Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

24 listopada 2015 r.
0:02

Historia łożyskiem się toczy

0 A A
Łożysko kulkowe od wewnątrz
Łożysko kulkowe od wewnątrz

Znane powiedzenie mówi że historia toczy się kołem i faktycznie, po wynalezieniu koła historia zauważalnie ruszyła z kopyta. Ludzkość od początku swych dziejów zmagała się z siłami tarcia, już to krzesząc ogień, już to transportując ciężkie skalne bloki na drewnianych balach. Odkrycie koła w IV tysiącleciu p.n.e. pozwoliło na zmianę ruchu ślizgowego na ruch toczny, co znacząco ułatwiło transport i stało się jednym z kamieni milowych cywilizacji. Dało podwaliny również trybologii – nauce o zjawisku tarcia i procesach temu towarzyszących. Jeśli zestawimy ze sobą koło i tarcie, w sposób nieuchronny dojdziemy do wynalazku, jakim jest łożysko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak i dlaczego działa łożysko?

Łożysko to część składowa urządzenia lub mechanizmu, której zadaniem jest podtrzymywanie obracających się części, takich jak wał lub oś, zapewnienie właściwego ruchu obrotowego poprzez redukcję tarcia oraz przenoszenie obciążeń i utrzymanie prawidłowej osi obrotu. Przykładowe łożysko składa się z dwóch pierścieni, pomiędzy którymi osadzone są obracające się elementy, takie jak kulki lub wałki. W wewnętrznym pierścieniu osadzony jest element obracający się, a specjalny koszyk umieszczony pomiędzy pierścieniami zapobiega przemieszczaniu się kulek. Dzięki temu ruch wału/osi jest płynny i stabilny, a działanie sił grawitacyjnych na element obracający się zostaje zminimalizowane. Bez tego prostego mechanizmu poruszanie się zwyczajnym samochodem czy rowerem byłoby poza zasięgiem ludzkich możliwości. Rynek motoryzacyjny, a szerzej rynek pojazdów mechanicznych, jest dziś największym odbiorcą i beneficjentem tego pochodnego kołu wynalazku.

Łożysko – krótki rys dziejowy

Historia łożysk sięga już neolitycznego okresu rozwoju ludzkości, kiedy stosowano prymitywne łożyska ślizgowe z kamienia, używane w prostych konstrukcjach. Z kolei z IV wieku p. n. e. pochodzi konstrukcja oblężnicza dzieła greckiego inżyniera Diadesa, uznawana za prototyp tak zwanego łożyska tocznego. Był nią taran ułożony na ruchomych rolkach, które znajdowały się w specjalnie wydrążonych w tym celu bieżnikach. Z I wieku n. e. pochodzi zaś prototypowe łożysko kulkowe. Mechanizmy łożyskowe opisywał w swych projektach sam Leonardo da Vinci, ale dopiero rewolucja przemysłowa przyniosła znaczący przełom w historii ich rozwoju, głównie dzięki możliwości wykonywania ich elementów składowych z metalu. Pierwsze opatentowane łożysko pochodzi z końca XVIII w. Natomiast XIX stulecie to okres doskonalenia technologii wyrobu; zaś wiek XX doprowadził do normalizacji i standaryzacji wymiarów, a zastosowanie w jego drugiej połowie technologii ściernych do produkcji elementów łożysk pozwoliło na osiągnięcie współczesnej precyzji i niezawodności.

Moc łożyska, czyli atrybuty niezawodności

Dobre łożysko powinno przede wszystkim cechować się wysoką wytrzymałością i odpornością: na korozję, zatarcie, nacisk, temperaturę, zużycie, zmęczenie materiału. Jako część zamienna narażona na ciągłe obciążenia, musi charakteryzować się maksymalną możliwą żywotnością. W chwili obecnej mamy dostępnych na rynku wiele typów łożysk, różniących się ze względu na swą konstrukcję – stożkowe, kulkowe, walcowe, wałeczkowe, baryłkowe, igiełkowe, przegubowe. Łożyska wykonywane są nie tylko ze stali, ale i z tworzyw sztucznych lub ceramicznych.

Biorąc pod uwagę specyfikę części, jaką jest łożysko, przy ich wyborze należy niezmiennie kierować się najwyższą jakością, trwałością oraz bezpieczeństwem użytkowania. Tylko takie łożyska będą nam służyły zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

 

Autorem artykułu jest Sklep Łożyska "Serwisowa"

sklep-lozyska.com.pl

tel.: 85 687 17 78

e-mail: biuro@lozyska-bialystok.pl

Łożysko nie jedno ma imię
Łożysko w świecie techniki

Pozostałe informacje

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Zagłębie Lubin - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zagłębie Lubin - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Zagłębie Lubin - Motor Lublin. Początek spotkania o godz. 18.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

dr Marek Paździor, z-ca dyrektora SP ZOZ w Puławach do spraw lecznictwa i szef oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej

Konkurs na dyrektora szpitala w Puławach. Kto wypadł najlepiej?

Właśnie zakończyły się rozmowy kwalifikacyjne z piątką kandydatów, która przystąpiła do konkursu na dyrektora SP ZOZ w Puławach. Wybór komisji jest jednoznaczny. Ostateczną decyzję podejmie jednak zarząd powiatu.

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet - fundament nowoczesnej architektury i inżynierii

Żelbet, połączenie betonu i stali zbrojeniowej, zrewolucjonizował budownictwo i zmienił oblicze naszych miast. Innowacyjna technologia umożliwiła tworzenie konstrukcji o niespotykanej dotąd wytrzymałości, trwałości i wszechstronności.

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali - frezowanie, toczenie, gięcie. Jakie techniki warto znać?

Obróbka metali fascynuje od wieków, kształtując naszą cywilizację. Choć może wydawać się tematem zarezerwowanym dla inżynierów i specjalistów, w rzeczywistości otacza nas na każdym kroku.

Podpisanie umów w ramach Działania 7.8 FEL 2021-2027 w dniu 8 listopada 2024 roku, fot. Michał F. Lenart UMWL

Rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w regionie dzięki Funduszom Europejskim

Niebawem rozpocznie się realizacja projektów dotyczących wsparcia podmiotów leczniczych, udzielających świadczeń w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. W dniu 8 listopada 2024 r. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Piotr Breś wraz z przedstawicielami 10 podmiotów leczniczych podpisali 11 umów o dofinansowanie projektów o łącznej wartości niemal 106 mln zł, z czego blisko 80 mln zł to wsparcie ze środków unijnych.

Meble Hotelowe – Jak zaprojektować estetyczną i funkcjonalną przestrzeń hotelową?

Meble Hotelowe – Jak zaprojektować estetyczną i funkcjonalną przestrzeń hotelową?

Jaka powinna być przestrzeń hotelowa? Przede wszystkim funkcjonalna, praktyczna, ale również maksymalnie estetyczna - taka, która pozwali na zapewnienie komfortu i wyjątkowego doświadczenia wszystkim odwiedzającym. Tworzenie przestrzeni hotelowej to zadanie wymagające nie tylko znajomości zasad ergonomii, ale także zrozumienia potrzeb gości oraz estetyki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium