Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

18 lipca 2016 r.
20:23

5 głównych korzyści z wykupienia ubezpieczenia mieszkania przed wyjazdem na wakacje

Do tematu ubezpieczenia mieszkania podchodzimy czasem z dużym dystansem. „Skoro dotychczas nic się nie przytrafiło, żadnych zalań, kradzieży, to w sumie po co ubezpieczać mieszkanie…?” – to częsta opinia wśród właścicieli mieszkań i domów. Z racji zbliżającego się sezonu urlopowego spróbujemy Was przekonać, że jednak warto się nad tym tematem pochylić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1. Sprawdzona metoda

Warto mieć na uwadze, że ubezpieczenie mieszkania czy domu to pewna i sprawdzona metoda rekompensacji szkód na wypadek, gdyby – mimo zastosowania odpowiednich zabezpieczeń – jednak nie udało się zapobiec na przykład włamaniu. Choć to tylko jedno z ryzyk. Spokojna głowa w czasie urlopu, ale i na co dzień, że w razie kradzieży będziemy w stanie uzyskać odszkodowanie, a w razie zniszczeń (np. w wyniku włamania, pożaru, czy zalania), uzyskamy też pokrycie kosztów dodatkowej pomocy, to realna wartość. Szczególnie, że wysokość składki za ubezpieczenie – w zestawieniu z ewentualnymi stratami w przypadku jego braku – jest bezdyskusyjnie opłacalną inwestycją w nasz spokój.

 

2. Odpowiednie dla właścicieli i najemców 

Standardowo ubezpieczenie mieszkania i domu to objęcie ochroną elementów stałych oraz tak zwanego mienia ruchomego, które przechowywane jest w miejscu ubezpieczenia. Co można uznać za mienie ruchome? Głównie wyposażenie mieszkania, takie jak: meble, dywany, książki, odzież, sprzęt (AGD, komputerowy i fotograficzny). To także gotówka, wyroby ze złota oraz srebra, ale i wózki dziecięce, rowery, przyczepki rowerowe. Co istotne, ubezpieczenie  wyposażenia obejmuje ruchomości domowe zgromadzone zarówno w miejscu ubezpieczenia, jak i te, które znajdują się w pomieszczeniach przynależnych – np. piwnicy czy garażu.

Ubezpieczenie mieszkania i domu dostępne jest w opcji zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i dla najemców.

Taka polisa zapewnia kompleksową ochronę mienia: na wypadek włamania i kradzieży w jego wyniku, dewastacji lokalu, a także na wypadek rabunku i ewentualnej akcji ratowniczej, np. w przypadku pożaru. Właściciele wynajmowanych mieszkań często obawiają się dewastacji lokalu - szczególnie, jeśli stanowi on inwestycję lub/i został ekskluzywnie wyposażony. Z kolei najemcy mają dziś także możliwość zabezpieczenia swojego mienia, korzystając ze specjalnie do nich skierowanej opcji ubezpieczenia.

 

3. Wartości dodane

Ubezpieczenie mieszkania i domu daje także ochronę na wypadek: przepięcia prądu, zdarzeń losowych oraz – bardzo przydatne – OC w życiu prywatnym. Wspomniane OC jest jeszcze dość mało uświadomioną wśród Polaków ochroną ubezpieczeniową. A szkoda, bo to bardzo przydatna forma ochrony. Z czym jest związana? Skorzystamy z niej, gdy zostanie wyrządzona krzywda osobie trzeciej (tzw. szkoda rzeczowa lub osobowa), w związku z wykonywaniem przez nas czynności z obszaru życia prywatnego. Są to np.: posiadanie i użytkowanie nieruchomości (wraz ze szkodami wodno-kanalizacyjnymi), prowadzenie gospodarstwa domowego (w tym opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, posiadanie zwierząt domowych –  z wyłączeniem ras psów wpisanych na listę klasyfikacyjną jako agresywne). W zakres podlegający ochronie ujęte są także: amatorskie uprawianie sportu, w tym jazda na rowerze. Taka umowa ochrony ubezpieczeniowej obejmuje wszystkie osoby zamieszkujące w ubezpieczonej nieruchomości. Zazwyczaj dostępna jest w opcjach, np. standard i premium w niemal każdym możliwym miejscu na świecie. Zatem wyjeżdżając na wakacje warto pamiętać o tym, że nasza polisa może nas chronić także w przypadku szkód OC za granicą.

 

4. Wsparcie bywa cenne

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym to nie jedyny możliwy bonus, dostępny przy rozszerzeniu ochrony przy wykupieniu polisy mieszkaniowej. Możliwe, że nie wiesz, że w ramach pakietu ubezpieczenia mieszkania lub domu, możliwe jest dokupienie opcji „pomoc w domu”, co oznacza pokrycie kosztów usługi hydraulika czy elektryka.

Opcja Assistance to kolejny wart uwagi punkt na liście w opcji ubezpieczenia mieszkania i domu. Najprościej rzecz ujmując, Assistance gwarantuje pokrycie kosztów pomocy, która może być potrzebna w przypadku chociażby awarii sprzętów, takich jak pralka, lodówka, telewizor czy piec grzewczy, a także w przypadku poważnych szkód, jak zniszczenie naszego ubezpieczonego mieszkania czy domu. I tak, ubezpieczyciel zobowiązuje się poprzez polisę do: zorganizowania i pokrycia kosztów pobytu ubezpieczonego w hotelu lub innym miejscu jego tymczasowego pobytu (zazwyczaj do kwoty kilkuset złotych), zorganizowania i pokrycia kosztów: transportu ubezpieczonego do jego miejsca tymczasowego pobytu, transportu mienia właściciela polisy do wskazanego miejsca, a także dozoru miejsca ubezpieczenia, jeżeli zachodzi konieczność odpłatnego dozoru niezabezpieczonego mienia pod nieobecność ubezpieczonego. Co więcej, jeśli w wyniku któregoś ze zdarzeń objętych ochroną w ramach wykupionej polisy istnieje ryzyko utraty lub dalszych uszkodzeń mienia, towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do zorganizowania i pokrycia kosztów interwencji takich specjalistów, jak: elektryk, ślusarz, hydraulik, szklarz, technik urządzeń grzewczych, stolarz czy dekarz.

Ubezpieczenie mieszkania i domu oferowane jest przez większość towarzystw ubezpieczeniowych, warto jednak szukać optymalnych rozwiązań: maksymalnego zakresu ochrony, przy możliwie niskiej składce, na przykład możliwej dzięki opcji direct, czyli zakupu online.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium