagrożeniami.
- Inspekcja Sanitarna działa na rzecz zdrowia, czyli nas wszystkich i każdego oddzielnie od poczęcia aż do końca życia. Eliminujemy jedne obszary zagrożenia, ale pojawiają się nowe technologie, które wnoszą inne obszary zagrożenia. Badamy żywność, dbamy o jakość żywności, badamy środowisko wypoczynku, rekreacji, badamy środowisko szpitalne, medyczne i tam, gdzie są udzielane świadczenia zdrowotne, ale przede wszystkim diagnozujemy
czynniki biologiczne, także fizyczne, chemiczne, np. hałas, natężenie zapylenia, jakość wody, która jest tak bardzo ważna dla nas wszystkich. Generalnie dbamy o jakość życia i funkcjonowania każdego z nas – mówi dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk, lubelski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.
Jak podkreśla inspektor, dzięki osiągnięciom takim jak wprowadzenie szczepień ochronnych rozwój diagnostyki, liczba chorób zakaźnych oraz związana z nimi śmiertelność znacząco spadły. Niemniej ciągle pojawiają się nowe wyzwania, przez które potrzebny jest stały rozwój.
- Dzisiaj wiemy, że nadużywanie antybiotyków i patogeny lekooporne stanowią duży problem. Pojawiają się więc nowe obszary zagadnień, na których koncentruje swoją uwagę Inspekcja Sanitarna. W ostatnich latach dużym wyzwaniem w województwie lubelskim oraz we wszystkich innych częściach Polski i świata była pandemia. Ale ona pozwoliła nam też odkryć z obszary, które wymagają udoskonalenia i w naszym województwie tak się dzieje – dodaje dr Korniszuk.
Jednym z największych osiągnięć i powodu do domu lubelskiego sanepidu jest otwarte rok temu nowoczesne laboratorium klasy BSL 3, w którym mogą być badane takie niebezpieczne dla zdrowia wirusy i bakterie m.in. żółta febra, denga, czy gruźlica.
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna obchodziła 70- lecie Państwowej Inspekcji Sanitarnej 4 grudnia w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego. Podczas uroczystości przypomniano najważniejsze wydarzenia z okresu funkcjonowania instytucji oraz wyzwania, które czekają sanepid. Ważnym punktem było również wręczenie ministerialnych odznak „Za zasługi dla ochrony zdrowia” oraz „Medale Unii Lubelskiej”, „Medale Prezydenta Miasta Lublin” oraz medal „Lublin Bohaterom”.