Po publikacji artykułu „Niewidomi pracują w strachu” (6 lutego 2015 roku), otrzymaliśmy list podpisany przez pracowników Spółdzielni Niewidomych im. Modesta Sękowskiego w Lublinie.
Po 2011 r. nasz zakład pracy zaniedbany przez poprzednie Zarządy dzięki inicjatywom Prezesa Pawła Skrzypka, ze upadającego ekonomicznie stał się nowoczesnym zakładem produkcyjnym na miarę XI wieku. Modernizacja hal produkcyjnych wykonana w 2014 r. jest działaniem pozytywnym realizowanym przez zdolną kadrę menadżerską Panów Pawła Skrzypka i Krzysztofa Kasperka. Zmiany w naszej Spółdzielni od roku 2011 nie dotyczą polityki zastraszania ludzi, ale polityki nowych zatrudnień, utrzymania miejsc pracy i wzrostu zamówień rynkowych.
Od 2011 roku kilkoro naszych kolegów i koleżanek otrzymało kary dyscyplinarne za samowolne przerywanie pracy tj. za naruszenie regulaminu produkcji i kodeksu pracy. Były to osoby niezdyscyplinowane, naruszające wielokrotnie zasady produkcyjne. Zarząd wprowadził egzekwowanie regulaminu pracy.
Nasza Spółdzielnia była w 2011 r. w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a przestrzeganie regulaminu pracy poprawiło nam terminowość wykonania zamówień klientów. Nasz kolega Pan Andrzej Gieroba otrzymał kary dyscyplinarnie za naruszenie kodeksu pracy. W okresie późniejszym składał skargi na warunki pracy. Były to skargi i żądania składane na piśmie z własnej inicjatywy, a nie jak twierdzi, w imieniu wszystkich pracowników. My jako pracownicy uznajemy okresowe utrudnienia, np. hałas, za rzecz normalną.
Jedna ze skarg dotyczyła hałasu wiertarek i maszyn na terenie hal produkcyjnych. W okresie letnim 2014 r. podczas prac budowlanych w zakładzie przez okres kilku dni pracowały okresowo wiertarki ekip remontowych. Były to prace remontowe konieczne do wykonania, po to, żeby poprawić nasze warunki pracy.
Podczas remontu hal nie można było przerwać prac produkcyjnych, bo nasza firma poniosłaby straty i nie wykonała zamówień w terminie.
Pan Andrzej Gieroba samodzielnie złożył skargę publiczną w prasie na złe warunki pracy. Skargi te dotyczyły hałasu wiertarek oraz urządzeń od wielu lat pracujących na hali. Dotyczyło to maszyn, na których jest wykonywana produkcja, prawie od początku istnienia zakładu. Skargi kierowane do Zarządu przez Pana Gierobę są jego prywatną sprawą osobistą, wspieraną aktualnie przez media na szkodę nie tylko Zarządu, tj. Prezesa Pawła Skrzypka, ale na szkodę wizerunkową naszej Spółdzielni.
Żądania, naszym zdaniem, nieuzasadnione i nie potwierdzone badaniami, Pan Gieroba zgłaszał w sposób awanturniczy z pominięciem organów statutowych Spółdzielni. Nie zgłaszał tych problemów do Rady Nadzorczej, jako organu statutowego demokratycznie wybranego z ogółu spółdzielców. Pan Gieroba skargi te przekazał zarówno do prasy oraz instytucji kontrolnych zewnętrznych. Były to skargi na naszą Spółdzielnię do Państwowej Inspekcji Pracy, a ciągłe cotygodniowe lub codzienne kontrole utrudniały nam pracę i wykonanie zamówień.
Nie jest prawdą informacja, że Zarząd pod kierownictwem Pana Pawła Skrzypka zwalniał lub zastraszał ludzi niepokornych. Zarząd stworzył od 2014 r. kilka nowych miejsc pracy i poprawiał systematycznie nasze warunki socjalne. Nasze wnioski lub uwagi dotyczące stanowisk roboczych, narzędzi i spraw socjalnych Zarząd wprowadzał niezwłocznie - w miarę możliwości finansowych Spółdzielni.
W informacjach prasowych Pan Gieroba pomówił Zarząd o zlikwidowanie przerw pracy, co jest kłamliwym i szkodliwym dla zakładu opisem, niezgodnym z prawdą. Każdy z nas ma prawo do przerw w pracy, jakie przewidziane są w przepisach i nigdy nam tego prawa od 2011 r. nie odmawiano. Protestujemy przeciw nieprawdziwym informacjom prasowym Pana Gieroby o zmuszaniu pracowników do pracy po godzinach. Zarząd Spółdzielni nigdy nikogo z nas lub naszych koleżanek i kolegów nie zmuszał do takich prac.
Fałszywe informacje o łamaniu przez Zarząd kodeksu pracy stawiają naszą Spółdzielnię w negatywnym świetle wobec kontrahentów. Zagraża to spadkiem zamówień, co związane jest pogorszeniem sytuacji materialnej i możliwością utraty zatrudnienia przez wielu z nas – z przyczyn ekonomicznych zakładu pracy. Sprawy personalne pracownicze powinny być rozstrzygane przez Sąd Pracy, a nie na forum publicznym”.
Pracownicy Spółdzielni Niewidomych im. Modesta Sękowskiego w Lublinie:
1. Gryczon Maria
2. Stec Jacek
3. Wierzchowska Joanna
4. Wierzchowski Jan
5. Żurek Barbara
6. Zawiślak Halina
7. Jedynak Rafał
8. Szatałowicz Maria
9. Koper Marian
10. Sikora Wanda
11. Krocz Elżbieta
12. Kubaj Ryszard
13. Bryda Anna
14. Radziej Krzysztof
15. Roginela Marcin
16. Roginela Patrycja
17. Depta Marzanna
18. Zlot Wojciech
19. Flak Iwona
20. Gąska Roman
21. Drwal Adam
22. Koper Mariusz
23. Witkowski Przemysław
24. Hoffmann Teresa
25. Tarkowski Krzysztof
26. Czarski Michał
27. Szymczyk Urszula
28. Kozik Marzanna
29. Dąbała Ewa
30. Paszko Krzysztof
31. Waleszkiewicz Anna
32. Jedynak Krystyna
33. Trybulska Zofia
34. Łacek Sławomir
35. Kasprzak Jolanta
36. Wielgus Magdalena
37. Królik Danuta
38. Jastrzębska Bogumiła
39. Kanar Tomasz
40. Goździewska Anna
41. Siedlec Marcin
42. Gibuła Marcin
43. Kot Krzysztof
44. Kłopotek Małgorzata
45. Gryczon Artur
46. Sułek Witold
47. Kędzierski Ryszard
48. Stachura Sławomir
49. Szałkowska Katarzyna
50. Adamczyk Józef
51. Kozyra Henryk
52. Koneczna Maria
53. Cybul Andrzej
54. Czarska Emilia
55. Jabłoński Marek