Już za chwilę w Lublinie po raz 19. MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA TEATRÓW TAŃCA. Między 7 a 12 listopada zatańczą dla nas goście z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Czech, Izraela czy USA. W tym roku zobaczymy, jak w roli sceny sprawdzi się fabryka, hala sportowa czy galeria handlowa. Ponadto w programie warsztaty tańca współczesnego, rozmowy z artystami, wykłady i koncerty.
Ideą tegorocznych Spotkań jest prezentacja tańca współczesnego w nowych przestrzeniach, alternatywnych wobec tradycyjnie pojętej scenerii teatralnej. Austriacka grupa SILK Fluegge pokaże swoje spektakle w Tarasach Zamkowych. Galeria handlowa, która na co dzień jest miejscem, gdzie relacje i współdzielone momenty są bardzo przejściowe i ulotne, stanie się miejscem opowieści o interakcjach społecznych. „Hold” i „On to me” są bowiem lekką refleksją nad traceniem gruntu pod nogami, nad ciemną stroną indywidualności, nad samotnością dojrzewania i nad funkcjonowaniem jednostki w grupie. O przewrotność życia pyta w swoim spektaklu Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Co dzieje się z naszymi planami i młodzieńczymi marzeniami, kiedy zderzają się one z rzeczywistością? Inspiracją dla spektaklu była kariera i zmienność życiowych losów polskiej gwiazdy kina przedwojennego Nory Ney. Wielka sława, nagle przerwane pasmo sukcesów, niełatwa dojrzałość aktorki, wreszcie gorzki schyłek jej życia. „Uroda życia” to międzynarodowy projekt przygotowany specjalnie na festiwal „Inny Wymiar” w ramach projektu Wschód Kultury. Autorzy i wykonawcy przedstawienia pochodzą z Polski, Hiszpanii i Białorusi.
Kolejny spektakl czerpiący z historii życia sławnej osoby to „One step before the fall”. Czeski kolektyw postanowił zadedykować swoją pracę Muhammadowi Ali. Hipnotyczna fala głosu i dźwięku Lenki Dusilovej i potężny taniec Markéty Vacovskiej zbiegają się w jednym momencie na ringu bokserskim. Ten wielogatunkowy projekt stworzony przez uznaną kompanię taneczną „Spitfire” stara się zmierzyć z takimi zagadnieniami jak walka, zmęczenie, symptomy choroby Parkinsona i upadek.
„Give me a reason to live” to solowy projekt Claire Cunningham, choreografki i tancerki rezydującej na co dzień w Glasgow. Inspiracją dla artystki były dzieła holenderskiego malarza Hieronima Boscha. O hipnotyczną oprawę dźwiękową zadbał Zoe Irvine. Spektakl dotyczy zagadnień związanych z religią oraz pytań dotyczących wartościowania ciała o nie-normatywnym charakterze w kontekście sztuki religijnej. Artystka podchodzi do tej pracy jak do badania zjawiska empatii, ponieważ sama tańczy… poruszając się o kulach.
Dzięki zaproszeniu MSTT w Lublinie będzie miała miejsce światowa premiera izraelskiego projektu Liat Dror Nir Ben gal Dance Company „Gluten Free”. Nowa praca Liat Dror dotyczy ludzkich relacji, w szczególności tych pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami. Na scenie pojawia się 4 tancerzy. Muzykę w spektaklu współtworzą dźwięki modlitw po arabsku oraz nagrania głosów z wydarzeń, w których brali wspólny udział Żydzi i Arabowie. Praca ma wciąż charakter „work in progress”.
Niezwykłe emocje czekają nas w czasie spektaklu Susanne Linke. W 1991 roku stworzyła swój legendarny spektakl „Ruhr-Ort”. Skupiła się w nim na pracy robotników pracujących w fabrykach stali i kopalniach. Fizyczne zmęczenie stało się w nim tańcem i stworzyło imponujące obrazy świata pracy robotniczej w starym regionie Rury. Ta niesamowita choreografia powraca na scenę właśnie w Lublinie, gdzie pokazana będzie w Kuźni Matrycowej. Susanne Linke poddała „Ruhr-Ort” rekonstrukcji wspólnie z tancerzami z zespołu The Herner Street-Art. Kompagnie Pottporus/Renegade. Będzie to unikatowe spotkanie tańca ulicznego i teatralnego.
Z Portugalii zawita do nas Marco da Silva Ferreira, którego spektakl „Hu(r)mano" został nominowany do nagrody dla Najlepszego Młodego Portugalskiego Artysty 2015. Ma tu miejsce spotkanie czterech ciał – silnych i pewnych własnej niezaprzeczalnej indywidualności. Oscylując pomiędzy alienacją a bliskością, czwórka tancerzy prowadzi specyficzny, ruchowy dialog. Holenderska trylogia „Dzikie Miejsca” odnosi się do prawdopodobnie najważniejszego zagadnienia naszych czasów – relacji pomiędzy człowiekiem a środowiskiem. Pierwsza część „Wild Places : : MOUNTAIN” jest wynikiem obcowania performerów z piękną, surową i dziką naturą norweskich gór. Projekt Roosna & Flak zrealizowany jest poprzez wykorzystanie elementów takich jak choreografia, muzyka, projekt wizualny i światło. W zakamarki ludzkiej wyobraźni zagłębi się Buchok ART Family. Wyobraźnia jest indywidualną cechą każdego z nas i także dzięki niej widzowie będą mogli odczytać to, co dzieje się na scenie w indywidualny sposób. "YES NO MAYBE” postara się odpowiedzieć na pytanie – czym jest wyobraźnia? Jak działa ten fenomen?, ale to publiczność zdecyduje, co chce dostrzec w tanecznej odsłonie.
W programie nie zabraknie tradycyjnych „Nocnych rozmów o tańcu” czyli wieczornych spotkań z twórcami i artystami. W ramach muzycznych propozycji pojawią się na scenie Ladies Quartet, pełne temperamentu kobiety łączące w swoim repertuarze hity muzyki rozrywkowej, filmowej i oczywiście muzykę klasyczną, oraz DJ-e Dyapanazy i Lebe. Nowością w programie Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca są warsztaty krytyki teatralnej. Nie zabrakło jednak corocznych warsztatów tańca współczesnego, które poprowadzą: Igor Urzelai & Moreno Solinas, Marco da Silva Ferreira, Vítor Fontes, Anaísa Lopes, Kenneth Flak & Kulli Roosna, Noe Soulier, Emanuel Bog'ar, Claire Cunningham, Anton Ovchinnikov, Karen Kastenbaum, Adi Weinberg, Anatoly Schoenfeld, Yuko Imazaike.
PROGRAM
7 listopada
16:00
HOLD – SILK Fluegge – Austria / 30 min
Tarasy Zamkowe, wstęp wolny
18:00
Give me a reason to live – Claire Cunningham – Wielka Brytania / 40 min
Sala Widowiskowa CK, ul. Peowiaków 12
19:30
Koncert: Ladies Quartet – Polska / 60 min
Klub Festiwalowy – Piwnice CK, bezpłatne wejściówki
8 listopada
16:00
OntoME – SILK Fluegge – Austria / 30 min
Tarasy Zamkowe, wstęp wolny
18:00
Uroda Życia – Podlaskie Stowarzyszenie Tańca – Polska / 45 min
KBDWB – Dom Żołnierza, bezpłatne wejściówki
20:00
Hu( r )mano – Marco da Silva Ferreira – Portugalia / 50 min
Idiot-Syncrasy – Igor and Moreno – Wielka Brytania / 40 min
Sala Widowiskowa CK, ul. Peowiaków 12
9 listopada
16:00
Movement on Movement – Noé Soulier – Francja / 40 min
Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
18:00
One step before the fall – Spitfire Company – Czechy / 43 min
Sala Czarna Galerii Labirynt, ul. Popiełuszki 5
20:00
Gluten Free – Liat Dror Nir Ben gal Dance Company – Izrael / 35 min
Wild Places : : Mountain – Roosna & Flak, Korzo productions – Holandia / 60 min
Sala Widowiskowa CK, ul. Peowiaków 12
10 listopada
16:00
Movement on Movement – Noé Soulier – Francja / 40 min
Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
18:00
Monadologia. Traktat o relacyjności – Aleksandra Hirszfeld, Marta Ziółek, Małgorzata Kuciewicz – Polska / 63 min
Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
20:00
Relative Collider – Liz Santoro & Pierre Godard – Francja / USA / 45 min
Sala Widowiskowa CK
11 listopada
16:00
Monadologia. Traktat o relacyjności – Aleksandra Hirszfeld, Marta Ziółek, Małgorzata Kuciewicz – Polska / 63 min
Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
18:00
Jamais vu – Anton Safonov – Ukraina / 8 min
Yes No Maybe – Buchok ART Family – Ukraina / 25 min
Grain – Sergey Poyarkov & Igor Chipovsky – Białoruś / 20 min
Sala Widowiskowa CK, ul. Peowiaków 12
20:00
Ruhr-Ort, Ein Tanzfonds Erbe Projekt – Susanne Linke& Renegade – Niemcy / 70 min
Kuźnia Matrycowa, ul. Frezerów 14, spektakl zawiera elementy nagości
12 listopada
20:00
Ruhr-Ort, Ein Tanzfonds Erbe Projekt – Susanne Linke& Renegade – Niemcy / 70 min
Kuźnia Matrycowa, ul. Frezerów 14, spektakl zawiera elementy nagości
BILETY
do nabycia od 2 listopada w kasie Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
oraz na godzinę przed spektaklami w miejscu prezentacji.
* Bilety na spektakl "Ruhr-Ort, Ein Tanzfonds Erbe Projekt" Susanne Linke& Renegade w Kuźni Matrycowej do nabycia tylko w kasie Centrum Kultury w Lublinie
* Karnety do nabycia tylko w kasie Centrum Kultury w Lublinie
Ceny biletów:
bilety ulgowe – 20 zł
bilety normalne – 30 zł
bilety na spektakl „Ruhr-Ort, Ein Tanzfonds Erbe Projekt” Susanne Linke& Renegade – 30/40 zł
Ceny karnetów:
karnet ulgowy – 150 zł
karnet normalny – 250 zł
dla Uczestników Warsztatów MSTT i Centrum Ruchu – 120 zł