Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

15 maja 2019 r.
15:40

Lubelskie rewitalizuje obszary wiejskie

Plac Niedźwiedzi – wizualizacja projektu.
Plac Niedźwiedzi – wizualizacja projektu. (fot. Patrycja Szumilas)

Ponad 140 milionów złotych wyniosła kwota dofinansowań na projekty związane z rewitalizacją obszarów wiejskich na terenie Województwa Lubelskiego w ramach działania 13.4 Rewitalizacja obszarów wiejskich. W konkursie ogłoszonym jesienią 2017 roku z 89 nadesłanych wniosków do realizacji wybrano 52. Dofinansowania zostały przeznaczone m.in. na odbudowę budynków i przekształcenie ich w ośrodki użyteczności publicznej, takie jak świetlice, biblioteki czy centra aktywności społecznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plac Niedźwiedzi w Adamowie, czyli miejsce spotkań

Ponad 3 miliony złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego trafiło do gminy Adamów (powiat łukowski). To właśnie dzięki nim dawny plac przy Urzędzie Gminy zmieni się nie do poznania. Nowe będzie wszystko, łącznie z nazwą: Plac Niedźwiedzi. Niedźwiedź funkcjonuje w społecznej świadomości jako symbol Adamowa, ponieważ pojawił się już na pieczęci z 1565 roku. Dotychczas w Adamowie brakowało miejsca, w którym mieszkańcy mogliby się spotkać i spędzić czas na świeżym powietrzu. Plac Niedźwiedzi jest odpowiedzią na to zapotrzebowanie. W ramach projektu rewitalizacyjnego w obrębie placu powstanie między innymi skatepark, park z fontanną czy plac zabaw. Dla mieszkańców Adamowa to wyjątkowo ważna inwestycja, szczególnie, że sami brali udział w powstawaniu projektu – gmina od początku brała pod uwagę ich zdanie, organizując ankiety czy spacery studyjne. Teraz wszyscy czekają na wdrożenie pomysłów w życie. 

W Karpiówce idzie nowe

Również gminę Kraśnik czekają zmiany na lepsze. W ramach działania 13.4 Rewitalizacja obszarów wiejskich samorząd gminy otrzymał ponad 800 tysięcy złotych na odbudowę zdegradowanego budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Karpiówka. W ramach projektu poprawi się nie tylko funkcjonalności przestrzeni publicznych – projektodawcy oczekują, że powstanie nowej świetlicy zwiększy uczestnictwo mieszkańców w życiu lokalnej społeczności. Świetlica powstaje na tak zwanym obszarze problemowym, więc jednym z ważniejszych celów jej działania będzie ograniczenie zjawiska wykluczenia społecznego. Sam budynek ma stanąć na miejscu poprzedniego, który został przeznaczony do rozbiórki. Także wokół niego będzie się sporo działo. Zagospodarowaniu podlegać będzie cały plac: w planach jest przede wszystkim zieleń, miejsca parkingowe i karuzela dla dzieci. Świetlica ma więc służyć mieszkańcom już od najmłodszych lat, a dla wielu z nich na pewno stanie się ważnym miejscem na mapie Karpiówki.

Kultura wraca do Zalesia

Jednym z najbardziej znanych punktów w Zalesiu jest atrakcyjne turystycznie wczesnośredniowieczne grodzisko z częściowo zachowanym wałem ziemnym, które powstało około VIII-IX wieku. Niedługo może do niego dołączyć nowy ośrodek kultury, który powstanie w budynku dawnej filii Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wilkołazie. Na ten cel gmina Wilkołaz otrzymała ponad milion złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budynek ma zostać przebudowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na terenie ośrodka znajdą się takie atrakcje jak dwa boiska czy plac zabaw dla dzieci. Docelowo ośrodek ma służyć wszystkim mieszkańcom gminy – na pewno stanie się ważnym miejscem dla samych zalesian i podobnie jak inne projekty realizowane w ramach działania 13.4 znacząco zwiększy dostęp do lokalnej kultury.

Dzięki środkom z Funduszy Europejskich niszczejące od lat budynki mogą odzyskać blask i stać się ważnymi punktami na mapach lokalnych społeczności – a to tylko część zmian, które czekają lubelską wieś – podkreśla Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. 

Uroczyste wręczenie umów. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego (fot. K. Basiński)
Uroczyste wręczenie umów. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego (fot. K. Basiński)

Zmieniaj Lubelskie z Funduszami Europejskimi!

Masz pomysł na projekt, ale brakuje ci środków, by go zrealizować? Skorzystaj z dotacji Funduszy Europejskich

 Dowiedz się więcej na: www.rpo.lubelskie.plLubelskieFunduszeEuropejskie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

Poszukiwany za bójki i rozboje odnaleziony w Szwecji

36-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego poszukiwany listem gończym za rozbój został odnaleziony w Szwecji. Teraz w polskim więzieniu odsiedzi zasądzone 4 lata.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – jakie niesie za sobą korzyści?

Współczesne gospodarstwa rolne charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Chłodnie, suszarnie, systemy nawadniające oraz maszyny rolnicze generują znaczne koszty eksploatacyjne. W ostatnich latach ceny energii elektrycznej znacząco wzrosły, co stanowi poważne obciążenie finansowe dla rolników. Uzależnienie od konwencjonalnych źródeł energii może prowadzić do niestabilności kosztowej i negatywnie wpływać na rentowność produkcji.

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik bawi i edukuje – został ambasadorem otoNoclegi.pl!

Marcin Wójcik ambasadorem nowego serwisu noclegowego

Piłkarze Motoru po wygranej ze Stalą Mielec chcą pójść za ciosem we Wrocławiu

Motor zagra we Wrocławiu mecz przyjaźni. Śląsk musi wygrać

Przed kibicami Motoru wyjątkowe spotkanie. W końcu ich pupile zagrają w sobotę o godz. 17.30 mecz przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Na trybunach będzie święto, ale na boisku gospodarze zrobią wszystko, żeby wywalczyć kolejne punkty, bo nadal zajmują ostatnie miejsce w tabeli.

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców
wideo
film

Marszałek Stawiarski: Panie Zduńczyk, pan jest kłamcą. Gęsta atmosfera i ostra reakcja marszałka na zarzuty ws. centrów integracji cudzoziemców

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski ostro zareagował na kolejne oskarżenia dotyczące powstawania w regionie centrów dla cudzoziemców. Zapowiedział uchwałę sprzeciwiającą się przyjmowaniu migrantów i rezygnację z dotacji rządowej.

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg
film

Nadchodzi pogodowy krach! Powróci śnieg

Jak zapowiadają synoptycy, piękny i ciepły tydzień zakończy się załamaniem pogody. Więcej w wideo.

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Ta choroba nie odpuszcza. Siódmy przypadek wścieklizny w Lubelskiem

Siódme już od początku roku ognisko wścieklizny wykryto u lisa w powiecie zamojskim.

Paulina Tomasiak z miejsca stała się gwiazdą Górnika Łęczna

Dzisiaj mecz piłkarek reprezentacji Polski. Zawodniczka Górnika Łęczna z szansą na występ

W piątek Paulina Tomasiak z GKS Górnik Łęczna stanie przed szansą powrotu do reprezentacji Polski. Biało-Czerwone podejmą w Gdańsku Bośnię i Hercegowinę w trzeciej kolejce Ligi Narodów.

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim
AKTUALIZACJA

Śmiertelny wypadek w powiecie świdnickim

W piątek rano doszło do śmiertelnego wypadku w powiecie świdnickim. Jedna osoba nie żyje, dwie zostały przetransportowane do szpitala.

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Górnik Łęczna gra dziś na wyjeździe z Miedzią Legnica. Celem jest budowanie serii zwycięstw

Po długo wyczekiwanym przełamaniu w postaci domowego zwycięstwa z Ruchem Chorzów Górnik Łęczna chce pójść za ciosem. W piątek zielono-czarni zagrają na wyjeździe z mającą jeszcze nadzieję na bezpośredni awans Miedzą Legnica. Początek spotkania zaplanowano o godzinie 18

Poznaj płyty na podjazd STAR 3.0

Poznaj płyty na podjazd STAR 3.0

Nawierzchnia podjazdu to jeden z najbardziej wymagających elementów otoczenia domu i przestrzeni użytkowej. Musi sprostać ogromnym obciążeniom, intensywnej eksploatacji oraz zmiennym warunkom atmosferycznym – bez pękania, ścierania czy utraty właściwości. Płyty gresowe na podjazd STAR 3.0 to odpowiedź na te bolączki. W tym artykule przyjrzymy się ich właściwościom, zastosowaniom oraz przewagom nad tradycyjnymi materiałami budowlanymi.

Podzielmy się z tymi, którzy nie mają. W sklepach odbędzie się zbiórka żywności

Podzielmy się z tymi, którzy nie mają. W sklepach odbędzie się zbiórka żywności

Już w najbliższy weekend mieszkańcy Lublina będą mieli okazję zrobić coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i dla najbardziej potrzebujących. W wybranych sklepach LSS Społem odbędzie się Wielkanocna Zbiórka Żywności dla Podopiecznych Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta.

Pomóżmy bliźniaczkom, by mogły żyć jak ich rówieśnicy
Dzień wschodzi
film

Pomóżmy bliźniaczkom, by mogły żyć jak ich rówieśnicy

Lukrecja i Karmela urodziły się jako wcześniaki, jednak nic nie wskazywało na to, że w przyszłości będą zmagać się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Obecnie dziewczynki niezbyt odbiegają od swoich rówieśników, jednak by było jeszcze lepiej, potrzebna jest pomoc w kosztownej rehabilitacji.

W piątek Azoty Puławy rozegrają ostatni mecz sezonu zasadniczego, na wyjeździe z Rebud KPR Ostrovią Ostrów 
Wielkopolski

Azoty Puławy jadą do Ostrowa i mają jeszcze szanse na ósemkę

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Rebud KPR Ostrovią. Piątkowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.

Święto kreatywności i piękności -Targi Rzeczy Handmade w Lublinie
NASZ PATRONAT
6 kwietnia 2025, 11:00

Święto kreatywności i piękności -Targi Rzeczy Handmade w Lublinie

6 kwietnia po raz pierwszy w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędą się Targi Rzeczy Handmade. To fascynujące wydarzenie to okazja dla miłośników unikatowych produktów oraz twórców, którzy chcą zaprezentować swoje wyroby.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium