Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

29 listopada 2024 r.
11:04

Dlaczego warto znać różnice pomiędzy sprzedawcą a dostawcą prądu?

Mimo że energia elektryczna odgrywa kluczową rolę niemal w każdym aspekcie codziennego życia, nie wszyscy zdają sobie sprawę z mechanizmów dotyczących jej sprzedaży i dystrybucji. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest niezrozumienie, jakie funkcje w łańcuchu dostaw pełnią sprzedawca i dostawca prądu, a jeszcze powszechniejszym – utożsamianie tych dwóch różnych podmiotów ze sobą. Tymczasem ich rozróżnienie ma ogromne znaczenie np. dla wysokości rachunków za energię. Warto więc znać podstawowe różnice pomiędzy dostawcą a sprzedawcą prądu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Kim jest sprzedawca prądu?

Sprzedawca prądu (oficjalnie nazywany Przedsiębiorstwem Obrotu Energią) to podmiot, którego głównym polem działalności jest sprzedaż energii elektrycznej odbiorcom końcowym. Mówiąc inaczej – sprzedawca zawiera z nimi umowy na zapewnienie dostępu do określonej ilości energii, choć sam nie „posiada” ani tej energii, ani infrastruktury, za pomocą której mógłby on dostarczyć ją do swoich klientów.

W praktyce sprzedawca prądu zajmuje się więc pozyskiwaniem prądu od producenta na Towarowej Giełdzie Energii (a właściwie zakupem wirtualnych jednostek), zawieraniem umów, a także dalszą obsługą klienta, w tym rozliczeniem faktycznego zużycia jednostek energii.

Z obsługą klienta bardzo często wiąże się również świadczenie usług dodatkowych. Wśród nich często znajdują się te, które pozwalają lepiej zarządzać zużyciem energii (np. dostęp do aplikacji mobilnej), ale równie popularne jest np. pogotowie elektryczne, ubezpieczenie przedmiotów elektrycznych na wypadek ich zniszczenia w wyniku nieprawidłowo działającej sieci energetycznej.

Dostawca prądu – jaka jest jego funkcja?

Identyfikacja zadań dostawcy prądu może sprawiać nieco więcej trudności, ponieważ on sam występuje pod wieloma nazwami. Może on występować również jako dystrybutor prądu lub Operator Systemu Dystrybucyjnego. Inaczej niż sprzedawca, dostawca prądu, ma odpowiednią infrastrukturę przesyłową, aby faktycznie dostarczyć prąd do odbiorcy końcowego. Jego najważniejszą funkcją jest zatem zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej. Wiąże się z nią również szereg funkcji pobocznych.

Innymi obowiązkami dostawcy prądu są:

  • rozwijanie sieci energetycznej, jej rozbudowa oraz modernizacja;
  • współpracowanie z pozostałymi przedsiębiorstwami energetycznymi, które znajdują się w łańcuchu dostaw energii elektrycznej;
  • utrzymanie sieci elektroenergetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa korzystania z niej;
  • usługi billingowe na rzecz sprzedawców (czyli informowanie, ile prądu zostało dostarczone do konkretnego odbiorcy).

Dostawca prądu jest też trwale przypisany do konkretnego obszaru, na którym działa. Warto wiedzieć, że w jednym regionie (w Polsce jest ich pięć) dystrybucją energii elektrycznej może zajmować się tylko jeden dostawca energii. Ma on tam monopol, a odbiorcy końcowi nie mogą go zmienić – są de facto zmuszeni korzystać tylko z jego usług, bez możliwości wyboru innego podmiotu.

Opłaty dla sprzedawcy i dostawcy prądu. Dowiedz się, za co płacisz!

Rozsądne zarządzanie energią elektryczną  to przede wszystkim świadome planowanie korzystania z niej – znalezienie obszarów, które mogą ci przynieść oszczędności i pomogą określić, jak wysokie będą. Będzie to niemożliwe, jeśli nie wiesz, jakie opłaty składają się na twój rachunek za prąd i czy można je zmniejszyć, czy nie.

Rozróżnienie opłat należnych sprzedawcy i dostawcy prądu nie powinno sprawiać trudności, jeśli masz podpisane oddzielne umowy z każdym z nich – otrzymujesz wtedy dwie faktury. Jeśli natomiast masz podpisaną umowę kompleksową, wszystkie opłaty będą wyszczególnione na jednym rachunku, choć rozdzielone na osobne, odpowiadające każdemu z tych podmiotów sekcje.

Opłaty, które należą się sprzedawcy, to:

  • opłata za energię czynną, czyli koszty jednostek energii elektrycznej (1 kWh), które faktycznie zużyłeś w danym okresie rozliczeniowym;
  • opłata handlowa – pokrywa koszty obsługi klienta, w tym cyklicznego rozliczenia zużycia prądu.

Opłaty dystrybucyjne (czyli dla dostawcy prądu) dzielą się natomiast na: opłaty stałe oraz opłaty zmiennie. 

Pierwsze są ustalane odgórnie i nie masz wpływu na ich wysokość. Należą do nich: opłata sieciowa stała, opłata abonamentowa oraz opłata przejściowa.

Opłaty zmienne zależą najczęściej od ilości zużytej energii. Możesz więc je kształtować, zmniejszając pobór energii elektrycznej. Do zmiennych opłat dystrybucyjnych zaliczają się: opłata jakościowa, opłata OZE, opłata kogeneracyjna, opłata mocowa.

Wybierz najlepszą dla siebie ofertę prądu!

Polski rynek energii elektrycznej został uwolniony, co oznacza, że konsumenci mogą swobodnie wybrać sprzedawcę prądu. Daje im to szansę na znalezienie najkorzystniejszej oferty energii – takiej, która nie tylko będzie najtańsza, ale też dopasowana do indywidualnych potrzeb. 

Sprzedawcy prądu często oferują różne plany taryfowe, konkurują między sobą cenami za 1 kWh, czy też zapewniają dodatkowe usługi i udogodnienia (np. analizę zużycia energii czy e-fakturę). Możesz więc wybrać taki plan, który najbardziej ci odpowiada, a do tego nieograniczoną liczbę razy i w dowolnym momencie, o ile nie obowiązują cię umowne ograniczenia czasowe.

Jak widzisz, warto znać różnice pomiędzy dostawcą i sprzedawcą prądu. Dzięki temu możesz być świadomym konsumentem – ze skutkiem dla swojego budżetu domowego, a także środowiska!

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów i droga do zostania radcą prawnym otwarta

Blisko 100 osób, cztery dni egzaminów, trudne zadania, a na końcu upragniony tytuł. W Lublinie rozpoczął się egzamin radcowski. Po jego zdaniu aplikanci będą mogli nazywać się radcami prawnymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium