Chcąc zarabiać na nieruchomościach, należy najpierw zapoznać się z rynkiem, żeby zrozumieć mechanizmy, jakie nim kierują. Dobra orientacja pozwoli dostrzec wyjątkową okazję do opłacalnej inwestycji. Należy określić własne możliwości finansowe i strategię. Dochód z takich inwestycji może być pasywny lub jednorazowy.
Jakie są najskuteczniejsze metody zarabiania na nieruchomościach?
Wynajem mieszkania – to najpopularniejszy sposób zarabiania na lokalach mieszkalnych. Największą popularnością cieszą się lokale umiejscowione w pobliżu miasteczek studenckich, czy dużych zakładów przemysłowych. Mieszkanie można kupić za gotówkę lub na kredyt. W wielu przypadkach opłacalne jest podzielenie lokalu na pokoje. Nie wymaga to poświęcania czasu na administrowanie. W zależności od docelowego klienta mogą to być nieruchomości pochodzące z rynku pierwotnego lub wtórnego – wówczas jednak konieczne będzie dostosowanie lokalu do potrzeb najemców.
Podnajem mieszkań – nawet nie mając własnych środków na zakup nieruchomości, można zarabiać na mieszkaniach. Podnajem jest formą, pozwalającą na czerpanie pasywnego zysku. Nie wolno jednak zapominać, że potrzebna jest do tego zgoda pierwotnego właściciela lokalu. Taka działalność polega na znalezieniu mieszkania do wynajęcia w niskiej cenie, a następnie podnajęcia go innym osobom za wyższą kwotę. Dzieląc mieszkanie na pokoje, można wygenerować przyzwoite zyski. Jest to opłacalne, jeżeli umowa z właścicielem zawarta jest na kilka lat.
Flipy – pod tą tajemniczą dla wielu osób nazwą kryje się obrót nieruchomościami, czyli kupno taniego mieszkania, a następnie jego sprzedaż z zyskiem. Aby jednak zarobić na takiej inwestycji, konieczne jest znalezienie lokalu w niskiej cenie. Takie okazje można znaleźć na stronie Listaprzetargow.pl. Inwestując w lokal od syndyka, wystawiony na licytacji komorniczej, czy w przetargu, można uzyskać bardzo korzystną cenę zakupu. Należy jednak liczyć się z koniecznością wyremontowania takiego mieszkania, a co za tym idzie, dodatkowymi kosztami. Wyremontowaną nieruchomość sprzedaje się w wyższej cenie. Inwestycja przynosi jednorazowy zysk, sięgający nawet kilkudziesięciu tysięcy zł.
Zdjęcie: Unsplash.com