Kredyty dla studentów mogą być niezwykle przydatne przy pokonywaniu trudności związanych z brakiem gotówki. Jednym umożliwiają dalszą edukację a innym poszerzanie wiedzy. Dla zainteresowanych mamy kilka wskazówek
- Wniosek o przyznanie kredytu należy złożyć do 15 listopada.
- Pierwszeństwo mają studenci o najniższym dochodzie na osobę w rodzinie (w zeszłym roku było to 850zł brutto na jednego członka rodziny). Zaświadczenie o wysokości dochodów lub ich braku wydaje Urząd Skarbowy.
- Kredyt przydzielany jest na cały okres studiów, ale nie może on przekroczyć 6 lat.
- Kredyt poręczają rodzice studenta. Można również ubiegać się o poręczenie Banku Gospodarstwa Krajowego.
- Kredyt wypłacany jest w ratach miesięcznych po 450zł, przez 10 miesięcy roku akademickiego.
- Bank udzielając kredytu wymaga by dwa razy w roku do dnia 31 marca i 31 października student przedstawił zaświadczenie, które potwierdzi, że nadal ma status studenta. Jeśli tego nie zrobi bank zawiesi wypłaty kolejnych rat. A nieszczęsny kredytobiorca będzie zmuszony rozpocząć spłacanie kredytu w miesiąc po upływie terminu składania zaświadczeń.
- Czasowe wstrzymanie rat nastąpi również w przypadku nie zaliczenia semestru.
- Student, który ukończył studia zobowiązany jest przynieść dyplom do banku, czym potwierdzi zakończenie nauki.
- Spłatę kredytu w banku PKO S.A. student rozpoczyna dopiero po roku od zakończenia studiów.
Podobnie jest w BGŻ, w którym spłaca się raty po 200zł miesięcznie plus odsetki wynoszące 4,5 proc. (mogą ulec zmianie).
- Kredyt zaciągnięty w PKO BP student musi zacząć spłacać w 3 miesiące od terminowego ukończenia uczelni. Warto być bardzo dobrym studentem gdyż pięcioprocentowej grupie najlepszych absolwentów zostanie umorzone 20 proc. kredytu
- Kredyt może być w całości umorzony w przypadku trwałej utraty zdolności do spłaty zobowiązań lub częściowo w przypadku trudnej sytuacji życiowej.