Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Alarm 24 Artykuły

4 sierpnia 2017 r.
12:41

"Oddycha się coraz trudniej, zaangażujmy się, bo ważą się losy Lublina". Apel czytelniczki

0 157 A A
Górki Czechowskie
Górki Czechowskie

Jestem lublinianką, matką, prawnikiem, a z zamiłowania także ekologiem. Od kilkunastu lat mieszkam we Francji. Do Lublina powracam by odwiedzić rodzinę, przyjaciół i pooddychać niepowtarzalną atmosferą tego magicznego miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lublin zapewnił mi gruntowne wykształcenie, pozwolił na artystyczną i zaangażowaną społecznie młodość, a nade wszystko, podarował mi beztroskie i zdrowe dzieciństwo spędzone na osiedlowych łąkach i w wąwozach, w stadninie koni, w parkach, w lesie czy nad Zalewem. 

Oddycha się coraz trudniej

Lublin wciąż pozostaje magiczny, ale oddycha się tu coraz trudniej. Rozmowy z bliskimi dominują obawy przed powrotem szarych zimowych miesięcy, kiedy powietrze było tak skażone, że wręcz niewskazane było przebywanie na zewnątrz. Czy Lublin płaci nieuniknioną cenę za swój rozwój gospodarczy? Czy również na Zachodzie żyje się w miastach o coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzu? Jak na podobne zjawiska reagują tamtejsze władze państwowe czy lokalne? Co na to mieszkańcy?

Źródłami pyłu zawieszonego w powietrzu jest głównie energetyczne oraz gospodarcze spalanie węgla niskiej jakości i innych paliw oraz transport samochodowy. W większości innych miast Unii Europejskiej, nawet w dużo większych aglomeracjach, wskaźniki skażenia powietrza PM2,5 są nieco niższe niż w Lublinie. Ale miejscami, na przykład w Turynie, Mediolanie, Wenecji, Ostrawie, Skopje czy Sofii, a także, w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu, czy nawet w Kielcach, stężenie tym pyłem znacznie przekracza wskaźnik lubelski. Ogółem w 23 krajach UE, w ponad 130 miastach, jakość powietrza nie odpowiada normom wyznaczonym przez prawo.

Mamy prawo do czystego powietrza

Przepisy unijne gwarantują nam prawo do czystego powietrza. Wyznaczają one dopuszczalne limity PM2,5 i innych emisji; nakładają obowiązek na państwa członkowskie zmniejszenia narażenia mieszkańców na szkodliwe działanie substancji zanieczyszczających powietrze oraz gwarantują nam prawo do żądania od władz przyjęcia planów obniżenia takich limitów skażenia w przypadku gdy są one przekroczone; a także pociągnięcia władz do odpowiedzialności przed sądem.

Polska podlega także ogólnoeuropejskiej Konwencji z Aarhus, która w kwestii ochrony środowiska oferuje nam prawo do informacji, do udziału w podejmowaniu decyzji i dostępu do sądownictwa. Przeciwko Polsce i innym państwom toczą się już postępowania przed Komisją Europejską i Trybunałem Sprawiedliwości UE w związku ze złą jakością powietrza, a dokładnie, w związku z przekroczeniem norm: dwutlenku azotu (NO2), który w dużym stopniu pochodzi ze spalin szczególnie pojazdów z silnikiem diesla oraz pyłu zawieszonego PM10, emitowanego szczególnie przez domowe systemy grzewcze.

Ludzie pozywają miasta

Impetu i skuteczności nabierają także inicjatywy obywatelskie. We Francji, działacze stowarzyszenia „Przyjaciele Ziemi” doprowadzili do tego, że w lipcu tego roku francuska Rada Stanu nakazała premierowi i ministrowi środowiska podjęcie pilnych środków koniecznych do obniżenia wskaźników dwutlenku azotu i pyłu PM10.

Mieszkańcy Niemiec wytaczają swoim miastom sprawy administracyjne, a nawet karne za niepodejmowanie wystarczających środków, zarówno legislacyjnych jak i realnych, w celu polepszenia jakości powietrza i, tym samym, nie narażania swoich mieszkańców na niebezpieczeństwo utraty zdrowia.
W efekcie, choćby w ubiegłym roku sądy administracyjne nakazały władzom Berlina wprowadzenie całodobowego ograniczenia prędkości na jednej z głównych ulic do 30 km/h w celu zmniejszenia wskaźników zanieczyszczenia powietrza i hałasu, a władzom Hamburga, pod groźbą kary pieniężnej, przyjęcie nowego lokalnego planu jakości powietrza.

Toczy się też sprawa karna przeciwko prezydentowi Stuttgartu za brak skuteczności w zwalczaniu utrzymującego się tam przez wiele dni alarmu smogowego.

Przestroga dla władz

W ostatnim czasie również Polska stała się terenem wielu cennych inicjatyw społecznych. W lutym tego roku aktywiści i ekolodzy skierowali do Komisji Europejskiej skargę wspartą prawie 25 tysiącami podpisów (zebranymi w ciągu zaledwie jednego tygodnia) w sprawie nadmiernego stężenia rakotwórczego benzopirenu w powietrzu prawie całego obszaru Polski.

Zupełnie niedawno, bo w lipcu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Zakopanem stwierdził, że miasto nie ma prawa do pobierania opłaty klimatycznej, bo oddycha się tam smogiem a nie czystym górskim powietrzem. Wyrok zapadł ze skargi zagranicznego turysty wspartego przez organizację pozarządową Client Earth. Wyrok ten potwierdza, że prawo do czystego powietrza ma swoją ochronę prawną także w naszym kraju i stanowi przestrogę dla władz innych polskich miast.

Zaangażuj się

W samym Lublinie ekologicznych inicjatyw społecznych nie brakuje. Mamy prężnie działające Forum Kultury Przestrzeni, Lubelski Alarm Smogowy, Stowarzyszenia Obrońców Górek Czechowskich, Felina i innych dzielnic. Odbywają się kampanie informacyjne i konsultacje, np. w ramach cyklicznych Rozmów o Lublinie. Te szczytne inicjatywy spełzną jednak na niczym bez zwiększonego zaangażowania mieszkańców.

Naturalne jest, że miasto się zmienia - rozwija się gospodarczo, ale staje się też coraz bardziej zanieczyszczone. Dlatego konieczna jest troska o Lublin, trzymanie ręki na pulsie miasta i zdecydowane reagowanie kiedy jego zdrowie, de facto nasze zdrowie i nasza jakość życia, są zagrożone.

Napisz i wyślij

Trwa właśnie konsultacja w sprawie dalekosiężnych planów przeobrażenia miasta i zmiany naszej wspólnej przestrzeni życiowej. Pod naszą rozwagę zostało poddane Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Lublina. Plan ten przewiduje wiele zmian, które zostały ocenione krytycznie przez wielu specjalistów.

Zauważono na przykład, że podczas gdy każdej zimy miasto zmaga się ze smogiem, studium przewiduje przekształcenie Górek Czechowskich, płuc naszego miasta, na wysokie blokowisko wielkości Felina czy Sławina; budowę na dotychczasowych terenach zielonych odległych osiedli pozbawionych sieci transportu publicznego; oraz otwarcie spalarni słomy na Felinie!

Namawiam Państwa serdecznie do pilnego skorzystania z prawa do przedstawienia władzom miasta swojej opinii na temat planowanych zmian. Dla ułatwienia, możecie Państwo skorzystać z tematycznych formularzy wniosków, które, po przeczytaniu, pozostaje tylko podpisać i zanieść albo wysłać do biura podawczego Urzędu Miasta Lublin przy placu Króla Władysława Łokietka 1 lub na adres: planowanie@lublin.eu.

Wnioski można pobrać m.in. ze strony fkp.ulublin.eu. Termin składania uwag do Studium mija już 4 sierpnia!

Sonda: Czy zgadzasz się z opinią czytelniczki?

Liczba głosów: 541
54.9%
Tak
45.1%
Nie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wakacje nie muszą być nudne! Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych i młodzieży i organizuje zajęcia edukacyjne i warsztaty.

Półkolonie, zajęcia sportowe lub ciekawe spotkania. Zapisz swoje dziecko na "Lato w mieście"

Lato w mieście wcale nie musi być nudne. Miasto po raz kolejny wychodzi z ofertą dla najmłodszych. Zapisy ruszają już w najbliższy poniedziałek.

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Dziś mecz Polska - Ukraina. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i inernecie

Reprezentacja Polski, która od początku tygodnia przygotowuje się do udziału w mistrzostwach Europy dziś wieczorem zagra pierwszy przed Euro mecz kontrolny. O godzinie 20.45 na PGE Stadionie Narodowym drużyna selekcjonera Michała Probierza zmierzy się z Ukrainą

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca
7 czerwca 2024, 20:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 7–8 czerwca

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami kolejny weekend, w gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Dynamika miasta według Sobeckiego. Nowa wystawa w Ratuszu
7 czerwca 2024, 17:00
galeria

Dynamika miasta według Sobeckiego. Nowa wystawa w Ratuszu

Dynamika miasta. Ekspresja Fotografii - tak zatytułowana jest wystawa zdjęć Tomasza Sobeckiego, która dzisiaj (7 czerwca), z udziałem autora zostanie otwarta w Galerii Fotografii Ratusz w Zamościu.

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!