W tym roku w Lublinie nie będziemy czekać na świąteczne klimaty do Wigilii.
o nie wszystkie nowości. Najbardziej widoczna będzie zmiana lokalizacji plenerowej stajenki. Po raz pierwszy stanie ona nie przed Ratuszem, a na placu Po Farze. Będzie mniejsza i uboższa, bo pozbawiona żywych zwierząt, a swoją działalność zakończy po dwóch tygodniach.
Ale dziać się będzie w niej nie mniej ciekawych rzeczy niż w minionych sezonach.
Niedzielna inauguracja będzie połączona z Wigilią Starego Miasta, organizowaną przez lubelskich dominikanów. Wieczerzy będą towarzyszyć koncerty, spektakle i widowiska. A wszystko w staromiejskiej scenerii, wzbogaconej kolorową iluminacją i choinkami.
Regularne występy w szopce zaczną się w poniedziałek. W pierwszych dniach zabrzmią kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów lubelskich szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz przedszkolaków. Na następne dni zaplanowano występy znanych zespołów: Tip-Top (21.12), Drewutni (22.12), Kapucynów i Przyjaciół (25.12), Federacji (26.12), Gospeople (27.12), Sławiniaków (28.12) i Baszty (29.12).
Od 20 do 23 grudnia na Rynku będzie działał Kiermasz Adwentowy z ozdobami choinkowymi, upominkami i potrawami świątecznymi.
Na finał, 30 grudnia, akcja przeniesie się na plac Zamkowy, gdzie wystąpią Katarzyna Cerekwicka, Krzysztof Kiljański, Dzieci z Brodą, Brathanki i Bracia.
Ale tegoroczny Festiwal Bożego Narodzenia to nie tylko atrakcje plenerowe. W piątek o 10 rusza w Teatrze Andersena Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Betlejem Lubelskie”. Czyli trzydniowa impreza, na której prezentowane są spektakle inspirowane tradycyjnymi szopkami i jasełkami.
Tym razem wystąpią trupy z Pragi, Bratysławy i Charkowa oraz z Rabki, Tych i Gliwic. Ukraiński awangardowy Teatr Arabesky wystawi "Merry Christmas Jesus Christ”, czyli szopkę w stylu telewizyjnego show. Czeski Teatr Buchty a Loutky zagra w ujęciu postmodernistycznym jedną z najpopularniejszych nad Wełtawą baśni bożonarodzeniowych "Andelicek Tonicek”. Słowacki Teatro Neline pokaże spektakl "Nesiem vam novinu”, oparty na wędrownej szopce.
Wstęp wolny.