Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

7 września 2009 r.
12:35
Edytuj ten wpis

Dla wielu Polaków pierwsze spotkanie z Armią Czerwoną było ostatnim

Autor: Zdjęcie autora Rafał Panas
0 0 A A

Sowieci szli przez wschodnią Rzeczpospolitą paląc, rabując i mordując. Zaczęli od polskich żołnierzy. Tylko starszy lejtnant Bukanow z 143 pułku strzelców rozstrzelał z działa 18 jeńców, a rannych zakłuł bagnetem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Obraz nędzy był to, bo to kawaleria przyjechała rosyjska. Na pewno długo jechali, ale na koniach, na poduszkach, na pewno po drodze zrabowanych. Bez siodeł, tylko sznury albo jakieś pasy zamiast strzemion przygniatających tę poduszkę, czy koce, i tak to jechali w porwanych tych szynelach, jak oni nazywali. To był okropny widok – zapamiętał 12-letni wówczas Józef Juszczyński ze wsi Derewiczna w powiecie radzyńskim (relacja dla Teatru NN).

Dla wielu pierwsze spotkanie z czerwonoarmistami było ostatnim. 21 września podoficer Szamatiejew i szeregowiec Wasilenko z 358 pułku strzeleckiego ograbili na stacji kolejowej Niemowicze dwie osoby. Na zabraniu dobytku nie skończyło się. Sowieci zastrzelili kobietę i ranili mężczyznę.

Kula dla polskiego żołnierza

Zaczęło się od polskich żołnierzy, którzy bronili rozsianych wzdłuż granicy stanic. Im bardziej twardy opór stawiali, tym bardziej rozwścieczali Sowietów. Po walce o umocnienia w rejonie wsi Tynne koło Saren, poddało się 280 żołnierzy. Według relacji świadka zostali rozstrzelani.

W Grodnie zginęło 29 oficerów, w Białobrzegach po kuli dostało dziewięciu spotkanych żołnierzy Wojska Polskiego, a starszy lejtnant Bukanow z 143 pułku strzelców rozstrzelał z działa 18 jeńców, a rannych zakłuł bagnetem.

Józef Klauda, ówczesny wójt Urszulina na Lubelszczyźnie, wspomina: – Już po zakończeniu walk pod Wytycznem, w rowie przydrożnym, biegnącym obok moich zabudowań, czerwonoarmista zastrzelił bezbronnego szeregowca.

W pobliżu zabudowań dworskich bolszewicy rozstrzelali trzech bezbronnych, wziętych do niewoli żołnierzy polskich. Ciała ich polecili zakopać w przydrożnym rowie.
Klauda pamiętał również, jak ranni w bitwie polscy żołnierze umarli, bo sowieci pozwolili im wykrwawić się.

Armia Czerwona karze

Czasem kradzieże i morderstwa nie uchodziły na sucho. Niejaki Charczenko z samodzielnego szwadronu przeciwlotniczego Armijnej Grupy Kawalerii zrobił rewizję w domu nauczycielki we wsi Dobrowlany i ukradł jej dwa zegarki i rower. Za karę został rozstrzelany.

Kapitan Szynkarczuk ze 153 pułku kawalerii wtargnął na plebanie, kazał lać sobie wino, zabrał 4155 złotych, a wracając do oddziału, kompletnie pijany, wdarł się do innego domu i ciężko postrzelił mieszkańca. Czerwonoarmista stanął przed plutonem egzekucyjnym.

„Sroga” kara spotkała lejtnanta Ratkowa z 97 pułku artylerii haubic, który na oczach żołnierzy zabrał jeńcom zegarki i dwie konserwy – wyrzucono go za to partii komunistycznej.

Większość występków pozostawało bezkarnych. Pewien prokurator skarżył się nawet, z „partyjnego obowiązku”, na dowództwo pozwalające na samosądy, gwałty i rabunki. W tej sprawie napisał prywatny list do samego… Stalina. Śledztwo wykazało, że niemal wszystkie wymienione przez prokuratora zdarzenia, były podyktowane stanem wyższej konieczności.

Tysiące jadą na wschód

Sowieckie władze nie lubiły konkurencji. Wkrótce rozpoczęły się zaplanowane i prowadzone na dużą skalę prześladowania ludności polskiej. Po sfingowanych wyborach z października 1939 roku przyszło kolej na wysiedlenia. Pierwsza deportacja z lutego 1940 roku objęła 140 tys. osadników i leśników. Na spakowanie dobytku mieli od piętnastu minut do dwóch godzin, w zależności od humoru NKWD. Wszystko odbywało się na 40-stopniowym mrozie.

W marcu do Kazachstanu pojechało 61 tys. osób: rodziny represjonowanych, jeńców oraz prostytutki (w liczbie 354). Trzecia wywózka objęła przede wszystkim Żydów, na Wschód Sowieci wypędzili ok. 80 tys. ludzi. Wreszcie późną wiosną 1941 r. NKWD zajęła się Polakami zamieszkującymi m. in. Litwę, Łotwę i Estonię.

„Ci ludzie wyrwani gwałtownie i wbrew swojej woli ze swych siedzib i mieszkań, rzuceni o tysiące kilometrów w surowy klimat tajgi i stepu, całkowicie nieprzygotowani do życia w takich warunkach, byli narażeni na głód, choroby i śmierć w majestacie sowieckiego prawa, co należy uznać za celową próbę doprowadzenia tej grupy do zniszczenia po uprzednim jej wykorzystaniu w katorżniczej pracy” – zauważa historyk, Czesław Grzelak.

Inny los zgotowali Sowieci polskim oficerom. NKWD rozstrzelało 19 tysięcy jeńców wojennych na rozkaz m. in. Stalina.

Przy pisaniu artykułu korzystałem z „Kresów w Czerwieni. 1939” Czesława Grzelaka (Warszawa 2001).


Pozostałe informacje

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

Pociąg, który miał dotrzeć do Lublina został dość poważnie uszkodzony

Ciężarówka wjechała pod pociąg do Lublina. Jest kilka osób rannych

Siedem osób zostało rannych w wypadku, jaki dzisiaj wczesnym popołudniem wydarzył się niedaleko Sochaczewa. Pod pociąg, który miał dotrzeć do Lublina, wjechała ciężarówka.

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości
galeria

Dzień Kariery na Lubelskiej Akademii WSEI - praca, praktyki i możliwości

Jak znaleźć pracę, praktyki lub zmienić ścieżkę zawodową? Z pomocą przyszło 40 wystawców, a w tym lubelskie firmy i instytucje.

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm przepięknie rozbłysnął na święta

Ulice, place i skwery rozświetlone przyciągającymi wzrok iluminacjami. A wśród nich spacerujący z zaciekawieniem ludzie. W Chełmie magia świąt rozbłysła już miesiąc przed Bożym Narodzeniem, a miasto ponownie chce się włączyć w walkę o miano najpiękniej rozświetlonego w kraju.

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Pasażer się skarży: Na dworcu w Lublinie nie ma gdzie usiąść

Na dworcu metropolitalnym w Lublinie nie ma gdzie usiąść w oczekiwaniu na autobus – zwrócił uwagę jeden z naszych Czytelników. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego przekonuje, że "obiekt zapewnia miejsca oczekiwania w wielu lokalizacjach, oferując dogodne warunki dla wszystkich grup".

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Zadzwonili po policję dla żartu. Na serio zostaną ukarani

Mieszkańcy powiatu hrubieszowskiego wezwali policję, bo im się nudziło. Teraz naprawdę zapłacą za swój czyn.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium