IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, jest jedną z form inwestowania pieniędzy w ramach III filaru emerytalnego. Oferuje wiele korzyści dla osób, które chcą zadbać o swoją przyszłość już po zakończeniu aktywności zawodowej. Regularne inwestowanie na przestrzeni lat może przynieść znaczące rezultaty i pomóc w osiągnięciu finansowej niezależności na emeryturze. Dowiedz się, jakie korzyści zyskujesz dzięki IKE. Inwestowanie pieniędzy na IKE to długoterminowy proces, który pozwala zbudować zabezpieczenie finansowe na przyszłą emeryturę. Jednak to nie jest jedyna zaleta tego konta emerytalnego. Poznaj jego pozostałe zalety.
Korzyści podatkowe IKE
Ustawodawca przewidział korzyści podatkowe dla osób, które inwestują na koncie IKE. Jeżeli spełnisz poniższe warunki, to nie będziesz musiał płacić podatku od zysków kapitałowych w wysokości 19%:
-
wypłacisz pieniądze po ukończeniu 60. roku życia (lub po ukończeniu 55 lat, jeśli nabyłeś uprawnienia emerytalne);
-
dokonasz wpłat na IKE przez co najmniej 5 dowolnych lat kalendarzowych, a jednocześnie ponad połowa wpłaconych środków trafi na IKE nie później niż 5 lat przed złożeniem wniosku o wypłatę środków.
W przypadku wcześniejszej wypłaty pieniędzy konieczne będzie uregulowanie podatku. Dlatego do inwestycji w ramach IKE warto podejść długoterminowo.
Wybór różnych strategii inwestowania i oszczędzania
Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) można założyć w różnych instytucjach finansowych w Polsce, które oferują szeroki zakres możliwości inwestycyjnych. To:
-
Banki – z reguły oferują mniej ryzykowne produkty finansowe w ramach IKE. To np. lokaty lub rachunki oszczędnościowe. Oprocentowanie na tych produktach jednak jest przeważnie niższe niż wskaźnik inflacji.
-
Dom maklerski – to wskazane miejsce do założenia IKE, jeśli interesujesz się inwestowaniem na giełdzie. Oferują one możliwość inwestowania w akcje, obligacje i inne instrumenty finansowe dostępne na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Stanowią dobrą opcję dla doświadczonych inwestorów.
-
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych – oferują fundusze inwestycyjne, które dają szansę na zyski wyższe niż w produktach bankowych. Wpłacając pieniądze na wybrany fundusz, oddajesz inwestycję w ręce zarządzającego funduszem, który dba o jego wynik. W przypadku inwestycji na emeryturę warto zwrócić uwagę na fundusze cyklu życia, które dopasowują się do wieku inwestora i jego planowanego przejścia na emeryturę.
-
Firmy ubezpieczeniowe – oferują produkty emerytalne w ramach IKE, które mogą zawierać elementy ochronne, takie jak ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie inwestycyjne. To propozycja dla osób, które cenią sobie połączenie oszczędzania na emeryturę z ochroną ubezpieczeniową.
-
DFE to dobrowolne fundusze emerytalne, które inwestują zarówno w akcje, jak i w obligacje. Mają zrównoważony profil, a wpłaty przeliczane są na jednostki uczestnictwa, których wartość może się zmieniać każdego dnia.
Dziedziczenie środków zgromadzonych na IKE
Pieniądze, które znajdują się na twoim koncie IKE, podlegają dziedziczeniu. Wynika to z faktu, że środki na IKE są twoją własnością i od ciebie zależy, jak nimi zadysponujesz na wypadek śmierci. Dla porównania – środki na emeryturę z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie mogą być odziedziczone przez twoich bliskich w całości. To możliwe tylko w przypadku pieniędzy zgromadzonych na subkoncie ZUS.
Konto IKE pozwala na skuteczne inwestowanie na jesień życia. Regularne inwestowanie i otwarcie IKE na wiele lat przed emeryturą pozwoli na zbudowanie sporego kapitału, z którego będziesz mógł korzystać po zakończeniu aktywności zawodowej.
Pamiętaj, że inwestowanie, również w fundusze inwestycyjne, wiąże się z ryzykiem.