Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

24 listopada 2015 r.
0:02

Historia łożyskiem się toczy

Łożysko kulkowe od wewnątrz
Łożysko kulkowe od wewnątrz

Znane powiedzenie mówi że historia toczy się kołem i faktycznie, po wynalezieniu koła historia zauważalnie ruszyła z kopyta. Ludzkość od początku swych dziejów zmagała się z siłami tarcia, już to krzesząc ogień, już to transportując ciężkie skalne bloki na drewnianych balach. Odkrycie koła w IV tysiącleciu p.n.e. pozwoliło na zmianę ruchu ślizgowego na ruch toczny, co znacząco ułatwiło transport i stało się jednym z kamieni milowych cywilizacji. Dało podwaliny również trybologii – nauce o zjawisku tarcia i procesach temu towarzyszących. Jeśli zestawimy ze sobą koło i tarcie, w sposób nieuchronny dojdziemy do wynalazku, jakim jest łożysko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak i dlaczego działa łożysko?

Łożysko to część składowa urządzenia lub mechanizmu, której zadaniem jest podtrzymywanie obracających się części, takich jak wał lub oś, zapewnienie właściwego ruchu obrotowego poprzez redukcję tarcia oraz przenoszenie obciążeń i utrzymanie prawidłowej osi obrotu. Przykładowe łożysko składa się z dwóch pierścieni, pomiędzy którymi osadzone są obracające się elementy, takie jak kulki lub wałki. W wewnętrznym pierścieniu osadzony jest element obracający się, a specjalny koszyk umieszczony pomiędzy pierścieniami zapobiega przemieszczaniu się kulek. Dzięki temu ruch wału/osi jest płynny i stabilny, a działanie sił grawitacyjnych na element obracający się zostaje zminimalizowane. Bez tego prostego mechanizmu poruszanie się zwyczajnym samochodem czy rowerem byłoby poza zasięgiem ludzkich możliwości. Rynek motoryzacyjny, a szerzej rynek pojazdów mechanicznych, jest dziś największym odbiorcą i beneficjentem tego pochodnego kołu wynalazku.

Łożysko – krótki rys dziejowy

Historia łożysk sięga już neolitycznego okresu rozwoju ludzkości, kiedy stosowano prymitywne łożyska ślizgowe z kamienia, używane w prostych konstrukcjach. Z kolei z IV wieku p. n. e. pochodzi konstrukcja oblężnicza dzieła greckiego inżyniera Diadesa, uznawana za prototyp tak zwanego łożyska tocznego. Był nią taran ułożony na ruchomych rolkach, które znajdowały się w specjalnie wydrążonych w tym celu bieżnikach. Z I wieku n. e. pochodzi zaś prototypowe łożysko kulkowe. Mechanizmy łożyskowe opisywał w swych projektach sam Leonardo da Vinci, ale dopiero rewolucja przemysłowa przyniosła znaczący przełom w historii ich rozwoju, głównie dzięki możliwości wykonywania ich elementów składowych z metalu. Pierwsze opatentowane łożysko pochodzi z końca XVIII w. Natomiast XIX stulecie to okres doskonalenia technologii wyrobu; zaś wiek XX doprowadził do normalizacji i standaryzacji wymiarów, a zastosowanie w jego drugiej połowie technologii ściernych do produkcji elementów łożysk pozwoliło na osiągnięcie współczesnej precyzji i niezawodności.

Moc łożyska, czyli atrybuty niezawodności

Dobre łożysko powinno przede wszystkim cechować się wysoką wytrzymałością i odpornością: na korozję, zatarcie, nacisk, temperaturę, zużycie, zmęczenie materiału. Jako część zamienna narażona na ciągłe obciążenia, musi charakteryzować się maksymalną możliwą żywotnością. W chwili obecnej mamy dostępnych na rynku wiele typów łożysk, różniących się ze względu na swą konstrukcję – stożkowe, kulkowe, walcowe, wałeczkowe, baryłkowe, igiełkowe, przegubowe. Łożyska wykonywane są nie tylko ze stali, ale i z tworzyw sztucznych lub ceramicznych.

Biorąc pod uwagę specyfikę części, jaką jest łożysko, przy ich wyborze należy niezmiennie kierować się najwyższą jakością, trwałością oraz bezpieczeństwem użytkowania. Tylko takie łożyska będą nam służyły zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

 

Autorem artykułu jest Sklep Łożyska "Serwisowa"

sklep-lozyska.com.pl

tel.: 85 687 17 78

e-mail: biuro@lozyska-bialystok.pl

Łożysko nie jedno ma imię
Łożysko w świecie techniki

Pozostałe informacje

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium