Aktualnie rolnictwo stoi przed wieloma wyzwaniami - ochrona środowiska, efektywność energetyczna oraz zapewnienie stabilnej i rentownej działalności gospodarstw. Dlatego też rolnicy coraz częściej wykorzystują Odnawialne Źródła Energii, w tym energię słoneczną, jako kluczowy czynnik zrównoważonego rozwoju.
Jak panele fotowoltaiczne mogą wspierać produkcję rolną (https://sunsol.pl/fotowoltaika-dla-rolnikow/)? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!
AGROWOLTAIKA – CZYM JEST?
Rolnictwo agrowoltaiczne, inaczej mówiąc agrowoltaika lub agroPV, to jednoczesne posiadanie systemów fotowoltaicznych (PV) i działalności rolniczej. To innowacyjne podejście, które pozwala na zarówno działalność rolniczą, jak i wytwarzanie energii słonecznej, zwiększając ogólną produktywność i przychody rolników.
Rolnicze systemy fotowoltaiczne umożliwiają uprawę wielu roślin, co sprzyja zrównoważeniu środowiskowemu poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla i ochronę zasobów naturalnych. Przynosi to zarówno korzyści finansowe.
ROLNICTWO ODNAWIALNE
Tradycyjne rolnictwo obecnie stoi przed kilkoma wyzwaniami, do których należy brak ziemi i wody. Należy również wziąć pod uwagę wpływ zmian klimatycznych wywołanych przez rolnictwo. W tym miejscu pojawia się zrównoważone rolnictwo.
Wzrost liczby ludności na świecie i coraz większe zapotrzebowanie na zasoby naturalne, potrzeba znalezienia innych sposobów produkcji żywności wychodzi przed szereg potrzeb.
W porównaniu do tradycyjnych metod rolnictwa, które opierają się na paliwach kopalnych, zużywają duże ilości wody, zanieczyszczają środowisko i zużywają cenne zasoby naturalne, rolnictwo odnawialne jest znacznie lepszą opcją.
FOTOWOLTAIKA W ROLNICTWIE – KORZYŚCI
Odnawialne Źródła Energii, takie jak fotowoltaika przynoszą rolnictwu wiele korzyści, zarówno ekonomicznych, jak i środowiskowych. Moduły słoneczne można montować na dachach budynków rolniczych, na gruncie lub na specjalnych konstrukcjach, które nie mają negatywnego wpływu na produkcję rolną. W ten sposób rolnicy mogą wykorzystać nieużywane lub słabo zagospodarowane grunty do produkcji energii elektrycznej.
Poniżej przedstawiamy korzyści jakie energia odnawialna przynosi rolnikom:
Obniżone koszty energii —głównym powodem, dla którego rolnicy decydują się na inwestycję w fotowoltaikę jest zmniejszenie kosztów energii elektrycznej. Gospodarstwa rolne zużywają duże ilości energii do ogrzewania, chłodzenia, pompowania wody i innych procesów związanych z rolnictwem i produkcją żywności. Wykorzystując energię elektryczną wytwarzaną przez instalację PV, możemy obniżyć rachunki za prąd oraz znacznie zwiększyć rentowność rolnictwa.
Zwiększenie samowystarczalności energetycznej — decydując się na system produkcji energii słonecznej, rolnicy mogą stać się bardziej niezależni energetycznie. Gospodarstwo rolne może wytwarzać energię elektryczną na własne zapotrzebowanie, zamiast polegać wyłącznie na tradycyjnych źródłach energii - sieci energetycznej. Jest to szczególnie istotne na obszarach oddalonych, w których ograniczony jest dostęp do infrastruktury energetycznej.
Ekologia – fotowoltaika w rolnictwie pomaga w redukcji zanieczyszczeń związanych z produkcją rolną. Wykorzystanie energii słonecznej zmniejsza potrzebę spalania paliw kopalnych i ma pozytywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzkie. Odchodząc od tradycyjnych źródeł energii zmniejszamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Fotowoltaika eliminuje też negatywny wpływ produkcji rolnej na nasze środowisko.
PODSUMOWANIE
W miarę rozszerzania się na całym świecie projektów związanych z agrowoltaiką, oczywistym staje się symbiotyczna relacja między panelami słonecznymi a uprawami, co może zasadniczo zmienić negatywny charakter rolnictwa na środowisko. Rolnicze systemy energii słonecznej są w stanie przekształcić produkcję rolną i generować czystą, zieloną energię.
Zastanawiasz się jak zoptymalizować koszty energii w swoim gospodarstwie? Zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z firmy Sunsol, którzy przygotują ofertę na miarę twoich potrzeb.