Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

22 lipca 2020 r.
22:08

Kraśnik: Archeolodzy pokażą co odkopali przy ul. Kościuszki 26

Badania archeologiczne przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku
Badania archeologiczne przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Będzie okazja, aby posłuchać o tym, co archeolodzy odkryli przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku na terenie przylegającym do przebudowywanej kamienicy, która istniała tu już w 1912 r. Podczas piątkowego spotkania w „Niebieskim Młynie (ul. Jagiellońska 5) będzie można też zobaczyć najważniejsze z odnalezionych podczas badań eksponatów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Zaplanowane na piątek spotkanie będzie pierwszą okazją, aby szerokie grono kraśniczan mogło zobaczyć to, co działo się przez ostatnie kilka tygodni na dziedzińcu kamienicy przy ul. Kościuszki 26 – zapowiada dr Dominik Szulc, historyk PAN, społeczny opiekun zabytków miasta Kraśnik. – Chcielibyśmy co prawda, aby odkryte tam zabytki trafiły docelowo do Kraśnika, za wcześnie jednak jeszcze na decyzję urzędu konserwatorskiego w tej sprawie. Tym bardziej okazja do zaprezentowania odkryć jest wyjątkowa.

W piątek będzie można zobaczyć ceramikę i szkło – całe naczynia jak też ich fragmenty. – To, co odkryliśmy przy ul. Kościuszki, stanowiło prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII w. zaplecze gospodarcze miasta – wyjaśnia dr Szulc. – Składy naczyń, które się tam znajdowały, dają nam przegląd zarówno naczyń, z których 300 lat temu jedli kraśniczanie, jak również wgląd w to, co jedli. Jest to bowiem wielką ciekawostką, że przy ogromnej ilości ceramiki, liczonej obecnie na ok. 10 000 fragmentów różnej wielkości, mamy także nieliczne fragmenty zachowanego pożywienia. I dodaje: Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że przy ul. Kościuszki odkryliśmy tylko liczne ślady dawnych zastaw stołowych. Odkryliśmy wszystko to, co wiązało się z obrotem nimi. Są zatem wśród nich plomby, są monety, a nawet militaria. Tych ostatnich mamy całkiem spory przegląd – od średniowiecznego grotu strzału łuku po XX-wieczne naboje karabinowe.

W piątek w „Niebieskim Młynie” poza eksponatami zostaną zaprezentowane także fotografie z badań. – Niestety, drewniane podłogi odkrytych piwnic sprzed kilku wieków nie nadawały się do konserwacji – przyznaje dr Szulc. – Podczas spotkania pokażemy, w jakim były stanie. To wyjątkowa okazja dotknięcia drewna z dawnych podłóg kraśnickich obiektów zabytkowych, gdyż ewentualnej stałej ekspozycji w Kraśniku z pewnością już nie dotrwają.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17. Organizatorzy przypominają o obowiązku zasłaniania ust i nosa. 

Kamienica przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku

W czasie II wojny światowej w budynku funkcjonowało Gestapo i Służba Bezpieczeństwa Reichsführera SS, był to organ wywiadu i kontrwywiadu SS. Później mieściła się tutaj komenda NKWD, a także Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Tak było do połowy lat pięćdziesiątych XX w., kiedy w to miejsce przeprowadza się Milicja Obywatelska. Później w kamienicy zaczyna funkcjonować przychodnia zdrowia, aż do rozpoczęcie remontu. Po zakończeniu prac zleconych przez Urząd Miasta w zabytkowym budynku znajdą się m.in. izba pamięci, sale wielofunkcyjne i dydaktyczne z mobilną sceną, filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, kawiarnia, a także gabinety lekarskie.

(fot. Dominik Szulc)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium