Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

21 grudnia 2015 r.
0:00

Depresję można wyleczyć

Na Depresję zwaną „chorobą duszy” narażeni są w szczególności ludzie młodzi. Co trzeci nastolatek ma stany depresyjne, nie widzi sensu nauki czy jakiejkolwiek innej aktywności. Ma problemy z koncentracją, normalnym funkcjonowaniem, często izoluje się od otoczenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Młodzież rzadko potrafi precyzyjnie określić objawy i nazwać przeżywane emocje.                       Często podświadomie, słownie komunikuje poczucie odrzucenia „nikt mnie nie kocha, „nikomu na mnie nie zależy”. Przedstawia ujemny obraz własnej osoby „nie dam rady, jestem do niczego”, „nic mi się nie udaje”. W tych wołających o pomoc komunikatach nastolatków, więcej zwykle jest poczucia krzywdy niż poczucia winy.

Trwałe poczucie zmęczenia, ociężałości, smutku, przygnębienia, rezygnacji.  Utrata energii, zainteresowań, wewnętrzne napięcie, niepokój, brak apetytu. Rezygnacja z kontaktów ze znajomymi, izolacja, wypowiadanie myśli o braku sensu życia…

 to sygnały, których osoby z najbliższego otoczenia nie mogą lekceważyć.

Wychodząc naprzeciw tym powtarzającym się i narastającym sygnałom występowania zjawiska depresji młodzieńczej na terenie Lubelszczyzny, Samorząd Województwa Lubelskiego podjął działania profilaktyczne, wdrażając do realizacji Program Zdrowotny „Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat”, jako jeden ze sposobów dotarcia do szerokiego grona i zdiagnozowania uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa lubelskiego.

Podstawowym celem programu było wczesne wykrywanie wśród młodzieży zaburzeń depresyjnych, wzrost umiejętności radzenia sobie ze stresem, upowszechnienie skutecznych metod diagnozowania depresji w grupach ryzyka (młodzież 16-17 lat).

Koordynatorem Programu Zdrowotnego na terenie Województwa Lubelskiego w 2015 roku był Niepubliczny Ośrodek Zdrowia Psychicznego DIALOG, którego zespół terapeutyczny znający problematykę zaburzeń dotykających młodzież w okresie adolescencji:                                        lekarz psychiatra, psychoterapeuta, psychologowie, pedagodzy, pielęgniarki psychiatryczne, dostosował metody i techniki pracy do potrzeb młodego człowieka.


Program zdrowotny ,,Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat”, został objęty Honorowym Patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

W programie udział wzięli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych w Chełmie, Okszowie, Włodawie, Krasnymstawie, Zamościu, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju, Janowie Lubelskim, Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Łukowie, Radzyniu Podlaskim, Parczewie.

Na terenie Chełmszczyzny przebadano 243 uczniów, z czego 119 skierowano
do pogłębionej diagnozy, na terenie Zamojszczyzny 235, z czego do pogłębionej diagnozy skierowano 73, na terenie Białej Podlaskiej 422 uczniów, w tym do pogłębionej diagnozy skierowano 138 uczniów. Wszystkie etapy Programu ukończyło 900 uczniów, biorąc udział w pełnej ścieżce wsparcia edukacyjnego i terapeutycznego.

Informacja o realizacji Programu Zdrowotnego odbiła się szerokim echem w lokalnych środowiskach szkolnych i pedagogicznych.

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie Barbara Baluk oraz pedagog szkolny Iwona Sobieszczuk stwierdziły, iż uczestnictwo uczniów z ich placówki w programie przełożyło się na konstruktywne radzenie sobie młodzieży w sytuacjach problemowych zarówno w środowisku rodzinnym jak i szkolnym.

Decyzję o przystąpieniu uczniów do programu pozytywnie oceniają dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Zamościu Renata Chyrchała oraz pedagog Aneta Antczak podkreślając, że zmiana dotychczasowego funkcjonowania uczniów klas pierwszych czyli przejście z gimnazjum do szkoły ponadgimnazjalnej może być dla dorastającego człowieka trudne a wyposażenie młodych ludzi w wiedzę na temat rozpoznawania niepokojących symptomów pozwoli przeciwdziałać mogącym pojawiać się stanom depresyjnym, minimalizując ich skutki.

Dyrektor Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskich Arkadiusz Stefaniuk oraz psycholog Ewa Bernatowicz stwierdzili, że dzięki przeprowadzonym zajęciom, uczniowie nabyli umiejętności niezbędne do radzenia sobie z obniżonym nastrojem i trudnymi emocjami, które często towarzyszą młodzieży w okresie adolescencji.

Prowadzone w ramach programu zajęcia terapeutyczne, realizowane były przez zespół specjalistów, którzy w pierwszym etapie programu dokonali diagnozy poziomu problemów psychoemocjonalnych, natężenia stresu, symptomów depresyjnych u poszczególnych uczniów. Na podstawie analizy testów psychologicznych zostały sporządzone indywidualne dla każdego ucznia opinie psychologiczne. W drugim etapie programu zespoły terapeutyczne prowadziły zajęcia warsztatowe z uczniami poświęcone depresji.

Uczniowie mieli również możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji ze specjalistą lekarzem psychiatrą.

Młodzież pozytywnie oceniła udział w programie. Doceniła pozyskaną wiedzę jako przydatną nie tylko w okresie dorastania, ale także w życiu dorosłym. Wyraziła zadowolenie z pozyskanych materiałów edukacyjnych oraz drobnych upominków/gadzetów przypominający o udziale w zajęciach.

Kadra prowadząca badania oraz zajęcia w sposób szczególny dziękują młodzieży, rodzicom oraz kadrze pedagogicznej szkół za udział oraz zaangażowanie w realizację programu ,,Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat” w roku 2015.

Każdy nastolatek doświadcza w swoim życiu poczucia przygnębienia czy zmęczenia. Często potocznie określa ten stan słowem "depresja". Zdarza się jednak, że są to objawy choroby, zwanej zaburzeniami depresyjnymi, które należą obecnie do najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych.

Depresja polega na zmianach nastroju oraz zaburzeniu funkcji biologicznych organizmu człowieka oraz zaburzeniach w sferze myślenia, zachowania i relacji. Choroba ta może mieć podłoże genetyczne lub pojawić się na skutek doświadczenia straty. Kolejne epizody choroby powstają na skutek nagromadzenia stresu, który uaktywnia podatność na chorobę. Stres życiowy jest wtedy podtrzymywany przez depresyjne myśli i działania. Układ nerwowy człowieka działa „na zwolnionych obrotach” zakłócając sen, odbierając apetyt
i energię. Spowolnienie prowadzi do depresyjnych nastrojów

Depresja to choroba. Podobnie jak cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze. Na depresję może zachorować każdy bez względu na wykształcenie, religię czy status materialny. To stan, który wymaga leczenia i nie powinien być przyczyną obwiniania się czy wstydu.

Objawy depresji:

  • poczucie ciągłego zmęczenia, ociężałość, utrata energii,
  • smutek, przygnębienie, płaczliwość,
  • utrata zainteresowań, "nic Cię nie cieszy",
  • niechęć do szkoły, wykonywania, codziennych czynności,
  • brak zadowolenia z siebie, niechęć do życia,
  • pogorszenie pamięci, trudności ze skupieniem uwagi przy czytaniu, oglądaniu telewizji,
  • zamartwianie się (o dzień dzisiejszy,
    o przyszłość),
  • unikanie spotkań ze znajomymi,
  • uczucie wewnętrznego napięcia, niepokoju,
  • wczesne budzenie się, płytki sen lub odwrotnie, trudności z porannym wstawaniem,
  • złe samopoczucie rano,
  • brak apetytu, chudnięcie,
  • zaparcia, zasychanie w ustach,
  • bóle głowy,
  • bóle różnych grup mięśni,
  • myśli samobójcze.

Depresję leczy psychiatra (tak jak kardiolog leczy nadciśnienie). Zgłoś się do lekarza. Jeśli poprosisz

o pomoc szybciej powinna wrócić radość z życia oraz zwyczajna aktywność, którą do tej pory prowadziłeś.

Depresja i co dalej?

Jedną z form leczenia depresji jest farmakoterapia, czyli leczenie lekami. Wykorzystywane jest do regulacji snu i apetytu oraz zwiększania zasobów energii. Energia ta jest niezbędna, aby przezwyciężyć depresję.

Równolegle do leczenia lekami prowadzona jest psychoterapia. Należy nauczyć się kontrolować

i zmieniać wzorce myślenia, działania i tworzenia relacji. Procesy myślowe, rutynowe zachowania

i sposoby utrzymywania związków, które podtrzymują nastrój depresyjny, pozostają pod świadomą kontrolą, dlatego zadaniem terapii jest przekazać nastolatkowi umiejętności zmiany tych czynników.

JAK RADZIĆ SOBIE SOBIE ZE STANAMI depresyjnymi

  1. Jeśli uważasz, ze zadanie jest niewykonalne podziel je na etapy.
  2. Planuj przyjemne wydarzenia, które sprawiają Ci przyjemność.
  3. Codziennie wieczorem przypominaj sobie o przyjemnych doświadczeniach, których doświadczyłeś w ciągu dnia.
  4. Zaakceptuj to, że nie wszystko musisz umieć zrobić od razu i nie wszystko musisz robić idealnie.
  5. Staraj się skupiać na pozytywnych aspektach sytuacji, którą uważasz na trudną.
  6. Często chwal samego siebie za to, co zrobiłeś dobrze.
  7. Uprawiaj sport – regularne ćwiczenia np. aerobik poprawiają samopoczucie. Zdrowo się odżywiaj. To, co jesz ma wpływ na to jak się czujesz.
  8. Wykorzystuj metody relaksacyjne bądź wizualizacje, wyobrażając sobie relaksującą sytuację zawsze wtedy, gdy czujesz się spięty.

Depresję leczy psychiatra (tak jak kardiolog leczy nadciśnienie). Zgłoś się do lekarza. Jeśli poprosisz
o pomoc szybciej powinna wrócić radość z życia oraz zwyczajna aktywność, którą do tej pory prowadziłeś.

Depresja i co dalej?

Jedną z form leczenia depresji jest farmakoterapia, czyli leczenie lekami. Wykorzystywane jest do regulacji snu i apetytu oraz zwiększania zasobów energii. Energia ta jest niezbędna, aby przezwyciężyć depresję.

Równolegle do leczenia lekami prowadzona jest psychoterapia. Należy nauczyć się kontrolować
i zmieniać wzorce myślenia, działania i tworzenia relacji. Procesy myślowe, rutynowe zachowania
i sposoby utrzymywania związków, które podtrzymują nastrój depresyjny, pozostają pod świadomą kontrolą, dlatego zadaniem terapii jest przekazać nastolatkowi umiejętności zmiany tych czynników.

,,Profilaktyka zaburzeń depresyjnych wśród młodzieży w wieku 16-17 lat” Finansowane ze środków Samorządu Województwa Lubelskiego

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium