Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

30 września 2024 r.
17:40

Przewrót w RM Zamość. Jaczyńska z PO odwołana, przewodniczącym Błażewicz z PiS

Autor: Zdjęcie autora ak
Agnieszka Jaczyńska została wybrana przewodniczącą RM Zamość na pierwszej sesji w tej kadencji. Dzisiaj głosami radnych PiS i klubu prezydenta Rafała Zwolaka tę funkcję straciła. Zastąpił ją Piotr Błażewicz z klubu PiS
Agnieszka Jaczyńska została wybrana przewodniczącą RM Zamość na pierwszej sesji w tej kadencji. Dzisiaj głosami radnych PiS i klubu prezydenta Rafała Zwolaka tę funkcję straciła. Zastąpił ją Piotr Błażewicz z klubu PiS (fot. A. Szewc/Archiwum)

Ta sesja zapowiadała się na burzliwą, bo miała być głosowana uchwała o dużej podwyżce cen za wywóz śmieci. Odwołania Agnieszki Jaczyńskiej z funkcji przewodniczącej w programie nie było. A jednak z taką propozycją wyszli wspólnie radni klubu prezydenta Rafała Zwolaka oraz Prawa i Sprawiedliwości. I dopięli swego. Na nowego przewodniczącego wybrali Piotra Błażewicza z PiS.

Aktualizacja artykułu: 2 października 2024 r. 9:15
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kiedy sesja się rozpoczynała, do zaproponowanego porządku obrad wprowadzono kilka zmian, zdejmując z niego np. dwa projekty uchwał w sprawie inwestycji na Wyszyńskiego oraz zmiany planu zagospodarowania na os. Zamoyskiego.

W obu przypadkach stało się tak na wniosek radnego Grzegorza Podgórskiego z klubu radnych Rafała Zwolaka. Janusz Kupczyk z klubu KO proponował też zdjęcie z sesji uchwały o regulaminie przyznawania nauczycielom dodatków motywacyjnych oraz funkcyjnych dyrektorom szkół, ale ta propozycja nie przeszła.

Sam regulamin ostatecznie i tak przepadł, bo po długiej dyskusji poparło go jedynie sześcioro radnych klubu prezydenckiego. Przeciwko zagłosowało 11 osób: radni PiS oraz klubu Koalicji Obywatelskiej, a kolejnych 5 od głosu się wstrzymało (z KO i radnych KWW Andrzeja Wnuka).

Kiedy Rada Miasta miała już zająć się uchwałą śmieciową (prezydent zaproponował autopoprawkę i niższą podwyżkę niż wcześniej ujętą w uchwale), niespodziewanie Grzegorz Podgórski zaproponował 20 minut przerwy i to mimo faktu, dosłownie chwilę wcześniej jedna, 10-minutowa się zakończyła.

Sytuacja była zastanawiająca, ale gdy radni wrócili do sali Consultaus, jasne stało się, do czego potrzebowali czasu, który ostatecznie przeciągnął się do 40 minut.

Co prawda na chwilę powrócono do procedowania uchwały o opłatach za śmieci, a prezydent w swoim wystąpieniu wspomniał coś o tym, że nie podobają mu się szantaże, jakie słyszał w kuluarach, to jednak ustalanie nowych stawek przerwał swoim wystąpieniem Tadeusz Lizut z PiS. Odczytał wniosek formalny, w którym grupa 13 radnych domaga się odwołania Agnieszki Jaczyńskiej z funkcji przewodniczącej.

Podpisali się pod nim nie tylko klubowi koledzy Lizuta: Katarzyna Ważna, Piotr Błażewicz, Martyna Martyniuk, Adam Pawlik, Andrzej Szpatuśko, Szczepan Kitka, Piotr Błażewicz, ale również wszyscy z klubu prezydenta: Dariusz Kierzek, Grzegorz Podgórski, Jolanta Fugiel, Katarzyna Szargało-Szkałuba, Agata Rzeźnik i Wiesław Nowakowski

Żadnego uzasadnienia dla tej propozycji nie przedstawiono. Prezydent głosu w ogóle nie zabrał.

Zarządzono przerwę, a po niej Lizut zawnioskował o przerwanie procedowania nad uchwałą śmieciową i zajęcie się propozycją odwołania przewodniczącej w głosowaniu tajnym. Powołana została komisja skrótacyjna w składzie: Grzegorz Podgórski (klub Rafała Zwolaka), Agnieszka Klimczuk (KO), Katarzyna Ważna (PiS). 

W końcu przeprowadzono głosowanie, a Agnieszka Jaczyńska, jeszcze jako przewodnicząca, zarządziła kolejną przerwę w obradach na przeliczenie głosów i sporządzenie protokołu.

Godz. 19.43. Przewodniczący komisji skrutacyjnej Grzegorz Podgórski odczytał protokół, z którego wynika, że Agnieszka Jaczyńska została odwołana z funkcji przewodniczącej większością 13 głosów. 6 osób było przeciw, a 3 wstrzymały się.

- Jestem bardzo dumna z tego, że przez te kilka miesięcy mogłam sprawować funkcję przewodniczącej - stwierdziła Jaczyńska. Podkreśliła, że od początku zależało jej, by rada pracowała koncylicyjnie. Podziękowała wszystkim radnym, których cel był taki sam. Szczególnie ciepło dziękowała również pracownikom Biura Rady Miasta.

Wiesław Nowakowski, wiceprzewodniczący RM chciał przejść do dalszego procedowania uchwały śmieciowej, jednak do tego nie doszło. Jolanta Fugiel, obecnie radna klubu prezydenta, a w poprzedniej kadencji klubu PiS zaproponowała, by natychmiast dokonać wyboru nowego przewodniczącego.

Jaczyńska zgłosiła kandydaturę Janusza Kupczyka. Z kolei Tadeusz Lizut zaproponował Piotra Błażewicza. Radni prezydenta swojego kandydata nie wystawili. Wynik był łatwy do przewidzenia. Błażewicz zebrał 16 głosów, a Kupczyk 6.

Nowemu przewodniczącemu podziękował oficjalnie Wiesław Nowakowski. Błażewicz za wybór podziękował.

****

Przypomnijmy, że Agnieszka Jaczyńska startowała w ostatnich wyborach samorządowych, ubiegając się o fotel prezydenta miasta jako kandydatka Koalicji Obywatelskiej (należy do PO). Nie przeszła do drugiej tury, ale przed decydującym starciem Rafała Zwolaka z Andrzejem Wnukiem, udzieliła oficjalnego poparcia obecnemu prezydentowi Zamościa. Dla wielu osób była naturalną kandydatką na wiceprezydenta, jednak tego stanowiska nie zajęła.

Głosami radnych KO i KWW Rafała Zwolaka została natomiast wybrana przewodniczącą RM. Wygrała wówczas z kontrkandydatem Piotrem Błażewiczem, szefem miejskich struktur PiS, a w poprzedniej kadencji przewodniczącym RM Zamość. Jednak do formalnego zawarcia koalicji między KO i KWW Rafała Zwolaka nie doszło, o czym przewodniczą mówiła nam jakiś czas temu w rozmowie. W efekcie to radni klubu prezydenta i PiS podzielili między siebie funkcje przewodniczących i wiceprzewodniczących niemal wszystkich komisji stałych RM. 

***

Piotr Błażewicz, to szef miejskich struktur PiS w Zamościu, w poprzedniej kadencji przewodniczący RM. W przeszłości był dyrektorem WORD w Zamościu, wiceprezesem Zamojskich Zakładów Zbożowych, również członkiem zarządu Krajowej Grupy Spożywczej za czasów rządu Zjednoczonej Pracy. Gdy stracił tę posadę, dostał nową. Był do niedawna wicedyrektorem w zamojskim oddziale PGE. Stanowisko stracił po wyborach parlamentarnych i zmianie władzy w kraju. Nie był długo bezrobotnym. Od początku września jest dyrektorem pogotowia w Zamościu.

Przez działaczy swojej partii, jeszcze przed wiosennymi wyborami samorządowymi, był rekomendowany jako kandydat na prezydenta Zamościa. Jednak władze wojewódzkie ugrupowania postawiły wtedy na Wnuka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Po tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rodzice są coraz bardziej zdezorientowani, a pedagodzy martwią się o przyszłość swojej pracy. Winny jest niż demograficzny, system, a może miasto ma inny pomysł na atrakcyjne miejsce?

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy
ŚWIĄTECZNY ROZKŁAD JAZDY

Więcej pociągów na Wielkanoc. Będzie też więcej miejsc i szybsze przejazdy

Powiększone składy będą w okresie świątecznym kursować między innymi do Lublina, Zamościa czy Bełżca.

XIII Gala Konkursu „Szkoła Innowacji” w Lubelskiej Akademii WSEI

Lubelska Akademia WSEI nagrodziła innowacyjne szkoły

Szkoła Innowacji to konkurs dla szkół z województwa lubelskiego, które przygotowują wartościowe oferty kształcenia, inwestują we współpracę międzynarodową i realizują programy europejskie.

Donald Tusk na otwarciu wiosennej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei "Przyszłość pracy, praca przyszłości"

Tusk: czas na repolonizację gospodarki, rynku i kapitału

Kończy się era naiwnej globalizacji – oświadczył premier Donald Tusk i poinformował, że 53 mld zł z realizowanej już inwestycji w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce musi trafić bezpośrednio do polskich firm.

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium
ZDJĘCIA
galeria

Lublin ma swoją tężnie. Nie trzeba jechać do sanatorium

Upór i dążenie do celu ma znaczenie. Przekonali się o tym mieszkańcy dzielnicy Sławinek, którzy od 5 lat próbowali stworzyć tężnię solankową. I w końcu się udało.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium