Relokacja fabryk jest skomplikowanym przedsięwzięciem, które wymaga fachowego zaplanowania, świetnej koordynacji oraz zgromadzenia wielu zasobów. Jak zorganizować taką operację i na co zwrócić szczególną uwagę w tym względzie? Dowiesz się z naszego artykułu.
Wszystkie relokacje fabryk muszą być poprzedzone dokładną analizą stanu wyjściowego
Aby relokacja fabryk przebiegła sprawnie i efektywnie, trzeba ją profesjonalnie zaplanować. Musi ją poprzedzić wizja lokalna, co dotyczy zarówno samej fabryki, jak i miejsca, do którego zostanie ona przeniesiona. W trakcie wizji konieczne jest:
- wykonanie pomiarów maszyn, zarówno pod kątem gabarytów, jak i wagi – pozwoli to ustalić, jakie środki manipulacyjne i przewozowe będą potrzebne;
- zaplanowanie infrastruktury w miejscu docelowym – chodzi na przykład o to, jak rozmieszczone będą poszczególne maszyny i urządzenia przemysłowe.
Wizja lokalna wymaga fachowego podejścia i wiedzy inżynieryjnej. Dlatego gdy planowana jest relokacja fabryk, warto zatrudnić doświadczoną ekipę. W sposób kompleksowy taką operacją zajmie się firma Inrel (https://inrel.pl/oferta/relokacja-i-instalacje-maszyn/).
Relokacje fabryk – jak wygląda organizacja takich przedsięwzięć?
Relokacja fabryk wiąże się z wykonaniem szeregu czynności. Należy zapewnić dostosowane do charakteru danej operacji zasoby, sporządzić plan przewozu oraz wyczerpujący harmonogram i kosztorys relokacji, a także skompletować niezbędne dokumenty.
Dobór zasobów
Relokacje fabryk mogą powieść się tylko, gdy w ich trakcie wykorzystane zostaną odpowiednie zasoby. Ogromną rolę pełnią zasoby technologiczne, które obejmują środki manipulacyjne czy transportowe niezbędne do wykonania relokacji. Nie zawsze będą identyczne, gdyż zależą na przykład od poziomu skomplikowania linii przemysłowej w fabryce. Zwykle jednak obejmują:
- suwnice czy dźwignice;
- wózki widłowe;
- podnośniki hydrauliczne;
- kontenerowce w przypadku transportu kombinowanego, drogowo-morskiego.
Poza tym istotne są materiały i środki służące do zabezpieczenia ładunku. Przykłady to skrzynie transportowe wykonane z drewna fumigowanego.
Relokacja fabryk powoduje również konieczność zgromadzenia zasobów ludzkich. Trzeba zatrudnić specjalistów z różnych dziedzin, w tym z zakresu transportu oraz obsługi i konserwacji instalacji elektrycznych czy hydraulicznych. Ważne są też zasoby informacyjne, które obejmują na przykład schematy działania linii przemysłowych.
Trzeba pamiętać o tym, aby zapewnić dostępność zasobów w określonym miejscu i czasie. Kluczowa jest więc doskonała synchronizacja, do czego potrzebna jest spora wiedza logistyczna oraz doświadczenie.
Relokacje fabryk potrzebują odpowiednich zasobów. Niezbędne są dopasowane do charakteru czy zasięgu danej operacji urządzenia manipulacyjne i transportowe, a także zasoby informacyjne. Ogromną rolę w prawidłowym przebiegu relokacji odgrywają również specjaliści, na przykład monterzy instalacji elektrycznych.
Relokacja fabryk wymaga opracowania harmonogramu, kosztorysu i planu przewozu
Wszystkie relokacje fabryk, bez względu na skalę i zasięg operacji, potrzebują ustalenia harmonogramu, kosztorysu i trasy przewozu. Wyzwania znacznie rosną, gdy transport ma zostać zrealizowany na sporą odległość, na przykład na inny kontynent. W tym przypadku trzeba uwzględnić specyfikę przewozu w poszczególnych krajach, na przykład pod kątem uregulowań dotyczących transportu ponadnormatywnego.
Relokacja fabryk jest trudnym przedsięwzięciem, gdyż w jej trakcie może dojść do wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Przykładem jest awaria niektórych maszyn tuż przed rozpoczęciem ich demontażu, co będzie wymagało zapewnienia szybkiego serwisu. Dlatego w harmonogramie, kosztorysie i planie przewozu należy uwzględnić wszelkie potencjalne przeszkody oraz ustalić, w jaki sposób będzie można sobie z nimi skutecznie poradzić. Obejmuje to też określenie zasobów, które będą do tego potrzebne.
Skompletowanie dokumentów
Aby relokacje fabryk przebiegły zgodnie z prawem, należy skompletować i prawidłowo wypełnić szereg dokumentów. Dotyczy to przede wszystkim dokumentów transportowych i celnych, na przykład faktury handlowej czy listu przewozowego. Dodatkowo, jeśli na przykład do zabezpieczenia maszyn użyje się skrzyń z drewna fumigowanego, konieczny będzie certyfikat IPPC (potwierdza, że drewno użyte do produkcji takich skrzyń jest zabezpieczone przed szkodnikami).
Relokacja fabryk to skomplikowane pod względem organizacyjnym przedsięwzięcie. Aby ją skutecznie zaplanować i przeprowadzić, należy bowiem zgromadzić niezbędne zasoby, opracować kosztorys i harmonogram (przy wzięciu pod uwagę potencjalnych trudności) oraz skompletować wyczerpującą dokumentację.