Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 września 2024 r.
17:40

Przewrót w RM Zamość. Jaczyńska z PO odwołana, przewodniczącym Błażewicz z PiS

Autor: Zdjęcie autora ak
0 A A
Agnieszka Jaczyńska została wybrana przewodniczącą RM Zamość na pierwszej sesji w tej kadencji. Dzisiaj głosami radnych PiS i klubu prezydenta Rafała Zwolaka tę funkcję straciła. Zastąpił ją Piotr Błażewicz z klubu PiS
Agnieszka Jaczyńska została wybrana przewodniczącą RM Zamość na pierwszej sesji w tej kadencji. Dzisiaj głosami radnych PiS i klubu prezydenta Rafała Zwolaka tę funkcję straciła. Zastąpił ją Piotr Błażewicz z klubu PiS (fot. A. Szewc/Archiwum)

Ta sesja zapowiadała się na burzliwą, bo miała być głosowana uchwała o dużej podwyżce cen za wywóz śmieci. Odwołania Agnieszki Jaczyńskiej z funkcji przewodniczącej w programie nie było. A jednak z taką propozycją wyszli wspólnie radni klubu prezydenta Rafała Zwolaka oraz Prawa i Sprawiedliwości. I dopięli swego. Na nowego przewodniczącego wybrali Piotra Błażewicza z PiS.

Aktualizacja artykułu: 2 października 2024 r. 9:15
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy sesja się rozpoczynała, do zaproponowanego porządku obrad wprowadzono kilka zmian, zdejmując z niego np. dwa projekty uchwał w sprawie inwestycji na Wyszyńskiego oraz zmiany planu zagospodarowania na os. Zamoyskiego.

W obu przypadkach stało się tak na wniosek radnego Grzegorza Podgórskiego z klubu radnych Rafała Zwolaka. Janusz Kupczyk z klubu KO proponował też zdjęcie z sesji uchwały o regulaminie przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnych oraz funkcyjnych dyrektorom szkół, ale ta propozycja nie przeszła.

Sam regulamin ostatecznie i tak przepadł, bo po długiej dyskusji poparło go jedynie sześcioro radnych klubu prezydenckiego. Przeciwko zagłosowało 11 osób: radni PiS oraz klubu Koalicji Obywatelskiej, a kolejnych 5 od głosu się wstrzymało (z KO i radnych KWW Andrzeja Wnuka).

Kiedy Rada Miasta miała już zająć się uchwałą śmieciową (prezydent zaproponował autopoprawkę i niższą podwyżkę niż wcześniej ujętą w uchwale), niespodziewanie Grzegorz Podgórski zaproponował 20 minut przerwy i to mimo faktu, dosłownie chwilę wcześniej jedna, 10-minutowa się zakończyła.

Sytuacja była zastanawiająca, ale gdy radni wrócili do sali Consultaus, jasne stało się, do czego potrzebowali czasu, który ostatecznie przeciągnął się do 40 minut.

Co prawda na chwilę powrócono do procedowania uchwały o opłatach za śmieci, a prezydent w swoim wystąpieniu wspomniał coś o tym, że nie podobają mu się szantaże, jakie słyszał w kuluarach, to jednak ustalanie nowych stawek przerwał swoim wystąpieniem Tadeusz Lizut z PiS. Odczytał wniosek formalny, w którym grupa 13 radnych domaga się odwołania Agnieszki Jaczyńskiej z funkcji przewodniczącej.

Podpisali się pod nim nie tylko klubowi koledzy Lizuta: Katarzyna Ważna, Piotr Błażewicz, Martyna Martyniuk, Adam Pawlik, Andrzej Szpatuśko, Szczepan Kitka, Piotr Błażewicz, ale również wszyscy z klubu prezydenta: Dariusz Kierzek, Grzegorz Podgórski, Jolanta Fugiel, Katarzyna Szargało-Szkałuba, Agata Rzeźnik i Wiesław Nowakowski

Żadnego uzasadnienia dla tej propozycji nie przedstawiono. Prezydent głosu w ogóle nie zabrał.

Zarządzono przerwę, a po niej Lizut zawnioskował o przerwanie procedowania nad uchwałą śmieciową i zajęcie się propozycją odwołania przewodniczącej w głosowaniu tajnym. Powołana została komisja skrótacyjna w składzie: Grzegorz Podgórski (klub Rafała Zwolaka), Agnieszka Klimczuk (KO), Katarzyna Ważna (PiS). 

W końcu przeprowadzono głosowanie, a Agnieszka Jaczyńska, jeszcze jako przewodnicząca, zarządziła kolejną przerwę w obradach na przeliczenie głosów i sporządzenie protokołu.

Godz. 19.43. Przewodniczący komisji skrutacyjnej Grzegorz Podgórski odczytał protokół, z którego wynika, że Agnieszka Jaczyńska została odwołana z funkcji przewodniczącej większością 13 głosów. 6 osób było przeciw, a 3 wstrzymały się.

- Jestem bardzo dumna z tego, że przez te kilka miesięcy mogłam sprawować funkcję przewodniczącej - stwierdziła Jaczyńska. Podkreśliła, że od początku zależało jej, by rada pracowała koncylicyjnie. Podziękowała wszystkim radnym, których cel był taki sam. Szczególnie ciepło dziękowała również pracownikom Biura Rady Miasta.

Wiesław Nowakowski, wiceprzewodniczący RM chciał przejść do dalszego procedowania uchwały śmieciowej, jednak do tego nie doszło. Jolanta Fugiel, obecnie radna klubu prezydenta, a w poprzedniej kadencji klubu PiS zaproponowała, by natychmiast dokonać wyboru nowego przewodniczącego.

Jaczyńska zgłosiła kandydaturę Janusza Kupczyka. Z kolei Tadeusz Lizut zaproponował Piotra Błażewicza. Radni prezydenta swojego kandydata nie wystawili. Wynik był łatwy do przewidzenia. Błażewicz zebrał 16 głosów, a Kupczyk 6.

Nowemu przewodniczącemu podziękował oficjalnie Wiesław Nowakowski. Błażewicz za wybór podziękował.

****

Przypomnijmy, że Agnieszka Jaczyńska startowała w ostatnich wyborach samorządowych, ubiegając się o fotel prezydenta miasta jako kandydatka Koalicji Obywatelskiej (należy do PO). Nie przeszła do drugiej tury, ale przed decydującym starciem Rafała Zwolaka z Andrzejem Wnukiem, udzieliła oficjalnego poparcia obecnemu prezydentowi Zamościa. Dla wielu osób była naturalną kandydatką na wiceprezydenta, jednak tego stanowiska nie zajęła.

Głosami radnych KO i KWW Rafała Zwolaka została natomiast wybrana przewodniczącą RM. Wygrała wówczas z kontrkandydatem Piotrem Błażewiczem, szefem miejskich struktur PiS, a w poprzedniej kadencji przewodniczącym RM Zamość. Jednak do formalnego zawarcia koalicji między KO i KWW Rafała Zwolaka nie doszło, o czym przewodniczą mówiła nam jakiś czas temu w rozmowie. W efekcie to radni klubu prezydenta i PiS podzielili między siebie funkcje przewodniczących i wiceprzewodniczących niemal wszystkich komisji stałych RM. 

***

Piotr Błażewicz, to szef miejskich struktur PiS w Zamościu, w poprzedniej kadencji przewodniczący RM. W przeszłości był dyrektorem WORD w Zamościu, wiceprezesem Zamojskich Zakładów Zbożowych, również członkiem zarządu Krajowej Grupy Spożywczej za czasów rządu Zjednoczonej Pracy. Gdy stracił tę posadę, dostał nową. Był do niedawna wicedyrektorem w zamojskim oddziale PGE. Stanowisko stracił po wyborach parlamentarnych i zmianie władzy w kraju. Nie był długo bezrobotnym. Od początku września jest dyrektorem pogotowia w Zamościu.

Przez działaczy swojej partii, jeszcze przed wiosennymi wyborami samorządowymi, był rekomendowany jako kandydat na prezydenta Zamościa. Jednak władze wojewódzkie ugrupowania postawiły wtedy na Wnuka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium