Powrót pracowników do biura po przerwie wywołanej coronawirusem SARS-CoV-19 nakłada na każdego szefa mnóstwo dodatkowych obowiązków.
Musi przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo zdrowotne zatrudnionych osób, a także klientów i kontrahentów, którzy do biura przychodzą. Jednym z obowiązków, które są związane ściśle z ryzykiem roznoszenia drobnoustrojów jest obowiązkowe zaopatrzenie biura w środki ochrony osobistej, w szczególności w środki czystości i płyny odkażające.
Oprócz odpowiedniego płynu lub żelu, spełniającego wszystkie wymogi aseptyki, należy też podjąć decyzję dotyczącą pojemnika, w którym będzie on udostępniany wszystkim korzystającym.
Jakie są rodzaje dozowników do środków dezynfekujących?
-
Najprostsze dozowniki to butelki z pompką, które po naciśnięciu dystrybuują odpowiednią miarkę środka dezynfekującego. Mają one trzy wady - mają zazwyczaj małą pojemność, pompkę należy dotknąć przed użyciem, więc mogą pozostać na niej chorobotwórcze patogeny, butelka jest mało stabilna i może się przewracać.
-
Dozowniki łokciowe, które pozwalają uniknąć kontaktu dłoni z pompką. Odpowiednia porcja płynu wypływa z dozownika po naciśnięciu specjalnej rączki łokciem.
-
Bezdotykowe dozowniki stojące są doskonałą alternatywą dla pojemników z pompką. Działają na fotokomórkę, więc nie trzeba używać dłoni do dystrybucji środka odkażającego. Można je postawić w dogodnym miejscu, np. na blacie recepcji, w łazienkach lub biurowej kuchni lub w miejscu obsługi interesantów.
-
Bezdotykowe dozowniki wiszące działają na podobnej zasadzie jak stojące, z tą różnicą, że są instalowane na ścianie. Unika się wówczas przewrócenia dozownika z mebla (lady, blatu).
-
Bezdotykowe dozowniki mocowane na specjalnych stojakach, które można ustawiać w dowolnych miejscach. Sprawdzają się szczególnie w miejscach, w których przebywa duża liczba osób.
-
Bezdotykowe dozowniki, dystrybuujące środek odkażający przy pomocy pedału naciskanego stopą. Do kupienia w sklepie https://higieniczny.pl/dozowniki-lokciowe.html
Jaki wybrać dozownik do środka do dezynfekcji rąk do biura?
Przy wyborze odpowiedniego pojemnika, należy rozważyć następujące kwestie:
-
liczbę pracowników i osób przebywających w biurze (w tym gości przychodzących)
-
wielkość łazienki lub łazienek oraz innych pomieszczeń, np. hollu, innych pomieszczeń biurowych (open space, kuchnia, wejście do budynku, recepcja)
-
Natężenia ruchu w danym miejscu.
-
Możliwości architektonicznych (niektóre dozowniki wymagają montowania na ścianach).
Należy pamiętać, że dezynfekcja rąk musi być bezproblemowa i nie powodować np. zatorów w godzinach szczytu największej aktywności w biurze (przyjście pracowników, rejestracja klientów, przerwa lunchowa).
Przykłady optymalnego zastosowania dozowników
Bezdotykowy dozownik na płyn dezynfekcyjny w sprayu blatowy sprawdzi się w niewielkim biurze, w małej łazience, kuchni biurowej lub ustawiony na blacie lady recepcyjnej. Nie wymaga montażu na ścianie, a fotokomórka umożliwia wydzielanie środka odkażającego w postaci sprayu. Ten typ dozownika jest rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie jest stosunkowo małe natężenie ruchu interesantów oraz niewielu pracowników.
Dozownik płynu do dezynfekcji rąk łokciowy na stojaku warto ustawić w każdym miejscu o średnim lub dużym natężeniu ruchu. Odpowiednio skonstruowany stojak zapewnia stabilność przy aplikowaniu płynu za pomocą łokcia. Stojak na dozownik do dezynfekcji rąk sprawdzi się szczególnie w otwartej przestrzeni biurowej (open spece'ach). Zintegrowane z nimi dozowniki łokciowe lub bezdotykowe są cały czas dostępne dla większej liczby osób i częściej korzystających z nich pracowników.
Stacja do dezynfekcji rąk to doskonałe rozwiązanie dla miejsc z dużą rotacją osób - np. w wejściu do biurowców, zarówno wewnątrz jak i na wewnątrz, przy wejściach do wind, szatniach pracowniczych, w magazynach i halach produkcyjnych. Korzystają z nich również podmioty medyczne - poradnie, szpitale, laboratoria. Ogromną zaletą stacji do dezynfekcji rąk jest ich duża pojemność - aż 10 litrów (nie wymagają częstego uzupełniania odkażacza) oraz wygoda użytkowania. Środek dezynfekujący jest dystrybuowany przy pomocy naciskanego stopą pedału na dole stacji. Nie ma więc ryzyka kontaktu z powierzchnią stacji przez dłonie.