Pierwsza suszarka do rąk została opatentowana w USA w latach dwudziestych XX wieku, a upowszechnienie się tych urządzeń nastąpiło w latach czterdziestych. Dziś w wielu toaletach i łazienkach znajdujących się w miejscach publicznych, takich jak wielkopowierzchniowe sklepy, restauracje, bary, hotele i instytucje, ale również i w prywatnych domach, znajdują się elektryczne suszarki do rąk. Są one częstą alternatywą dla jednorazowych papierowych ręczników i wiele osób, stojąc przed wyborem między papierem a ciepłym podmuchem powietrza, stawia na suszarki.
Słuszny wybór suszarki
Kwestia wyboru pomiędzy suszarką a papierowymi ręcznikami często opiera się na sposobie eksploatacji – elektryczne suszarki nie wymagają uzupełniania i nie generują odpadów, więc użytkowanie tych urządzeń jest bardzo proste. Wymagają one tylko stałego podłączenia do źródła energii elektrycznej. Wykorzystanie ręczników papierowych wymusza zakupienie specjalnych podajników i koszy na odpadki oraz częstszego sprzątania, a co za tym idzie, większego zużycia worków na odpady oraz środków czyszczących.
Moc suszenia
Przy wyborze odpowiedniej suszarki do rąk warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, cechujących te urządzenia. Najważniejszym z nich jest moc suszarki. Większa moc oznacza szybsze suszenie, lecz wiąże się z większym poborem prądu. Pobór mocy we współczesnych suszarkach mieści się w granicach 1000-2000 W. Jednakże dzięki stosowaniu nowoczesnych, ekologicznych technologii współczesne urządzenia potrafią połączyć wysoką efektywność działania z niskim zużyciem energii. Wysokiej klasy suszarki pracują ciszej i suszą krócej, co przekłada się na komfort użytkowania i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.
Czas na czas
Czas suszenia jest czynnikiem istotnym z punktu widzenia użytkownika. Na rynku można znaleźć modele, w których parametr ten waha się w przedziale 10-40 sekund. Krótszy czas suszenia zapobiega tworzeniu się kolejek w miejscach o dużym natężeniu ruchu jak centra handlowe czy restauracje. Dlatego czynnik czasowy należy wziąć pod uwagę, analizując lokalizację, w jakiej będzie znajdować się urządzenie i szacunkową liczbę użytkowników.
Suszarka automatyczna czy półautomatyczna?
Ze względu na sposób uruchomienia można wyróżnić suszarki automatyczne oraz półautomatyczne, ze wskazaniem na przewagę na rynku tych pierwszych. Suszarki automatyczne używają czujnika ruchu, więc są bezdotykowe, a co za tym idzie, bardziej ekonomiczne i higieniczne. Suszarki półautomatyczne uruchamiane są przyciskiem i działają przez ściśle określony czas
Trwała obudowa
Elementy suszarki zamknięte są w obudowie, a ta może być zrobiona z tworzyw sztucznych, stali bądź aluminium. Wybór obudowy podyktowany jest zatem względami estetycznymi oraz praktycznymi – powinna być zarówno ładna, jak i higieniczna oraz udaroodporna. Dobrą wytrzymałość gwarantuje tu zastosowanie wzmocnionego plastiku ABS.
Producenci wprowadzają również różne zabezpieczenia swoich produktów. Standardowo są montowane zabezpieczenia termiczne (bezpiecznik wyłączający element grzejny lub całe urządzenie). Istnieją też zabezpieczenia tzw. „wandaloodporne", takie jak wyłącznik czasowy, uruchamiający się w przypadku zasłonięcia czy zaklejenia czujnika (np. za pomocą gumy do żucia).
Na rynku można znaleźć wiele dobrych sklepów oferujących urządzenia wiodących producentów, którzy posiadają szeroką gamę urządzeń odpowiednich na każdą kieszeń i do każdej lokalizacji.
Więcej na temat suszarek do rąk znajdziesz na stronie autora artykułu Alnar.pl
Kompaktowa, łazienkowa suszarka do rąk
Zadbane dłonie i paznokcie