Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

22 grudnia 2015 r.
3:00

Rewolucja w pielęgnacji jamy ustnej – od szczoteczki tradycyjnej do elektrycznej i sonicznej… i jeszcze dalej

Codzienna pielęgnacja zębów to podstawa higieny jamy ustnej
Codzienna pielęgnacja zębów to podstawa higieny jamy ustnej

Już kilka lat temu rozmaici eksperci wieszczyli koniec szczotkowania zębów tradycyjnymi metodami i wiwatowali na cześć szczoteczek elektrycznych, które miały zawojować rynek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podkreślano ich przewagę, nowoczesność i opłacalność ich użytkowania. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna – szczoteczki elektryczne nie stały się wynalazkiem na miarę XXI wieku i choć oczywiście wiele osób z nich korzysta, to wciąż najczęściej myjemy zęby tradycyjnymi, choć również niepozbawionymi unowocześnień, szczoteczkami. Teraz jednak naukowcy twierdzą, że odkryli coś nowego, jeszcze bardziej rewolucyjnego – do sprzedaży na szeroką skalę wchodzą szczoteczki soniczne oraz ich najnowszy następca – szczoteczki ultradźwiękowe. Rodzi się tym samym pytanie:  czy to kolejne zbędne gadżety, czy nowy, niezbędny i skuteczny przyrząd do pielęgnacji jamy ustnej?Już kilka lat temu rozmaici eksperci wieszczyli koniec szczotkowania zębów tradycyjnymi metodami i wiwatowali na cześć szczoteczek elektrycznych, które miały zawojować rynek. Podkreślano ich przewagę, nowoczesność i opłacalność ich użytkowania. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna – szczoteczki elektryczne nie stały się wynalazkiem na miarę XXI wieku i choć oczywiście wiele osób z nich korzysta, to wciąż najczęściej myjemy zęby tradycyjnymi, choć również niepozbawionymi unowocześnień, szczoteczkami. Teraz jednak naukowcy twierdzą, że odkryli coś nowego, jeszcze bardziej rewolucyjnego – do sprzedaży na szeroką skalę wchodzą szczoteczki soniczne oraz ich najnowszy następca – szczoteczki ultradźwiękowe. Rodzi się tym samym pytanie:  czy to kolejne zbędne gadżety, czy nowy, niezbędny i skuteczny przyrząd do pielęgnacji jamy ustnej?

Szczoteczka elektryczna a szczoteczka soniczna

Aby móc rzetelnie porównać dostępne rodzaje szczoteczek, należy najpierw wyjaśnić różnice pomiędzy szczoteczką elektryczna a soniczną. Wiele osób twierdzi bowiem, że to te same modele. Nic bardziej mylnego!

Działanie szczoteczki elektrycznej opiera się na rotacyjnym lub oscylacyjno-rotacyjnym ruchu całej główki, której wielkość najczęściej dopasowana jest do rozmiaru jednego zęba. Standardowe szczoteczki elektryczne, zasilane bateriami, wykonują od 5000 do 30000 pociągnięć po powierzchni zęba na minutę. Zasada jest prosta – należy nałożyć pastę na główkę, przyłożyć ją do zębów pod kątem 45 stopni (tak jak przy standardowej szczoteczce) i pozwolić, by każdy kolejny ząb został wyczyszczony poprzez ruchy pulsacyjne. Zaleca się, by za pomocą tej szczoteczki myć zęby około dwóch minut. Niewątpliwą jej zaletą jest to, że większość modeli ma wbudowane zabezpieczenie przez zbyt silnym dociskaniem.

Szczoteczka soniczna z kolei wykorzystuje mikroruchy włosków usadowionych na główce. Jest to dużo mniej inwazyjny i skuteczniejszy sposób mycia zębów, którego istotą jest wytworzenie pod wpływem fal dźwiękowych cieczy złożonej z pasty, wody i śliny. Wyzwolone w niej mikrobąbelki dostają się do przestrzeni międzyzębowych i jeszcze skuteczniej usuwają resztki pokarmu oraz płytkę bakteryjną. Dzięki temu dużo skuteczniej zapobiegamy powstaniu nalotu nazębnego oraz przebarwień. Szczoteczkom sonicznym bliżej przyjrzeć się możemy na mec24.

Czy warto zostać przy szczoteczce tradycyjnej?

W porównaniu ze szczoteczką elektryczną czy soniczną ta tradycyjna ma jedną podstawową zaletę – jest dużo tańsza. Dobrej jakości szczoteczkę tradycyjną (z miękkimi, dobrze usadowionymi włóknami, odpowiednio giętką) możemy kupić już za kilkanaście złotych, podczas gdy szczoteczki elektryczne to wydatek rzędu kilkudziesięciu lub ponad stu złotych, zaś na szczoteczkę soniczną trzeba wydać nawet kilkaset złotych.

Na tym jednak zalety się kończą. Przede wszystkim sztywne włókna szczoteczki tradycyjnej nie docierają do każdego zakamarka zębów. Również ilość ruchów główki jest ograniczona szybkością naszej ręki. A różnica między kilkudziesięcioma a kilkudziesięcioma tysiącami ruchów jest znacząca.

Z tego krótkiego porównania jasno wynika, że warto zainwestować w nieco droższe, ale dokładnie czyszczące szczoteczki elektryczne lub soniczne. Zwłaszcza te ostatnie, wykorzystując najnowsze technologie, są w stanie skutecznie dotrzeć do najtrudniej dostępnych miejsc (np. między zębami).

A jeśli jesteśmy zainteresowani pionierskimi rozwiązaniami, to warto zainteresować się tematem szczoteczek ultradźwiękowych. Inspiracją do ich stworzenia było wykorzystanie technologii ultradźwięków do dezynfekcji, stosowana od lat w medycynie i przemyśle. Zapewne ciężko będzie nam sobie to wyobrazić, ale szczoteczki ultradźwiękowe drgają jeszcze szybciej niż soniczne – wytwarzają nawet do 1,5 milion a drgań na sekundę! Jednocześnie pracują bardzo cicho (drgania te nie są słyszalne dla człowieka). Jednak w tym przypadku musimy się liczyć z wydatkiem około 600 złotych.

Wybór jest – trzeba tylko umiejętnie z niego skorzystać, by szczotkować zęby z przyjemnością.

Szczoteczka soniczna Slimsonic Silver
Produkty najlepszej jakości gwarancją zdrowych zębów

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium