Już wkrótce rozpocznie się w Lublinie IV Ogólnopolski Kongres Politologii. W dniach 18-20 września br. do Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej przyjadą najwybitniejsi naukowcy i światowej sławy osobistości z polskich oraz zagranicznych ośrodków badawczych. Organizatorem wydarzenia jest Wydział Politologii UMCS przy udziale Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Komitetu Nauk Politycznych PAN.
Udział w rozpoczęciu Kongresu zapowiedział Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wykład inaugurujący wygłosi natomiast prof. Stefano Guzzini, wybitny politolog niemiecko-francuskiego pochodzenia, specjalizujący się w teorii stosunków międzynarodowych. Podczas otwarcia wystąpi także prof. Ilter Turan, prezydent międzynarodowej organizacji International Political Science Association.
Myślą przewodnią Kongresu będzie Państwo w czasach zmiany. Proponowana tematyka jest w zamyśle próbą koncentracji na podstawowych, „tradycyjnych” kategoriach politologicznych jakimi są państwo i władza, ale z uwzględnieniem dynamiki i zmienności otoczenia społecznego, w którym to państwo funkcjonuje.
Organizatorzy zaplanowali dwie sesje plenarne otwierające obrady oraz ponad 100 paneli pogrupowanych w cztery filary tematyczne. Pierwsza z sesji nosi tytuł: Państwo w czasach zmiany. Inspirację dla drugiej stworzyła bezpośrednio setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, zatytułowano ją zatem: 100 lat państwowości Polski Odrodzonej. Bilans historycznego doświadczenia. Wśród badaczy uczestniczących w tym panelu znajdują się m.in. prof. Andrzej Friszke, prof. Andrzej Paczkowski czy prof. Stanisław Michałowski - współautorzy publikacji związanej również z jubileuszem odzyskania przez Polskę wolności. Mowa o książce Polska. Eseje o stuleciu, która zawiera rozważania na temat kształtowania się i rozwoju najważniejszych dziedzin życia narodu polskiego: historii, polityki, relacji społecznych, gospodarki, nauki i kultury. Całość poprzedzona jest wstępem historyczno-kulturowym autorstwa prof. Michała Kleibera.
Ważnym elementem Kongresu będzie także panel Polityka zagraniczna Polski – racja stanu, cele, strategia z udziałem m.in. Jacka Czaputowicza, Ministra Spraw Zagranicznych oraz Krzysztofa Szczerskiego, szefa Gabinetu Prezydenta RP.
Podczas wydarzenia organizatorzy będą świętować także jubileusz 25-lecia Wydziału Politologii UMCS. Z tej okazji, w ramach Kongresu, współpracownikom i przyjaciołom jednostki zostaną wręczone Medale Amicis Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, Medale 25-lecia Wydziału oraz tytuły Zasłużonego Profesora.
Kongresy politologiczne odbywają się w Polsce co trzy lata. Idea ich organizacji została zainicjowana przez Komitet Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych. I Kongres Politologii zorganizowali pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego w 2009 roku. Trzy lata później przygotowania wydarzenia podjęli się badacze z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaś III Kongres Politologii odbył się w 2015 roku w Krakowie, dzięki staraniom pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego.
IV Kongres Politologii w Lublinie został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Poszczególne panele w dniach 18-20 września odbędą się na: Wydziale Prawa i Administracji UMCS (Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5), Wydziale Humanistycznym UMCS (Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4A), Wydziale Ekonomicznym UMCS (Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 5) oraz na Wydziale Politologii UMCS (Plac Litewski 3).
Organizatorzy zapraszają słuchaczy zainteresowanych udziałem w wydarzeniu szczególnie na obrady drugiego i trzeciego dnia. Program Kongresu znajduje się na stronie: www.kongrespolitologii.umcs.pl.