W niniejszym artykule zaprezentujemy w skrócie modele i kategoryzację podestów nożycowych wraz z ich cechami oraz najbardziej powszechnym zastosowaniem. Mamy nadzieję, że ułatwi to Państwu dobranie sprzętu odpowiednio przystosowanego do planowanych zadań.
Podesty jednonożycowe
Jak wskazuje sama nazwa, podnośniki jednonożycowe to podesty ruchome, posiadające jedną parę dźwigników nożycowych. Charakteryzują się one bardzo dużym udźwigiem (nawet do 10 000 kg) Ze względu na swoją dużą wytrzymałość, niewielkie opcje wysięgu podczas podnoszenia platformy (jedynie od 0,6 do 1,8 m), a także ciężar, który mogą podnieść – te zwyżki stosowane są na ogół jako sprzęt stacjonarny. Znajdują zastosowanie na przykład w transporcie bliskim. Maksymalna wielkość platformy w sprzęcie tego typu oscyluje w granicach 3x2m.
Podesty dwu i trzynożycowe
Te zwyżki znajdują najczęściej wielorakie zastosowanie w pracach na wysokości. Natomiast ich wersje stacjonarne są często wykorzystywane jako windy towarowe lub sprzęt pomocniczy przy załadunku palet. W przeciwieństwie do podestów jednonożycowych, mają one znacznie mniejszy udźwig (maksymalnie do 3000 kg), lecz dysponują zdecydowanie większą wysokość maksymalną, na której można prowadzić określone prace – sięgają wzwyż aż do 4,5 metra. Wielkość standardowej platformy tego typu podestów wynosi 2,5x1,3 m i zmienia się w zależności od modelu (wersja stacjonarna/ruchoma).
Podesty wielonożycowe
Przeznaczeniem tego rodzaju podestu nożycowego jest transport ładunków nie tylko cechujących się wysoką wagą, ale też dużymi gabarytami. Wielkość platformy w ich przypadku osiąga przeciętnie rozmiary około 6x2 m, zaś specjalna konstrukcja równomiernie współpracujących ze sobą nożyc zapewnia zwiększoną stabilność oraz wytrzymałość całości platformy. Udźwig tego podnośnika koszowego wynosi 8 000 kg, zaś osiągany wyciąg ramion nożyc waha się w tym przypadku w granicach 0,8-1,8 m.
Zawsze jakość
Urządzenia tego typu muszą spełniać standardy wykonania. Wyposażane są w elementy najwyższej jakości, produkowane wyłącznie przez sprawdzonych, rzetelnych producentów części elektronicznych i hydraulicznych. Dzięki temu ich sprzedawca, osoba wynajmująca podesty ruchome i przyszły użytkownik mają pewność, że każda zwyżka odpowiada aktualnym normom jakości i można dzięki niej stworzyć właściwe środowisko pracy.
Poza tym, że liczy się wybór podestu ruchomego adekwatnego do rodzaju wykonywanego zadania, ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo obsługujących go osób. Znajomość przepisów BHP oraz zastosowanie profesjonalnych systemów zabezpieczających pracowników pozwolą na to, by praca na wysokości przebiegała bezproblemowo i kończyła się oczekiwanymi efektami – bez przykrych niespodzianek.
Więcej informacji na temat podestów ruchomych znajdziesz na stronie autora artykułu maszynyjamar.pl