Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

29 listopada 2023 r.
14:17

Awarie ciągników — które są najczęstsze?

Wiele sprzętów rolniczych można wypożyczyć – od drobniejszych maszyn po kombajny. Ale bez własnego ciągnika rolniczego gospodarstwo nie może funkcjonować. Jest on niezbędny w polu, w sadzie, ale też przy części prac leśnych, drogowych i budowlanych – a zatem przez cały rok. Przy tak intensywnej eksploatacji awarie są nieuniknione. Co w ciągnikach rolniczych psuje się najczęściej i w jakie części zamienne warto się zaopatrzyć, żeby móc dokonać szybkiej naprawy?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Sprzęgło ciągnika – dlaczego się psuje?

Podobnie jak w samochodzie, w ciągniku sprzęgło odpowiada za przenoszenie momentu obrotowego i mocy. Występujące w trakcie tego procesu tarcie jest naturalne i pożądane, ponieważ zmniejsza straty energii. Z drugiej strony oznacza to oczywiście szybsze zużycie części.

Najczęściej trzeba wymieniać tarcze wraz z okładzinami – kiedy te szwankują, ciągnikowi zaczyna brakować mocy. Na szczęście jest to wyraźnie odczuwalne przez operatora, który może bez problemu samodzielnie zdiagnozować usterkę.

Bardziej problematyczne są awarie nagłe i niespodziewane, wynikające z błędów konstrukcyjnych albo z nieprawidłowego użytkowania ciągnika. Zerwanie tarczy czy rozwarstwienie okładziny wymagają natychmiastowej interwencji. Wszystkie elementy niezbędne do drobnych i poważniejszych napraw znajdziesz na https://lebko.pl/11-technika-napedowa.

Usterki skrzyni biegów w ciągniku

Awarie skrzyni biegów najczęściej wynikają z niechlujnego przerzucania biegów, jak również z braku oleju, jeśli zapomnieliśmy o jego uzupełnieniu. Warto pamiętać, że o ile w sprzęgle tarcie jest potrzebne, to w skrzyni biegów może ono błyskawicznie uszkodzić cały układ. To dlatego część zębatek pracuje w całkowitym zanurzeniu – a przynajmniej powinna.

Jeśli dostrzegamy jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu ciągnika (np. spadek mocy, „ślizganie się” sprzęgła, opory na skrzyni biegów, nienaturalne odgłosy i zapachy) – niezwłocznie trzeba zatrzymać pojazd i dokonać jego inspekcji. Poruszanie się niesprawnym ciągnikiem na krótko pozwoli zachować tempo prac, ale wkrótce doprowadzi do poważniejszych usterek i wyłączy maszynę z użytkowania na dni, a nawet tygodnie.

Ładowacz czołowy – co może się zepsuć?

Dodatkowy osprzęt do ciągnika decyduje o jego przydatności do różnych prac. Do urządzeń, które muszą bezwzględnie znaleźć się na wyposażeniu, należy ładowacz czołowy, który sprawdza się w niezliczonej ilości zastosowań – w polu, przy zabudowaniach gospodarczych, w sadzie czy w lesie.

Przede wszystkim należy pamiętać o jego bezpiecznym użytkowaniu – producent podaje wartość nominalnego udźwigu nie bez powodu, nie należy więc nadmiernie przeciążać urządzenia. Trzeba przy tym pamiętać, że udźwig musi iść w parze z dopuszczalnym naciskiem na przednią oś, która w starszych modelach najczęściej nie jest bardzo wysoka.

Jeśli przypilnujemy tych parametrów, ładowacz okazuje się sprzętem bardzo wytrzymałym. Najczęściej wymiany wymagają drobiazgi – zęby z tulejami, haki czy nakrętki – wszystkie dostępne na https://lebko.pl/16-technika-ciagnikow-technika-pojazdowa.

Niesprawna instalacja elektryczna – co mogło się zepsuć?

Starsze modele ciągników są znane z dość często występujących problemów z instalacją elektryczną. Część z nich to tylko irytujące drobiazgi – jak spalona kontrolka czy niesprawny przełącznik. Inne mogą natomiast utrudniać wykonywanie prac albo też świadczyć o poważniejszych usterkach.

Najgorsze z punktu widzenia operatora są awarie rozrusznika, które w praktyce mogą unieruchomić ciągnik (mimo że diesel nie potrzebuje do pracy prądu). Niebezpieczne jest też poruszanie się bez świateł (nawet jeśli trasa nie obejmuje dróg publicznych). Zawsze warto także mieć oko na parametry, takie jak ciśnienie oleju.

Gdzie kupować części do ciągnika?

Najwygodniej jest zaopatrywać się w części u jednego, sprawdzonego dostawcy. Dzięki temu nie trzeba już biegać po składach za każdym razem, kiedy dojdzie do usterki. Żyjemy w coraz większym tempie, więc oczekujemy, że wszystkie elementy dostaniemy w jednym miejscu. Zwłaszcza w sklepach stacjonarnych może być to problematyczne – ekspozycja zabiera sporo miejsca, nie wszyscy mają też odpowiednio duże magazyny.

Postaw na polski sklep internetowy https://lebko.pl/. Jego główną zaletą jest wysoka dostępność części, a także możliwość wyboru. Dystrybutor oferuje części oryginalne, jak również zamienniki, pochodzące wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. Kolejnym atutem jest szybki czas dostawy – co jest szczególnie istotne, gdy do awarii doszło w środku prac.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium