Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

27 maja 2022 r.
11:51

Co czytać dziecku na każdym etapie rozwoju?

0 A A
książki dla dzieci
książki dla dzieci

Nie ulega wątpliwości, że czytanie dziecku korzystnie wpływa na jego rozwój oraz przede wszystkim kształtuje wyobraźnię. Maluchy uwielbiają bawić się kolorowymi książeczkami, w związku z tym dobrze jest od najmłodszych lat zaszczepić w nich miłość do literatury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wspólne czytanie to nie tylko znakomity sposób spędzania wolnego czasu, lecz także doskonała okazja na stworzenie stałych więzi rodzinnych pomiędzy potomstwem a rodzicami. Trzeba jednak pamiętać, aby książka była odpowiednio dobrana do wieku brzdąca, a także jego zainteresowań, hobby itp. Jak i co zacząć czytać dziecku?

Korzyści płynące z czytania książek dzieciom

Czytanie dziecku - oprócz pobudzania wyobraźni - stymuluje jego mózg oraz wpływa na poczucie humoru. Główni bohaterowie danych książek dla najmłodszych zawsze zmagają się z różnymi problemami, przeżywają wiele emocji i zazwyczaj sami muszą sobie radzić z trudnościami. Takie historie wręcz zachęcają maluchów do rozmów na temat uczuć ze swoimi rodzicami, co buduje między nimi więź emocjonalną. Wspólne czytanie bajek czy opowieści oraz oglądanie kolorowych obrazków pozwala pociechom lepiej zrozumieć otaczający ich świat. Proste ilustracje dają możliwość odkrycia wielu dotąd nieznanych ciekawostek. Dobra książka charakteryzuje się również tym, że wspomaga rozwój mowy oraz usprawnia pamięć malucha. Głośne czytanie dziecku bajki motywuje je do samodzielnego czytania, a także jest znakomitą rozrywką.

Maluchy bardzo często utożsamiają się z poznanymi w książce bohaterami i zwykle naśladują ich poczynania. Odpowiednie teksty pozwolą dzieciom wejść w świat pełen wielu życiowych sytuacji, nie zawsze radosnych i dobrych. Perypetie postaci literackich są w stanie nauczyć ich interpretacji i umiejętności przezwyciężania trudności, a także zapoznać brzdąca z zachowaniem prospołecznym, które z pewnością okaże się korzystne dla niego w późniejszym rozwoju.

Żaden komputer ani telewizja nie zaspokoi potrzeb emocjonalnych dziecka. Podczas czytania zwykle rodzice przytulają malucha, są bardzo blisko i zapewniają bezpieczeństwo - sprawia to, że dziecko czuje się kochane, a bliskość taty czy mamy daje mu poczucie ciepła i radości.

Czytanie w czasie ciąży

Wiele ciężarnych kobiet rozpoczyna czytanie swojemu maluszkowi już w okresie prenatalnym, zazwyczaj od 4. miesiąca ciąży - wtedy dziecko zaczyna odbierać z otoczenia różne dźwięki i odgłosy. Komórki mózgowe rozwijają się już w 6. miesiącu, zaś nieco później brzdąc jest w stanie rozpoznać melodię i barwę głosu. Czytanie dziecku, będącemu jeszcze w łonie mamy, buduje niesamowitą więź. Niektórzy również uważają, że "mówienie do brzuszka" ma ogromny wpływ na rozwój psychiczny maleństwa oraz pozwala mu zapamiętać głos najbliższych, a także wyłapać emocje czytającego. W trakcie trwania ciąży można opowiadać szkrabowi bajeczki, czytać swoje ulubione książki z dzieciństwa itp.

Pierwsza książka niemowlaka

Czytanie książek maluchowi może być codziennym rytuałem już od pierwszych dni jego życia. Niemowlaki czują się bezpiecznie, gdy przebywają w objęciach swoich rodziców, zatem warto wykorzystać ten czas i zacząć oswajać dziecko z lekturą. Jednak trzeba pamiętać, że brzdące do 3. miesiąca nie rozróżniają jeszcze kolorowych ilustracji, w związku z tym lepiej będzie opowiedzieć im bajkę lub przeczytać ciekawą rymowankę, aniżeli kupować bezużyteczne książeczki, zawierające barwne rysunki.

Kontrastowe książki będą znakomitym wyborem dla malucha od 3. do 6. miesiąca życia. Duże elementy o jaskrawych kolorach wspomagają przede wszystkim rozwój wzroku u dziecka, dzięki temu uczy się ono rozpoznawać barwy.

Niemowlę powyżej 6. miesiąca życia odbiera wiele bodźców z otoczenia i zwraca uwagę na różne dźwięki, co w głównej mierze stymuluje rozwój mowy. Przepełnione kolorowymi ilustracjami książeczki dźwiękonaśladowcze zawierają dodatkowo odgłosy zwierząt, postaci z bajek lub dźwięki instrumentów muzycznych, co jest wspaniałą zabawą dla malucha.

Dla nieco starszych dzieci (powyżej 6. miesiąca życia) najlepszym wyborem będą interaktywne egzemplarze, zawierające proste obrazki. Taka książka "opowiada" wiersze i rymowanki maluchom, które z biegiem czasu starają się powtarzać usłyszaną treść.

 

Książki dla dzieci poniżej 3. roku życia

Brzdące, które dopiero wkraczają w świat literatury, nie wiedzą jeszcze, do czego tak naprawdę służą książki. Zwykle zrzucają je na ziemię, gryzą lub zginają okładki, często też rwą kartki. Dlatego warto wybierać egzemplarze wykonane z solidnych materiałów, o grubych i tekturowych stronach. Idealną książką dla takiego malucha będzie taka, która charakteryzuje się prostą, łatwą do zrozumienia treścią oraz tematycznymi obrazkami. Edukacyjne książeczki zaspokajają ciekawość świata, sprawiając, że maluch chętnie i konstruktywnie zdobywa wiedzę.

Lektura dla przedszkolaka

Warto zaznaczyć, że treść książki powinna być odpowiednio dostosowana do możliwości psychicznych i intelektualnych dziecka. W wieku przedszkolnym dobrze jest zaznajomić pociechę z baśniami. Ten fantastyczny gatunek epiki pobudzają jego wyobraźnię, pomagają zrozumieć wiele zagmatwanych okoliczności oraz - co najważniejsze - posiadają złote myśli oraz cenny morał. Baśnie uczą przede wszystkim szacunku do drugiego człowieka oraz wpływają na rozwój emocjonalny. Przykładem wartościowych książek są przede wszystkim Baśnie Andersena tj. "Księżniczka na ziarnku grochu", "Dziewczynka z zapałkami", "Calineczka", "Nowe szaty cesarza" i wiele innych.

Oprócz baśni ukazujących życiową prawdę, cenne dla dziecka są również powieści przedstawiające problemy, z jakimi można się zetknąć w codziennym życiu. Nieco starsze dziecko z pewnością pokocha mądre i zabawne historyjki autorstwa Małgorzaty Musierowicz np. "Szósta klepka", "Kwiat kalafiora", "Kłamczucha".

Czy istnieje idealna pora i miejsce na czytanie książek?

Prawdą jest, że czytanie powieści jest bardzo miłym i wyciszającym rytuałem, dlatego zazwyczaj ulubione bajki lub rymowanki opowiada się dzieciom przed snem. Nie jest to jednak jedyna alternatywa - ciekawą lekturę można czytać o każdej porze, nie tylko w łóżku.

→ Ogród - czytanie maleństwu na świeżym powietrzu jest niezwykle przyjemne zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Nic tak nie uspokaja jak obcowanie z naturą w towarzystwie dobrej książki.

→ Poza miejscem zamieszkania - warto jest spakować ulubione bajki dziecka nawet wtedy, gdy idzie się na spacer lub trzeba załatwić ważną sprawę. Ten skuteczny umilacz czasu dobrze jest wykorzystać np. w trakcie czekania na wizytę do lekarza.

→ Na kolanach - brzdąc będący w objęciach najbliższych osób czuje się przede wszystkim bezpiecznie i komfortowo. Rodzic, który ukazuje uczucia podczas czytania książek dodatkowo zachęca maleństwo do spędzania wolnego czasu wspólnie z dobrą książką.

→ W trakcie kąpieli - wiele osób relaksuje się w wannie trzymając w ręku ulubioną lekturę. Dzieci również uwielbiają przeglądać książeczki podczas moczenia się w wodzie. Aby to było możliwe, muszą być one wodoodporne.

→ Na kanapie po obiedzie - lektura wycisza i wprawia w dobry nastrój - czytanie dziecku książki po spożytym posiłku dodatkowo je odpręży, a nawet uśpi.

 

czytanie dziecku

Podsumowanie

Zanim malec zacznie mówić, warto jest zapoznać go z poprawnym językiem mówionym i pisanym. Czytanie dziecku pozytywnie wpływa na jego rozwój, kształtuje wrażliwość, pobudza wyobraźnie. Najlepiej robić to codziennie, ponieważ wtedy pociecha będzie w stanie zauważyć, że rodzice mają dla niej czas, co przyczyni się do zbudowania między nimi niesamowitej więzi. Nawet kilka minut czytania może zaszczepić w dziecku miłość do literatury na wiele lat.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Dwóch Polaków znalazło się w finale Grand Prix Niemiec, ale żaden z nich nie sięgnął po końcowy triumf. Bartosz Zmarzlik, podobnie jak tydzień temu w Warszawie zajął drugie miejsce. Tym razem lidera Orlen Oil Motoru wyprzedził… były żużlowiec lubelskiej ekipy Mikkel Michelsen.

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Katastrofalna sobota Orląt Spomlek, spadek przed meczem i dramatyczna porażka

Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem meczu z Karpatami Krosno, piłkarze Orląt Spomlek musieli pogodzić się ze spadkiem do IV ligi. Powód? Wygrana Podhala Nowy Targ z Sokołem Sieniawa. Biało-zieloni mimo wszystko starali się pokonać rywala z Podkarpacia. Prowadzili od 35 minuty jednak w dramatycznych okolicznościach przegrali 1:2.

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Jeden gol wystarczył Janowiance, żeby wygrać z Górnikiem II Łęczna

Tym razem skromnie wygrała drużyna Ireneusza Zarczuka. Janowianka szybko strzeliła gola w spotkaniu z Górnikiem II Łęczna, ale skończyło się „tylko” wynikiem 1:0. Tym samym gospodarze zmniejszyli straty do lidera – Lewartu Lubartów zaledwie do jednego punktu. Rywale grają jednak swój mecz w niedzielę, ze Stalą Kraśnik.

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Świdniczanka postraszyła lidera, ale Wieczysta już świętuje awans

Wieczysta Kraków w sobotę wieczorem zapewniła sobie awans do II ligi. Drużyna Sławomira Peszki pokonała Świdniczankę 1:0. Korki od szampanów w „Grodzie Kraka” wystrzeliły jednak dopiero kilka godzin później, bo swój mecz przegrała druga w tabeli Siarka Tarnobrzeg, która uległa Wisłoce Dębica 1:2.

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Szczęściu czasem trzeba pomóc, czyli dwie różne połowy Lublinianki w meczu z Ładą Biłgoraj

Łada szybko odpowiedziała na porażkę w Janowie Lubelskim. Drużyna Pawła Babiarza w sobotę koncertowo rozpoczęła mecz z Lublinianką. Między 15, a 27 minutą gospodarze zdobyli trzy gole. I chociaż po przerwie mieli sporo problemów, to wygrali 3:1.

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat
LUBLIN
galeria

Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej ma już 60 lat

Z okazji 60-lecia istnienia wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechnika Lubelska przygotowała specjalny… mural. Na uroczystości rocznicowe stawili się nie tylko pracownicy i wykładowcy, ale też studenci i absolwenci z całej Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!