Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 listopada 2024 r.
19:46

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi
W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O projekcie uchwały w tej sprawie pisaliśmy w zeszłym tygodniu. Przypomnijmy, że zakładała ona, iż miasto jako tzw. wkład niepieniężny wniesie aportem do podległej sobie spółki działkę o powierzchni ok. 0,3 hektara (wartości 995 tys. zł), także przekaże pełną dokumentację projektową i kosztorysową (wartości ponad 232 tys. zł), a do tego jeszcze dołoży 10 tys. zł na „dopłatę do równej liczby udziałów”.

Czemu nie komunalne?

O zasadność takiego rozwiązania dopytywała podczas sesji radna Agnieszka Klimczuk z klubu Koalicji Obywatelskiej. Chciała wiedzieć, czemu miasto rezygnuje z budowy mieszkań komunalnych, które były przy Sikorskiego planowane i których tak bardzo w Zamościu brakuje, a zamierza oddać grunt Towarzystwu Budownictwa Społecznego.

Przypomniała również, o czym także wspominaliśmy przed tygodniem, że spółka kilka lat temu dostała od miasta działkę przy ul. Wyszyńskiego, później zamieniła się gruntami z deweloperem, a w efekcie niczego nie zbudowała.

– Przekazaliśmy działkę i straciliśmy kontrolę, a przecież budowanie mieszkań komunalnych to nasz ustawowy obowiązek. Na Sikorskiego mamy projekt, mamy kosztorys i całe to dobrodziejstwo przekazujemy znowu do spółki komunalnej – dziwiła się radna Klimczuk.

Wiceprezydent Marek Kudela zapewnił, że miasto chce budować mieszkania komunalne i socjalne, ale w innej lokalizacji. Zapewnił, że rozmowy są zaawansowane i miałoby to nastąpić w niedługim czasie. Jednak żadnych szczegółów nie podał.

Tymczasem Andrzej Dudek, prezes TBS przyznał, że działkę przy ul. Sikorskiego już wskazał jako miejsce przyszłej inwestycji we wniosku o dofinansowanie, który złożył w Banku Gospodarstwa Krajowego i w połowie grudnia spodziewa się decyzji w tej sprawie. Jeśli pieniądze zostaną przyznane, to będzie mogła ruszyć dalsza procedura związana z inwestycją.

Sikorskiego za Wyszyńskiego?

Dodał także, że jest gotowy miastu działkę przy ul. Wyszyńskiego zwrócić, jeżeli tylko będzie taki wniosek.

Wtedy Agnieszka Jaczyńska z klubu KO przypomniała, że już wiele miesięcy temu, gdy pojawił się pomysł darowania TBS działki na Sikorskiego, padło stwierdzenie, że w zamian miasto tę na Wyszyńskiego odzyska.

– Dlaczego w tej uchwale nie znalazł się taki zapis? Dlaczego nie zrobiono tego jednocześnie? – dopytywała. Chciała też wiedzieć czy do ubiegania się o pieniądze z BGK nie był wymagany akt własności działki, którą przecież póki co TBS jeszcze nie dysponuje.

Prezes Dudek wyjaśnił, że zamiany działek 1:1 nie da się przeprowadzić, gdyż ta na Sikorskiego jest wyceniona na 995 tys., zaś ta przy Wyszyńskiego na ok. 1,7 mln zł. Przy zamianie miasto musiałoby więc różnicę dopłacić.

Zapewnił też, że nie miał obowiązku wykazania własności działki przy składaniu wniosku. – Z panem prezydentem zawarliśmy porozumienie i to wystarczyło jako dokumentacja do banku. To oświadczenie prezydenta, że przed przyznaniem kredytu ja zostanę właścicielem działki – stwierdził prezes TBS.

Wyszyńskiego za Błonie-Zatorze?

Czy jest w takim razie szansa, że miasto odzyska grunt przy Wyszyńskiego? Wątpliwości co do tej kwestii próbowała rozwiewać skarbnik miasta. – Zamiana działki na Sikorskiego i Wyszyńskiego oprócz obowiązku dopłaty, w tym przypadku ze strony miasta, dodatkowo po stronie spółki powodowałaby obowiązek zapłaty podatku CIT i podatku VAT – stwierdziła Katarzyna Bucior. Dodała, że istnieje jednak możliwość zamiany działek o podobnych wartościach. Podobno analizowane były różne opcje i realne jest przekazanie do TBS działki na os. Błonie-Zatorze.

– Wtedy działka na Wyszyńskiego mogłaby wrócić do zasobów miasta i zostać spieniężona – wyjaśniła skarbniczka. Natomiast odnosząc się do kwestii budowy mieszkań komunalnych dodała, że takiego zadania na przyszły rok w ogóle w budżecie nie zaplanowano, bo nie ma żadnego źródła finansowania, z którego można byłoby skorzystać, a tymczasem blok TBS mógłby powstać w miarę szybko.

Po trwającej ponad godzinę debacie RM przegłosowała uchwałę o przekazaniu działki na Sikorskiego. Za było 13 osób. Przeciwko opowiedzieli się Agnieszka Klimczuk i Janusz Kupczyk (oboje z klubu KO). Od głosu wstrzymały się natomiast Klaudia Bratkowska i Agnieszka Jaczyńska (KO), także radni wybrani z komitetu Andrzeja Wnuka: Krzysztof Sowa, Jan Wojciech Matwiejczuk i Zdzisław Wojtak oraz Marek Walewander z PiS.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marszałek rozdaje kasę. Ruszył nabór wniosków na stypendia sportowe

Marszałek rozdaje kasę. Ruszył nabór wniosków na stypendia sportowe

Województwo Lubelskie rozpoczęło nabór wniosków o przyznanie stypendiów sportowych dla osób, które osiągnęły wyjątkowe wyniki sportowe w 2024 roku. Wnioski można składać do 31 stycznia 2025 r.

Ten film zachwyca. Artysta ożywił Zamość, którego już nie ma
galeria
film

Ten film zachwyca. Artysta ożywił Zamość, którego już nie ma

Przejeżdżające uliczkami dorożki, przechadzający się po Rynku Wielkim i w podcieniach ludzie. Gwar ich rozmów, odgłosy kroków, śmiechy, pozdrowienia. To wszystko znalazło się w krótkiej animacji przedstawiającej przedwojenny Zamość. Stworzył ją muzyk i grafik Piotr Piotrowski.

Szymon, pierwszy urodzony chłopczyk w bialskim szpitalu w Nowy Rok

Marcelina i Nikodem wciąż na topie w Białej Podlaskiej. A w Nowy Rok urodził się Szymek

Marcelina i Nikodem. Takie imiona rodzice najchętniej wybierali swoim dzieciom w ubiegłym roku w Białej Podlaskiej. Na świat przyszło 1146 małych mieszkańców.

Zniszczył drzwi marketu bez powodu. Teraz grozi mu więzienie

Zniszczył drzwi marketu bez powodu. Teraz grozi mu więzienie

34-latek uszkodził drzwi wejściowe i drzwiczki skrzynki elektrycznej w jednym z marketów. Straty oszacowano na 10 tysięcy złotych. Grozi mu za to nawet więzienie.

Radnemu marzyło się lodowisko w sercu miasta. Ratusz szybko ostudził jego zapał

Radnemu marzyło się lodowisko w sercu miasta. Ratusz szybko ostudził jego zapał

Jeden z lubelskich radnych pomyślał, że w Lublinie mogłoby powstać lodowisko na wzór tego w Zamościu czy Warszawie. Takiego, które byłoby dostępne dla wszystkich mieszkańców i powstałoby w centrum miasta, chociażby przed ratuszem. Władze miasta studzą jednak jego zapał. Ich zdaniem nie ma miejsca na takie pomysły.

Nocny pożar w gminie Gościeradów. Na miejscu pięć zespołów Straży Pożarnej
galeria

Nocny pożar w gminie Gościeradów. Na miejscu pięć zespołów Straży Pożarnej

Jako pierwsi na miejscu znaleźli się strażacy z OSP Księżomierz. Łącznie na miejsce wysłano pięć zastępów strażaków z Kraśnika oraz z terenu gminy Gościeradów.

Kartka z kalendarza w naszym regionie – 4 stycznia

Kartka z kalendarza w naszym regionie – 4 stycznia

Co wydarzyło się w historii regionu 4 stycznia. Sprawdźcie to sami.

Wypracują strategię rozwoju oświaty. Prezydent powołał 20-osobowy zespół

Wypracują strategię rozwoju oświaty. Prezydent powołał 20-osobowy zespół

Pod przewodnictwem wiceprezydenta Marka Kudeli ma pracować zespół, którego celem jest wypracowanie strategii rozwoju oświaty w Zamościu. W skład weszli przedstawiciele magistratu i szkół, związków zawodowych, rodziców i młodzieży, także radni i jedna przedstawicielka mediów.

Malujące od 3 lat byłe nauczycielki - Ewa Wierucka (z lewej), autorka pasteli olejnych i Monika Pilewska wystawiająca akwarele, przy swoich obrazach.
galeria

Zima tylko w kalendarzu i w Galerii "Przy Bramie"

Pierwsza wystawa zbiorowa w 2025 roku została poświęcona zimie.

Lublin wspiera kulturę. 530 tysięcy złotych na projekty w 2025 roku

Lublin wspiera kulturę. 530 tysięcy złotych na projekty w 2025 roku

Miasto ogłosiło konkurs na projekty kulturalne w ramach programu „Miasto Kultury 2025”. Na wsparcie lokalnych inicjatyw przeznaczono 530 tysięcy złotych.

Milionowa inwestycja pod znakiem zapytania? Prezydent uspokaja

Milionowa inwestycja pod znakiem zapytania? Prezydent uspokaja

Na początku roku pojawiła się informacja o nagłej rezygnacji wykonawcy z realizacji kluczowej inwestycji w Chełmie – przebudowy ulic niezbędnych do powstania terminala intermodalnego. Czy projekt jest zagrożony?

Taki był rok 2024 na Lubelszczyźnie. Nasz przegląd najważniejszych wydarzeń

Taki był rok 2024 na Lubelszczyźnie. Nasz przegląd najważniejszych wydarzeń

Rok 2024 przeszedł do historii. Z tej okazji przypominamy naszym Czytelnikom o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy w województwie lubelskim.

Michał Zuber w barwach Świdniczanki grał od lata 2020 roku

Michał Zuber zostaje w Świdniku, ale zmienia klub

Ta sama liga, nawet to samo miasto, ale od piątku inny klub. Michał Zuber niespodziewanie zamienił Świdniczankę na Avię Świdnik, chociaż z tym pierwszym zespołem miał jeszcze 1,5-roczny kontrakt.

Czworonożni funkcjonariusze też przechodzą szkolenia
ZDJĘCIA

Czworonożni funkcjonariusze też przechodzą szkolenia

Bojowe, patrolowe i tropiące – wszystkie psy policyjne odgrywają ważną rolę. W ostatnim czasie te z naszego regionu wzięły udział w profesjonalnym szkoleniu.

Operacja z wykorzystaniem systemu da Vinci
Magazyn

Sztuczna inteligencja powinna nas wspierać, a nie wypierać

Sztuczna inteligencja, robotyka, hologramy, czyli medycyna rodem z filmów science fiction. Czy nowe technologie są zagrożeniem dla lekarzy? – Rozmawiamy z dr hab. n. med. Karolem Rawiczem-Pruszyńskim, prodziekanem Wydziału Lekarskiego, lekarzem kierującym Oddziałem Chirurgii Onkologicznej USK1 w Lublinie oraz przewodniczącym Zespołu ds. Uniwersyteckiego Centrum Robotyki i Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium