Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 września 2021 r.
21:04

A więc, wojna. Pociąg na ulicy Olejnej to nie jedyne zaskoczenie Open City w tym roku

Autor: Zdjęcie autora agdy
14 1 A A

Można łatwo przewidzieć, że to instalacja grupy Hutkasmachnaa Studio dostanie „lajki” i skradnie serce internautom. Właśnie, serce. To ważny motyw prac z tegorocznej edycji festiwalu Open City. Idźcie poszukać ich w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W strugach deszczu trwał montaż i przygotowanie prac, które tworzą program tegorocznej edycji Festiwalu Otwarte Miasto/Open City. Równie deszczowy był wernisaż.

Co przygotowali artyści, którzy już po raz 13. proponują autorskie patrzenie na miejskie ulice, place, budynki?

W tym roku edycja Festiwalu Otwarte Miasto/Open City została przygotowana przez Andreia Dureikę, białoruskiego artystę i kuratora mieszkającego w Düsseldorfie. Odnosi się wprost do sytuacji na Białorusi – do splotu sztuki, burzliwych zdarzeń polityki i życia społecznego.

– Dlaczego ART kojarzy się nieuchronnie z WAR? Dlaczego, gdy wojna wkracza na ulice miast, pojawia się na ulicach też sztuka.– pyta Andrei Dureika.

Zastanawia się, dlaczego sztuka awangardowa nieustannie używa terminologii wojskowej? Co skłania artystów do opuszczania azylu pracowni i zdobywania, a także fortyfikowania przyczółków w miastach?

- Nie można – uważa kurator – oddawać miast bez walki, jeśli nie chcemy wyprzeć się historii i zapomnieć o odciśniętych w tkance miast ran i blizn po dawnych spazmach i wojnach. Wielka historia splata się z ludzkim historiami, ale też histeriami. W przypadku Lublina baśniowy zamek dotknięty został traumą katowni. Lublin – przypomina Dureika – przeżył Majdanek, doświadczył akcji Reinhardt, ale potrafił też zrozumieć kijowski Majdan, a wcześniej zbuntować się w lipcu 1980 r.

To idea. Teraz trzeba zajrzeć w miejsca, które mijamy setki razy i nigdy byśmy się nie wpadli na pomysł, by przez ul. Olejną jeździły pociągi a pomnik Unii Lubelskiej był marmurowy...

Tu stacja Olejna

Wernisaż odbył się w piątkowy wieczór i już pewnie internetowe przestrzenie przemierza pociąg jadący z ul. Lubartowskiej w stronę Grodzkiej, a może z powrotem? Nie, nie jadący. To pędząca nad głowami przechodniów katastrofa w wykonaniu grupy Hutkasmachna (Andrei Busel, Siarhei Kravchanka, Taras Pashchanka).

Poruszając się w obrębie Starego Miasta prac artystów, trzeba szukać na placu Po farze, gdzie lubelskie artystki, matka i córka, czyli Agata Zwierzyńska i Wiktoria Bryczkowska zbudowały lalkę-motankę w intencji wolnej Białorusi. Dalej – przy Trybunale Koronnym bieli się stół nakryty dla dwóch osób. Antanina Slabodchykava proponuje pracę „Stół negocjacji”. Na bieli obrusa i bieli talerzy wyeksponowała dwa serca. Są naturalnej wielkości, nieprzyjemnie realistycznie.

Marmur z rolki

W witrynie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 6 pulsuje praca, którą proponuje Maxim Tyminko „Jak długo można patrzeć na 250.000 prostokątnych komórek, które zmieniają kolory?”. Jak wyjaśniają organizatorzy u jej podstaw leży gra matematyczna „Gra Życia” rozpracowana przez Johna Hortona Conwaya w 1970 roku. „Gra Życia” jest rodzajem szerszej klasy modeli matematycznych połączonych jedną nazwą „automaty komórkowe”. Idąc deszczowym deptakiem, patrzymy na trudny i nieprzewidywalny proces przypominający żywy organizm, będący w trakcie ciągłej ewolucji lub kolonię żywych organizmów.

Plac Litewski to przestrzeń, w której łatwo znaleźć dwa elementy festiwalowe. Na jeden niemal wpadamy, idąc ulicą, bo rzeźba „Marmur społeczny: Nakładka” leży wprost przed pomnikiem Unii Lubelskiej, do którego się odnosi.

To futerał z płyty oklejonej folią „w marmurek”, idealnie pasujący do jednego z bardziej charakterystycznych lubelskich pomników.

Jak wyjaśniają organizatorzy, w Mińsku istnieje praktyka służby sprzątającej, która nie potrafiąc doczyścić „niepoprawne” graffiti wypisane na marmurach przejść podziemnych, zakleja je plastikową imitacją prawdziwego marmuru. W cyklu „Marmur społeczny” dla twórcy - Sergey Shabohin - te praktyki oczyszczania stały się symbolem reżimu opartego na radzieckich fundamentach, tworząc kiczowaty quasi historyczny palimpsest.  

W głębi, na trawniku, przestrzeń została wzbogacona o urządzenie osiedlowe, czyli trzepak na którym wisi tkanina z wypisanym wierszem „Chcę mieć kobietę prezydentkę”. Instalacja Mariny Naprushkiny jest hołdem dla tekstu z 1992 roku amerykańskiej malarki Zoe Leonard „I want a president”.

Róg i wieloryb

Koniec wędrówki po tegorocznym Open City można sobie wyznaczyć pod Centrum Kultury. Tam z daleka zwraca uwagę kolorowa instalacja „Jonasz”. To nic innego jak wielorybie wnętrzności a autor, Mikhail Gulin proponując pracę interaktywną, sugeruje by poczuć się jak biblijny prorok.

Idąc w stronę placu Kaczyńskiego, na trawniku zobaczymy mural „Kąt (róg)”. Sergei Kiryuschenko, jak przypominają organizatorzy, od dawna stosuje kratkę jako wzór modernizmu w walce z reakcyjnością. Robi to za Rosalind E. Krauss, według której, kratka ukazuje przestrzeń sztuki jako autonomiczną zamkniętą i samowystarczalną.

Festiwal Otwarte Miasto/Open City, organizowany jest przez Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”. Prace oglądać można będzie do 15 października 2021 r.

Jest jeszcze coś. O godz. 18 w różnych miejscach centrum Lublina będzie słychać kobiecy krzyk.

„Minuta krzyku dla Białorusi” to akcja Yany Shostak. Artystka w maju tego roku wygłosiła przed ambasadą Białorusi w warszawie krótkie przemówienie, a następnie krzyczała przez minutę. Polsko-białoruska aktywistka apelowała w ten sposób do międzynarodowej społeczności, by powstrzymała reżim Aleksandra Łukaszenki przed zabijaniem ludzi. Wiele osób odniosło się do tej akcji, byli artysci, którzy także krzyczeli przez minutę wyrażając wsparcie.

Teraz Shostak powtarza swoją akcję w ramach lubelskiego festiwalu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rozśpiewane i roztańczone Bronowice. Gwiazdy disco polo porwały publiczność do zabawy
Zdjęcia/Wideo
galeria

Rozśpiewane i roztańczone Bronowice. Gwiazdy disco polo porwały publiczność do zabawy

Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice, jedna najstarszych i najprężniej działających organizacji społecznych w mieście obchodził dzisiaj swoje 25. urodziny. Z tej okazji zaprosił lublinian na koncert z udziałem gwiazd muzyki disco polo.

Precyzyjna radioterapia. Centrum onkologii doposażone
galeria

Precyzyjna radioterapia. Centrum onkologii doposażone

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zakupiło nowoczesne moduły do posiadanego już akceleratora do radioterapii. Napromienianie ma być krótsze i bardziej precyzyjne.

Orlen Oil Motor musiał się nieco natrudzić by wygrać w piątek w Lesznie

Orlen Oil Motor Lublin musiał się nieco natrudzić, ale wygrał w Lesznie i wciąż jest niepokonany!

Osłabiona Fogo Unia Leszno mocno postawiła się Orlen Oil Motorowi Lublin, ale nie dała rady mistrzom Polski. Podopieczni trenera Macieja Kuciapy choć wygrali „tylko” różnicą 10 punktów w pełni kontrolowali przebieg meczu w Lesznie, który ze względu na ryzyko ulewy odbył się w ekspresowym tempie

Odnowiony kościół pw. Świętego Mikołaja w Lublinie.
LUBLIN

Najzdolniejsi konserwatorzy zabytków wyróżnieni

W piątek odbyła się gala wręczenia nagród zwycięzcom XXV edycji Wojewódzkiego Otwartego Konkursu ,, Laur Konserwatorski”.

Psychiatria i jej wyzwania. Trwa naukowa konferencja

Psychiatria i jej wyzwania. Trwa naukowa konferencja

Trwa XXIV edycja Lubelskich Spotkań Naukowych. Specjaliści z całej Polski przyjechali do Lublina, aby podyskutować na temat współczesnych wyzwań w psychiatrii.

Tutaj młodzi uczą się życia. Dziś wspólnie świętowali
galeria

Tutaj młodzi uczą się życia. Dziś wspólnie świętowali

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie odbył się piknik rodzinny. To okazja do integracji, ale też pokazania własnych talentów.

Do Wozu - Strefa Tuningu
WIDEO
film

Do Wozu - Strefa Tuningu

"Do Wozu" to program motoryzacyjny, który nie tylko zabiera widzów w emocjonującą podróż po świecie samochodów, ale także otwiera drzwi do niezwykłych historii ludzi związanych z tą pasją.

Fogo Unia Leszno - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Fogo Unia Leszno - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Z lekkim opóźnieniem, bo o godzinie 18.15 ma rozpocząć się mecz pomiędzy Fogo Unią Leszno, a Orlen Oil Motorem Lublin. Czy osłabieni gospodarze będą w stanie nawiązać walkę z będącymi w koncertowej formie "Koziołkami"?

Rolkarze opanują Park Ludowy
25 maja 2024, 11:00

Rolkarze opanują Park Ludowy

Wspólny przejazd alejkami Parku Ludowego, nauka jazdy z instruktorem, pokazy oraz konkursy z nagrodami, to tylko niektóre z przygotowanych na sobotę (25 maj) atrakcji w ramach wydarzenia – Pierwszy Freeride – Lublin na rolkach.

Spośród 34 rywalizujących zespołów, tylko jeden najlepiej ratuje życie
foto/wideo
galeria
film

Rywalizowały 34 zespoły, ale tylko jeden najlepiej ratuje życie

Za nami X Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Udział wzięły drużyny z całej Polski, ale tylko jedna może poszczycić się tym, że najlepiej ratuje ludzkie życie.

Na lekarza: Nowa metoda oszustów

Na lekarza: Nowa metoda oszustów

W ostatnim czasie złodzieje znów wyłudzili duże sumy pieniędzy od starszych osób. Dwie seniorki straciły wszystkie oszczędności. Jedna przez strach o syna, druga przez… zakochanie

Lekarz pogotowia stwierdził zgon

Nieszczęście na przystanku

85-letnia kobieta zasłabła na przystanku MPK przy ulicy Diamentowej. Niestety nie udało się jej uratować.

ilustracyjne

8-letek wjechał w latarnię. Na pomoc rzucił się policjant

Mocno poturbował się 8-latek, który wpadł rowerem w latarnię

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty