10 stanowisk komputerowych.
Kredyty objęte finansowaniem z EFWRWP obejmują takie koszty jak adaptacja pomieszczeń na GPI, wykonanie wewnątrz budynku niezbędnej instalacji elektrycznej i sieci komputerowej, zakup komputerów z niezbędnym oprogramowaniem umożliwiającym korzystanie z Internetu, otwieranie własnych stron internetowych, zakup podręczników i oprogramowania, wyposażenie tworzonych pracowni internetowych w niezbędne sprzęty biurowe. Kredytowaniu nie podlegają natomiast koszty eksploatacyjne: wszelkiego typu abonamentów, opłat internetowych, kosztów eksploatacji i utrzymania budynków, ewentualnego czynszu, zakup materiałów eksploatacyjnych (papier, toner itp.), finansowanie wszelkich kosztów osobowych, takich jak wynagrodzenia prelegentów, instruktorów i osób obsługi, naprawy sprzętu komputerowego.
O kredyt mogą się ubiegać gminy (wiejskie i miejsko-wiejskie). Kredyty mogą być udzielane nawet do wysokości 90 proc. wartości (kosztorysowej) inwestycji, jednakże maksymalna kwota kredytu nie może przekroczyć 60 tys. zł. Kredyty udzielane są na 3 lata, włączając w to okres karencji w spłacie kwoty kredytu nie dłuższy niż 12 miesięcy. Oprocentowanie kredytów wynosi 0,60 stopy redyskonta weksli NBP (nie mniej niż 4 proc. rocznie).
Aby otrzymać kredyt na urządzenie GPI, gmina musi złożyć pisemne zobowiązanie, że zakupiony przy udziale kredytu funduszu sprzęt komputerowy pozostanie jej własnością przez najbliższe 2 lata i będzie w tym czasie udostępniany nieodpłatnie ogółowi mieszkańców w ramach działalności GPI, co oznacza, że koszty eksploatacyjne nie będą obciążały użytkowników pracowni.
Podstawę do udzielenia kredytu stanowi pisemny wniosek złożony w banku kredytującym (wzór powinien udostępnić bank) wraz ze wszystkimi dokumentami uzupełniającymi, potwierdzającymi m.in. przygotowanie inwestycji do realizacji, możliwość spłaty kredytu, uchwałę rady gminy w sprawie pokrywania kosztów eksploatacyjnych funkcjonowania GPI w okresie nie krótszym niż 2 lata).
Bank kredytujący po otrzymaniu wniosku o kredyt sprawdza wniosek (w zakresie jego kompletności, poprawności itp., zbiera dodatkowe informacje i dokumenty konieczne do oceny wniosku). Dokonuje analizy i oceny stopnia przygotowania inwestycji do realizacji (kosztorys, umowa z wykonawcą, pozwolenia itp.), oceny proponowanego zabezpieczenia spłaty kredytu, a także kontroli przedsięwzięcia u wnioskodawcy.
Ostateczną decyzję o przyznaniu kredytu podejmuje samodzielnie bank w ciągu
30 dni od zarejestrowania w banku kompletnego wniosku. W wyjątkowych okolicznościach bank może wydłużyć ten termin do 60 dni.
Regulamin kredytowania i wzór wniosku kredytowego dostępne są w oddziałach banków kredytujących (Gospodarczy Bank Wielkopolski SA; Bank Polskiej Spółdzielczości SA w Warszawie i banki spółdzielcze w nich zrzeszone). Regulamin kredytowania można otrzymać również w siedzibie funduszu, a także znaleźć w internecie na stronach: www.efrwp.com.pl.